Sağlıklı Yaşam

Greyfurtun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Greyfurtun faydaları nelerdir? Zararları var mıdır? Greyfurt yağının faydaları nelerdir? Greyfurt suyu işe yarar mı? Nasıl ve ne kadar tüketmek gerekiyor? Nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları var mıdır?

Bilinmesi gereken ilk şey, greyfurtun birçok meyveden daha fazla C vitaminiyle dolu olduğudur. C vitamini, bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir ve soğuk algınlığı süresinin kısalmasına yardımcı olur. Sadece greyfurtun kendisi değil, kabuğunun da faydaları vardır. Ancak kabuğunun faydalarından istifade etmek için, renkli olan üst tabakayı soymanız gerekmektedir. Elbette ki greyfurtun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir, aşağıda göreceğiniz üzere, sağlığa birçok faydası vardır.

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları nelerdir?

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları arasındaki ilk madde, bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer alır. Greyfurt, yüksek derecede C vitamini içerir. Bol miktarda C vitamini, soğuk algınlığını önlemeye veya özellikle kışın yakalanacağınız hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur. C vitamininin, ağız ve mide kanserlerine karşı da koruyabileceğine dair bazı göstergeler vardır. Greyfurt ayrıca vücutta hasara yol açabilen serbest radikallerle savaşır. Kanser, felç ve kalp krizi, kontrol edilememiş serbest radikallerle ilgili olduğu için bu gibi sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

2- Böbrek taşlarını önler

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının ikinci maddesi böbrek taşlarını önleyebilme özelliği bulunur. Böbrek taşları genellikle kalsiyum birikimi sonucunda meydana gelir. Bir kez geliştikten sonra bu taşlar ya üretradan (idrar yolu) geçmeli ya da tıbbi olarak parçalanmalıdır. Böbrek taşı, yoğun bir şekilde ağrıya ve çeşitli problemlere neden olabilir, bununla birlikte kişinin günlük hayatını aksatabilir. Örneğin renal kolik denilen durum, bu sorunlardan birisidir. Ancak greyfurt tüketerek veya greyfurt suyu içerek, sizler de böbrek taşı riskinizi azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

3- Yağ yakmaya yardımcı olur

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının arasında, kilo vermemize yardımcı olması da bulunur. Greyfurtun yağ yaktığı basit bir söylenti ya da kandırmaca değildir. Bilimsel araştırmalar, bu meyvenin veya suyunun kilo vermek için sağladığı etkiyi ortaya koymaktadır. Yapılan bu araştırmada, 12 haftada 4 kilo verip zayıflayan insanlar vardır. Greyfurtun faydalarından istifade etmek için, her yemekten önce bir bardak greyfurt suyunu veya bir greyfurtun yarısını tüketebilirsiniz.

4- Metabolizmayı hızlandırır

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının dördüncü maddesi metabolizmamızı hızlandırmasıdır. Greyfurt metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Uygun diyet ve egzersiz ile birlikte, greyfurt metabolizmayı hızlandırarak, haftada 2 kilo vermenize yardımcı olabilir. Artmış metabolizmanın ek bir faydası, siz dinlenirken bile yağ yakımının devam etmesidir. Bu şekilde fazla kilolar daha hızlı verilebilir ve daha sağlıklı bir kiloya ulaşılabilir.

5- Karaciğeri temizler

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarından bir de karaciğeri temizlemesidir. Greyfurt, vücuttaki sağlıksız toksinleri temizleyerek karaciğere yardımcı olur. Greyfurt suyu içmek veya greyfurt yemek kendinizi daha iyi hissetmenize neden olur. Karaciğer detoksunun; depresyon, kas sertliği ve kronik baş ağrıları gibi kronik durumların semptomlarını hafifletmeye genel olarak yardımcı olduğu da bilinmektedir. Sağlığımızı etkileyen tehlikeli toksinler her yerdedir. Bu bakımdan greyfurt yiyerek veya greyfurt suyu içerek bu toksinlerin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliriz.

6- Prostat kanserinden korunmaya yardımcı olur

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları, prostat kanserinden korunmaya da katkı sağlamaktadır. Greyfurtun, prostatta gizlenen kanserojenlere saldıran antioksidanlar açısından zengin olması, kansere karşı savaşılmasına ve sağlığın korunmasına yardımcı olmaktadır. Araştırmalar, greyfurtun DNA seviyesinde hasarlı hücreleri bile onardığını göstermektedir. Prostat kanseri, erkeklerde en yaygın kanser türüdür ve akciğer kanserinden sonra en sık ikinci ölüm nedenidir. Bu kanser türüyle mücadele etmek ve önlemek için, düzenli olarak greyfurt yiyebilir veya greyfurt suyu içebilirsiniz.

7- Akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları akciğer kanserini önlememize de yardımcı olur. Araştırmalar, greyfurtun akciğer kanserine karşı da koruyucu olduğunu ve bununla savaştığını göstermiştir. Her gün içilen greyfurt suyunun, tütün ve tütün ürünü içen kişilerde, sigaranın ve diğer ürünlerin verdiği zararı tersine çevirdiği gözlemlenmiştir. Greyfurt, akciğer kanseri gibi ölümcül bir hastalığa karşı savaşan enzimleri harekete geçirir. Pembe greyfurtun, akciğer kanserinin önlenmesinde özellikle etkili olduğu görülmüştür.

8- Yüksek kolesterolü düşürür

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Çalışmalar, kötü kolesterol olan LDL’nin, düzenli greyfurt tüketimiyle %15 oranında düştüğünü göstermektedir. Ayrıca bu konuda, sarı greyfurtun kırmızı greyfurttan daha faydalı olduğu bulunmuştur. Kötü kolesterolün başka bir formu olan trigliseritlerin %17 oranında düştüğü de gözlemlenmiştir. Risk altındaki hastalar, greyfurtu veya greyfurt suyunu beslenmelerine eklediğinde yalnızca bir ay sonra faydalarını görmeye başlamışlardır.

9- Diş eti sorunlarına iyi gelir

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları diş eti sorunlarına da iyi gelir. Bilim insanları günde 2 greyfurt tüketmenin, diş eti hastalıklarının neden olduğu hasarı önlediğini ve tersine çevirebileceğini bulmuştur. Elde edilen veri, beslenmeye greyfurt eklendiğinde serbest radikallerin oluşmadığı yönündeydi. Belirtmek gerekir ki greyfurtun faydaları var olan hastalıkları düzeltmez, hastalıkların etkilerini uzun vadede azaltır. Dolayısıyla tedavi edilmeyen veya teşhis edilmeyen diş eti hastalığı ağız kanserine yol açabilir. Diş eti hastalığı ayrıca kalbe zarar veren bakterilere bile yol açabilir.

10- Uyku kalitesini artırır

Greyfurt suyunun veya greyfurtun faydaları kaliteli uykuya katkı sağlamaktadır. Uykuyu iyileştirmek için, yatmadan önce greyfurt suyu içmek veya greyfurt yemek bilime dayalı bir olgudur. Greyfurt, uykuyu destekleyen likopen adı verilen bir antioksidan bakımından zengindir. Likopenin ayrıca, siz dinlenirken vücudunuzu eski haline getirmek, oksidatif stresi azaltmak ve endotel fonksiyonunu (kan ve damar fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayan sistem) iyileştirmek için çalışan iltihap önleyici etkileri vardır. Bununla birlikte daha iyi kan dolaşımını da sağlamaktadır.

Greyfurtun zararları var mıdır?

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları nelerdir öğrendik, peki ya zararları? Greyfurtta temel bir besin olan C vitamini, genellikle toksik değildir. Ancak aşırı miktarlarda tüketilmesi, doku hasarına yol açabilir. Çok fazla greyfurt tüketmek ise, ishale ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu; ilgili yağlar ve özlere sahip bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunun nedeni, greyfurtun CYP3A4 adı verilen, ilaçların emilimi için önemli olan bir enzimi bloke etmesidir. Örneğin, aşağıdaki bazı ilaçlarla birlikte greyfurt suyu içtiğinizde, ilaç olması gerektiği gibi çalışmayacaktır.

Greyfurtla etkileşime giren ilaç türlerinden bazıları şunlardır:

 • Antikoagülanlar (kan incelticiler)
 • Antihistaminikler
 • Anksiyete ilaçları
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar (statinler)
 • Kalp ritmi ilaçları
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Organ nakli ilaçları
 • Bazı kortikosteroidler

Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız, greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Greyfurtun doğum kontrol ilaçları ile etkileşime girmesi de mümkündür. Doğum kontrolünü daha az etkili hale getirmese de ilaçla etkileşime girebilir; mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti gibi yan etkilere sebep olabilir.

Greyfurt yağı nedir, greyfurt yağının faydaları nelerdir?

Greyfurtun faydaları olduğu kadar greyfurt yağının faydaları da vardır. Greyfurt yağı, meyvenin kabuğundan elde edilir. Greyfurt yağının aroması, canlandırıcı ve enerji vericidir. Greyfurt yağı berraklık duygusu uyandırır ve ana kimyasal bileşeni limonen sayesinde ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Güçlü temizleme özellikleriyle greyfurt yağı, cilt bakımında ve topikal olarak uygulandığında temiz, sağlıklı görünen bir cilt görünümünü desteklemeye yardımcı olur. Greyfurt yağı dahili olarak kullanıldığında sağlıklı bir metabolizmanın desteklenmesine de yardımcı olabilir.

İşte madde madde greyfurt yağının faydaları:

 1. Greyfurt, sağlıklı bir metabolizmayı destekleme özelliğine sahiptir. Suyunuza 1 ila 2 damla greyfurt yağı ekleyerek, metabolizmanızı kolaylıkla destekleyebilirsiniz.
 2. Greyfurt yağıyla rahatlatıcı bir masajın keyfini çıkarabilirsiniz. Uzun bir günün ardından iyi bir toparlanma için greyfurt yağını uygulayın ve gerekli bölgelere masaj yapın. Greyfurt yağı hafif, canlandırıcı bir koku bırakır ve aynı zamanda uygulandığı yerde lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Greyfurt yağının faydalarıyla, gergin duyguları uzaklaştırın. Gergin veya halsiz hissediyorsanız, pozitif hisler için boynunuza ve omuzlarınıza 1 ila 2 damla greyfurt yağı sürebilirsiniz. Greyfurt yağı, olumlu duyguları geliştirmeye yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir.
 4. Ergenlik yılları, cilt görünümü açısından zor geçebilir. Bu durumdan etkilenen kişilerde, ciltteki lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olması için, gece yüz bakımında greyfurt yağı kullanabilir.
 5. Greyfurt yağının faydalarıyla birlikte, lezzetli tadı, çeşitli farklı yiyecek ve içeceklere harika bir katkı sağlayabilir. Smoothie’lerin lezzetini artırmak için, en sevdiğiniz smoothie’ye 1 ila 2 damla greyfurt yağı ekleyebilirsiniz.
 6. Greyfurt yağının faydalarından bir de cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmasıdır. Duş ve banyo sırasında greyfurt yağını kullanarak, cildinizin daha iyi görünmesine ve tazelenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 7. Çoğu zaman, uzun süre okumak ya da çalışmak, zihnin odaklanma kabiliyetini kaybetmesine neden olabilir. Bu sırada greyfurt yağını koklamanız, okurken veya dikkat gerektiren işlerde, tekrar odaklanma hissini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Greyfurt yağının zararları var mıdır?

Greyfurt yağı kullanan bazı insanlar, cilt hassasiyeti gelişebilir. Greyfurt yağını çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya doktor bakımı altındaysanız, greyfurt yağını kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Gözler, iç kulaklar ve hassas bölgelerde greyfurt yağı kullanmamalısınız. Greyfurt yağını cildinize uyguladıktan sonra, 12 saate kadar güneşten veya UV ışınlarından kaçınmalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
everydayhealth.comdoterra.comdoterra.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu