reklam
Beslenme ve Diyet

Greyfurtun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Greyfurtun faydaları nelerdir? Zararları var mıdır? Greyfurt yağının faydaları nelerdir? Greyfurt suyu işe yarar mı? Nasıl ve ne kadar tüketmek gerekiyor? Nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları var mıdır?

Bilmeniz gereken ilk şey, greyfurtun birçok meyveden daha fazla C vitamini ile dolu olmasıdır. C vitamini, bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir ve soğuk algınlığı süresinin kısalmasına yardımcı olur. Sadece greyfurtun kendisi değil, kabuğunun da faydaları vardır. Ancak kabuğunun faydalarından istifade etmek için, renkli olan üst tabakayı soymanız gerekmektedir. Elbette ki greyfurtun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir, aşağıda göreceğiniz gibi daha birçok sağlık faydası vardır.

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları nelerdir?

İşte madde madde greyfurtun faydaları:

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları arasındaki ilk madde bağışıklık sistemimizi güçlendirmesidir. Greyfurt inanılmaz derecede C vitamini içerir. Bol miktarda C vitamini, soğuk algınlığını önlemeye veya bu ve benzeri hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. C vitamininin ağız ve mide kanserlerine karşı da koruyabileceğine dair bazı göstergeler vardır. Greyfurt ayrıca vücutta hasara yol açabilen serbest radikallerle savaşır. Kanser, felç ve kalp krizi, kontrol edilememiş serbest radikallerle ilgili olduğu için bu gibi sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

2- Böbrek taşlarını önler

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının ikinci maddesi böbrek taşlarını önleyebilme özelliğidir. Böbrek taşları genellikle kalsiyum birikimidir, bir kez geliştikten sonra bu taşlar ya üretradan geçmeli ya da tıbbi olarak parçalanmalıdır. Böbrek taşı, yoğun bir şekilde ağrı gibi problemlere neden olabilir ve kişinin günlük hayatını aksatabilir. Örneğin renal kolik denilen durum, bunlardan birisidir. Ancak greyfurt tüketerek veya greyfurt suyu içerek, sizler de böbrek taşı riskinizi azaltabilirsiniz.

3- Yağ yakmaya yardımcı olur

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının üçüncü maddesi kilo vermemize yardımcı olmasıdır. Greyfurtun yağ yaktığı basit bir söylenti ya da kandırmaca değildir. Bilimsel araştırmalar, bu harika meyvenin veya suyunun kilo vermek için şaşırtıcı gücünü ortaya koymaktadır ve bu araştırmada 12 haftada 4 kilo zayıflayan insanlar vardır. Greyfurtun faydalarından istifade etmek için her yemekten önce bir bardak greyfurt suyunun veya bir greyfurtun yarısının tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili yaz: Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

4- Metabolizmayı hızlandırır

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydalarının dördüncü maddesi metabolizmamızı hızlandırmasıdır. Greyfurt metabolizmamızı hızlandırarak kilo verme çabalarını destekler. Uygun diyet ve egzersizin yanı sıra, greyfurt ile metabolizma hızlandırması haftada iki kilo vermenize yardımcı olabilir. Artmış metabolizmanın ek bir faydası, siz dinlenirken bile yağın yanmaya devam etmesidir. Bu şekilde fazla kilolar daha hızlı verilebilir ve daha sağlıklı kilo çok daha kolay korunur.

5- Karaciğeri temizler

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları karaciğerimizi de temizler. Greyfurt vücuttaki sağlıksız toksinleri temizleyerek karaciğere yardımcı olur. Greyfurt suyu içmek veya greyfurt yemek kendinizi daha iyi hissetmenize neden olur. Karaciğerin detoksifikasyonunun, depresyon, kas sertliği ve kronik baş ağrıları gibi kronik durumların semptomlarını hafifletmeye genel olarak yardımcı olduğu da söylenmektedir. Sağlığımızı etkileyen tehlikeli toksinler her yerdedir ve bu yüzden greyfurt yiyerek veya greyfurt suyu içerek bu ölümcül toksinlerin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliriz.

6- Prostat kanserinden korunmaya yardımcı olur

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları prostat kanserinden korunmaya da katkı sağlar. Greyfurtun prostratta gizlenen kanserojenlere saldıran antioksidanlar açısından zengin olması, greyfurt tüketilmesi gerektiğinin başka bir nedenidir. Araştırmalar, greyfrtun DNA seviyesinde hasarlı hücreleri bile onardığını göstermektedir. Prostat kanseri, erkeklerde en yaygın kanser türüdür ve akciğer kanserinden sonra en sık ikinci ölüm nedenidir. Bu kanser türüyle mücadele etmek ve önlemek için düzenli olarak greyfurt yiyebilir veya greyfurt suyu içebilirsiniz.

7- Akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur

greyfurtun faydaları

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları akciğer kanserini önlememize de yardımcı olur. Araştırmalar, greyfurtun akciğer kanserine karşı da koruyucu olduğunu ve bununla savaştığını gösteriyor. Her gün içilen greyfurt suyunun, tütün ve tütün ürünü içenlerde bunların verdiği zararı tersine çevirdiği gözlemlenmiştir. Greyfurt, akciğer kanseri gibi ölümcül bir hastalığa karşı savaşan enzimleri harekete geçirir. Pembe greyfurtun akciğer kanserinin önlenmesinde özellikle etkili olduğu gösterilmiştir.

8- Yüksek kolesterolü düşürür

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Çalışmalar, kötü kolesterol olan LDL’nin düzenli greyfurt tüketimiyle %15 oranında düştüğünü göstermektedir. Ayrıca, sarı greyfurtun kırmızı greyfurttan daha faydalı olduğu bulunmuştur. Kötü kolesterolün başka bir formu olan trigliseridlerin %17 oranında düştüğü de gözlemlenmiştir. Risk altındaki hastalar greyfurtu veya greyfurt suyunu diyetlerine eklediğinde yalnızca bir ay sonra faydalarını görmüşlerdir.

9- Diş eti sorunlarına iyi gelir

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları diş eti sorunlarına da iyi gelir. Bilim insanları, günde iki greyfurt yemenin diş eti hastalığının neden olduğu hasarı önlediğini ve tersine çevirebileceğini bulmuştur. Sonuç, diyete greyfurt eklendiğinde serbest radikallerin oluşmadığı yönünde idi. Belirtmek gerekir ki tedavi edilmeyen veya teşhis edilmeyen diş eti hastalığı ağız kanserine yol açabilir. Diş eti hastalığı ayrıca kalbe zarar veren bakterilere de yol açabilir.

10- Uyku kalitesini artırır

Greyfurt suyunun veya greyfurtun faydaları kaliteli uyumamıza katkı sağlar. Uykuyu iyileştirmek için yatmadan önce greyfurt suyu içmek veya greyfurt yemek bilime dayalı bir olgudur. Greyfurt, uykuyu destekleyen likopen adı verilen bir antioksidan bakımından zengindir. Likopenin ayrıca, siz dinlenirken vücudunuzu eski haline getirmek, oksidatif stresi azaltmak ve endotel fonksiyonunu iyileştirmek için çalışan anti-enflamatuar etkileri vardır – yani daha iyi kan dolaşımı sağlar.

Greyfurtun zararları var mıdır?

Greyfurt suyunun ve greyfurtun faydaları nelerdir öğrendik, peki ya zararları? Greyfurtta temel bir besin olan C vitamini, genellikle toksik değildir. Ancak aşırı miktarlarda her gün alınması doku hasarıyla ilişkilendirilebilir. Çok fazla greyfurt yemek ishale ve mide rahatsızlığına da neden olabilir.

Greyfurt, greyfurt suyu ve ilgili yağlar ve özler bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunun nedeni, greyfurtun CYP3A4 adı verilen ilaçların emilimi için önemli olan bir enzimi bloke etmesidir. Örneğin, aşağıdaki bazı ilaçlarla birlikte greyfurt suyu içtiğinizde, ilaç olması gerektiği gibi çalışmayacaktır.

Greyfurtla etkileşime giren ilaç türlerinden bazıları şunlardır:

 • Antikoagülanlar/kan incelticiler
 • Antihistaminikler
 • Anksiyete ilaçları
 • Kolesterol düşürücü ;statinler
 • Kalp ritmi ilaçları
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Organ nakli ilaçları
 • Bazı kortikosteroidler

Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Greyfurtun doğum kontrol ilaçları ile etkileşime girmesi de mümkündür. Doğum kontrolünü daha az etkili hale getirmese de, ilaçla etkileşime girebilir ve mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti gibi yan etki riskinizi artırabilir.

Greyfurt yağı nedir, greyfurt yağının faydaları nelerdir?

greyfurt yağının faydaları

Greyfurtun faydaları olduğu kadar greyfurt yağının da faydaları vardır. Greyfurt yağı, meyvenin kabuğundan elde edilir ve birçok kullanım ve faydası nedeniyle sevgiyle karşılanır. Greyfurt yağının aroması, canlandırıcı ve enerji vericidir. Greyfurt yağı berraklık duygusu uyandırır ve ana kimyasal bileşeni limonen sayesinde ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Güçlü temizleme özellikleri ile greyfurt yağı, cilt bakımı yararları ve topikal olarak uygulandığında temiz, sağlıklı görünen bir cilt görünümünü destekleme kabiliyeti nedeniyle değerlidir. Greyfurt yağı dahili olarak kullanıldığında sağlıklı bir metabolizmanın desteklenmesine yardımcı olabilir.

İşte madde madde greyfurt yağının faydaları:

 1. Greyfurt, sağlıklı bir metabolizmayı destekleme kabiliyetiyle bilinir. Suyunuza bir ila iki damla greyfurt yağı ekleyerek metabolizmanızı evde veya hareket halindeyken destekleyebilirsiniz. İçeceklerinize bu uçucu yağ ilavesi eklemek, lezzet dolu ve canlandırıcı bir destek de sağlayacaktır.
 2. Greyfurt yağı ile rahatlatıcı bir masajın keyfini çıkarabilirsiniz. Uzun bir günün ardından iyi bir toparlanma için greyfurt yağını uygulayın ve gerekli bölgelere masaj yapın. Greyfurt yağı hafif, canlandırıcı bir koku bırakır ve aynı zamanda uygulandığı yerde lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Greyfurt yağının faydaları ile gergin duyguları uzaklaştırın. Gergin veya halsiz hissediyorsanız, pozitif hisler için boynunuza ve omuzlarınıza bir ila iki damla greyfurt yağı sürebilirsiniz. Greyfurt yağı, canlılık duygularını geliştirmeye yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir.
 4. Ergenlik yılları zor geçebilir ve sürekli kusurların ortaya çıkmasıyla, öz bilinç duyguları halihazırda var olan hayal kırıklıklarına hızla katkıda bulunabilir. Bu durumdan etkilenen kişilerde ciltteki lekelerin görünümünü iyileştirmesine yardımcı olmanın basit bir yolu, gece yüz bakımı için greyfurt yağı kullanmaktır.
 5. Greyfurt yağının faydaları ile birlikte meyvemsi ve canlı tadı, çeşitli farklı yiyecek ve içeceklere harika bir katkı sağlar. Smoothielerinizin lezzetini canlandırmak ve ayrıca vücudunuza greyfurt yağının faydalarını sağlamak için en sevdiğiniz smoothie’ye bir ila iki damla greyfurt yağı ekleyebilirsiniz.
 6. Greyfurt yağının faydalarını ve etkilerini vücut ovma ve vücut yıkamalarınıza ekleyerek tüm vücudunuza yayabilirsiniz. Bu uçucu yağ ilavesi, canlandırıcı bir koku yayacak ve cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olacaktır.
 7. Çoğu zaman, uzun süre okumak ya da çalışmak zihnin başka yere gitmesine ve odaklanmasını kaybetmesine neden olabilir. Çalışmanıza yardımcı olacak bir desteğe ihtiyaç duyduğunuz veya bir kitabın son sayfalarını bitirmek istediğiniz anlar için, greyfurt yağı koklayabilirsiniz. Greyfurt yağının koklanması, okurken veya dikkat gerektiren işler için odaklanma hissini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Greyfurt yağının zararları var mıdır?

Greyfurt yağı kullanan bazı insanlarda cilt hassasiyeti gelişebilir. Greyfurt yağını çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya doktor bakımı altındaysanız, greyfurt yağını kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Gözler, iç kulaklar ve hassas bölgelerde greyfurt yağı kullanmamalısınız. Greyfurt yağını cildinize uyguladıktan sonra 12 saate kadar güneş ışığından veya UV ışınlarından kaçınmalısınız.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak
everydayhealth.comdoterra.comdoterra.com

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir