Ortopedi ve Travmatoloji

Strese Bağlı Sırt Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Strese bağlı sırt ağrısı

Sırt ağrısı birçoğunuzun ara sıra yaşadığı yaygın bir şikâyettir. Strese bağlı sırt ağrısı da dahil olmak üzere, sırt ağrılarının birçok nedeni, kişisel olarak alınan önlemlerle kısa sürede geçme eğilimindedir. Ancak özellikle bazı ağrı türlerinin altında daha ciddi bir şey yatıyor olabilir doktor kontrolü ve tedavisi gerekebilir.

Sırt ağrısı nedenleri

Sırt ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve nedenin tespiti bazen zor olabilir. Bölgedeki travma veya doğrudan yaralanma kesinlikle akut (ani başlayan) veya kronik (sürekli) bir ağrıya neden olabilse de genellikle sırt ağrınızın nedeni başka bir şeyle ilgilidir.

Sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Yaralanma
 • Kas gerginliği
 • Bağ suşu (bakteri veya virüsün alt türü)
 • Kas spazmları (gerilmenin neden olduğu)
 • Bel fıtığı
 • Osteoporoz (kemik erimesi)
 • Artrit (kireçlenme)

Tekrarlayan ağırlık kaldırma veya tekrarlayan hareketler gibi görünüşte zararsız faaliyetler – örneğin bir golf sopası sallamak gibi – genellikle kaslarınızı ve bağlarınızı zorlar ve sırt ağrısına neden olur. Yukarıda listelenenler gibi diğer kronik veya dejeneratif durumlar da sırt ağrısının tetikleyicileri olabilir. Ancak bunların hiçbiri sizin için geçerli değilse, sırt ağrınız başka bir şeyin sonucu olabilir.

Strese bağlı sırt ağrısı belirtileri ve nedenleri

İnanması zor gibi görünse de sırt ağrısı yaşamanızın nedeni zihinsel veya duygusal sıkıntınız olabilir. Aslında, stres ve kaygı ile ilişkili olduğu kanıtlanmış uzun bir fiziksel semptom listesi vardır ve aslında bu semptomları strese bağlı sırt ağrısı belirtileri olarak da yorumlayabiliriz.

Stres, kaygı ve endişeyle ilgili diğer fiziksel semptomlar aşağıdakileri içerir:

Stresin kendisi, vücudun belirli durumlara veya düşüncelere verdiği tepkidir. Farkında olmayabilirsiniz, ancak kendinizi stresli veya endişeli hissettiğinizde, vücudunuzda sizi zarardan korumaya çalışan kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar meydana gelir. Bu durum da strese bağlı sırt ağrısı belirtileri gibi vücudun çeşitli yerlerinde ağrı ve sızı gibi semptomlara neden olabilir.

strese bağlı sırt ağrısı

Sırt ağrısı tedavisi

Sırt ağrısından kurtulmanın ilk adımı, nedenini belirlemektir. Örneğin, travmaya bağlı sırt ağrısı tedavisi profesyonel yardıma ihtiyaç duyulan bir şey olabilirken, gerilim kaynaklı sırt ağrıları evde tedavi edilebilir.

Genel olarak, reçetesiz satılan ilaçlar, buz ve ısı, strese bağlı sırt ağrısında önemli ölçüde rahatlama sağlayabilir. Sırt ağrınızın başlangıcında günde 3 – 4 kez yaklaşık 15 dakika soğuk kompres, ilk birkaç günden sonra bunun yerine sıcak kompres uygulayarak rahatlama bulabilirsiniz.

Sıcak duşlar veya banyolar ayrıca kaslarınızı gevşetmeye ve stres nedeniyle ortaya çıkan ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, masaj yaptırmak da semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uygun olmayan teknikler ağrınızın daha da kötüleşmesine neden olabileceğinden, deneyimli bir masaj terapistine masaj yaptırmalısınız.

Disk sorunları veya kireçlenme gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanan sırt ağrıları için doktor tarafından müdahale gerekebilir. Bazı durumlarda ameliyat önerilebilir, ancak bu genellikle nadirdir ve çoğu zaman sırt ağrısı daha basit şeylerle tedavi edilebilir.

Sırt ağrısını önlemek

Gelecekte hem strese bağlı sırt ağrısı hem de normal sırt ağrısından kaçınmanıza yardımcı olacak aşağıdaki yaşam tarzı ve davranış ipuçlarını izleyin:

 • İyi duruş uygulayın, dik durun.
 • Düzenli olarak gerinin.
 • Sağlıklı beslenin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.
 • Fazla kilolardan kurtulun.
 • Stres seviyenizi azaltın.

Sırt ağrısı çekiyorsanız, rahatlamaya yönelik atacağınız ilk ve mantıklı adım, deneyimli bir doktor tarafından muayene olmaktır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
ioaregenerative.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu