Sağlıklı Yaşam

Yeşil Çay Zayıflatır mı? Gece Yatmadan Önce Yeşil Çay İçmek Doğru mu?

Yeşil çay

Yeşil çay; aktarlarda, sağlıklı gıda mağazalarında, eczanelerde veya süpermarketlerde; yaprak, poşet veya toz şeklinde alınabilir.

Önerilen maksimum yeşil çay tüketim miktarı, günde 2 ila 4 fincan yeşil çay arasıdır ve öğünler arası içilmesi daha iyidir. Yüksek tansiyonu olan kişiler için günde en fazla 3 bardak yeşil çay içmeleri tavsiye edilir.

Yeşil çay tamamen aç karnına içilmemeli ve kafein, demir, kalsiyum ve C vitamini gibi besinlerin emilimini azaltabileceğinden yemekle birlikte tüketilmemelidir. Uykunuzun kaçmaması için geceleri bu çayı içmemek önemlidir.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil çayın insan sağlığına faydaları genel olarak şöyledir:

  1. Bazı kanser türlerini önler.
  2. Erken yaşlanmayı geciktirir.
  3. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir.
  4. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  5. Ağız ve diş sağlığı için faydalıdır.
  6. Şeker hastalarının tüketebileceği bir çaydır.
  7. Kan basıncını düzenler.
  8. Enerjiyi ve performansı artırır.
  9. Nörolojik hastalıklara karşı korur.
  10. Sindirim sorunlarının çözümünde etkilidir.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandıran ve vücut yağının yakılmasını destekleyen, böylece kilo vermeye yardımcı olan termojenik özelliklere sahip biyoaktif bileşikler olan kateşinler ve kafein açısından zengindir.

Bir araştırma¹, yeşil çayın vücudun enerji harcamasını %4 oranında artırabildiğini, bu şekilde yağ yakımını ve kilo kaybını desteklediğini göstermiştir. Örneğin; bir kişi günde 2300 kalori harcarsa, yeşil çay bu harcamayı 2392 kaloriye çıkarır.

Bilimsel olarak Camellia sinensis olarak bilinen yeşil çay, termojenik, anti-obezite ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Özellikle yeşil çayla birlikte sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel egzersiz yapmak kilo vermenize büyük katkı sağlayacaktır.

Gece yatmadan önce yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Bilimsel araştırmalar, geceleri yeşil çay içmenin metabolizmanızı hızlandırabileceğini söylemektedir. Gece yatmadan önce yeşil çay içtiğinizde ve ardından yeteri kadar uyuduğunuzda, gün boyunca metabolizmanız hızlanacak ve yeşil çay size ekstra sağlık yararları sunabilecektir. Ayrıca, gece yatmadan önce yeşil çay içmek, iştahınızı azaltan hormonlar salgılamanızı sağlar ve kan şekerinizi düzenleyebilir.

Sallama yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Sallama poşet çayın içinde gerçekten saf yeşil çay varsa, yeşil çayın kilo verme faydalarından aynı şekilde istifade edebilirsiniz. Ancak şuna değinmekte fayda var; sallama yeşil çayla normal poşetsiz yeşil çay arasında fark olup olmadığının net bir cevabı yoktur. Çünkü sallama yeşil çayı üreten firmanın çayları üretim şekli ve kaliteyi ne şekilde koruduğu gibi detay faktörler oldukça önemlidir.

Yeşil çay içmenin yan etkileri var mıdır?

Ölçüyü kaçırmadığınız sürece yeşil çayın muhtemelen herhangi bir yan etkisini görmeyeceksinizdir. Ancak yeşil çayı fazla kaçırdığınızda mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik, midede yanma ve kusma gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, yeşil çay içmek demir emilimini azaltabileceğinden, karaciğer sorunu olanlarda nadir olsa da karaciğer zehirlenmesine neden olabilir.

Yeşil çayı kimler içemez?

Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların, uyku güçlüğü, tiroid sorunu, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kansızlık, mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanların yeşil çay içmesi tavsiye edilmez. Yeşil çay, antikoagülanlar, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ilaçlarıyla etkileşime girebileceğinden, bu tür ilaçları kullanan insanların yeşil çay kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu