Bebek Rehberi

Bebeklerde İshal Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bebeklerde ishal neden olur? Bebeklerde ishali ne zaman ciddiye almak gerekir? Doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için neler yapılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeklerde ishal ciddi midir?

Bebeklerde ishale genellikle virüsler, bakteriler, parazitler veya mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar neden olur. Ayrıca 24 saatlik bir süre içinde en az 3 kez gevşek veya sulu dışkı görünümü olduğunda bebeğinizin ishale yakalandığı söylenilebilir.

İshal neden olur? Nasıl geçer?

Bebeğinizin gerçekten ishal olup olmadığını anlamak için, bebek bezinde normalden daha fazla sıvı olup olmadığını, dışkı renginin normalden farklı olup olmadığını veya kötü bir kokunun olup olmadığını değerlendirmeniz mümkündür. Bebeğinizin nefes alması değiştiyse veya soğuk el ve ayakları varsa, dışkısında kan veya mukus olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir, çünkü bunlar durumunun ciddi olabileceğini gösterebilecek belirtilerdir.

Bebeklerde ishali tedavi etmek için, öncelikle çocuk doktoruna danışmak gerekir. Ayrıca yetersiz beslenmeyi ve dehidrasyonu önlemek için, bebeğinizi emzirmeye devam etmeli ya da bebek mamasını düzenli olarak tüketmesini sağlamanız gerekir. Çocuğunuz 6 aydan büyükse tamamlayıcı gıdalar da verilebilir. Çocuk doktoru, enfeksiyonu iyileştirmek ve çocuğunuzun bağırsak florasını yeniden dengelemek için ev yapımı serum, antibiyotik veya probiyotik takviyeleri de reçete edebilir.

Bebeklerde ishal neden olur?

Bebeklerde ishalin 14 güne kadar sürmesindeki başlıca nedenler; bozulmuş gıdaların yutulması veya gastroenterit olarak bilinen virüslerin veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Ancak 14 günden uzun süren ishalin başlıca nedenleri; laktoz intoleransı (laktozun sindirilememesi durumunda ortaya çıkan sindirim sistemi hastalığı), glüten alerjisi, antibiyotik kullanımının yan etkisi ile irritable bağırsak sendromu veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bazı bağırsak hastalıkları olabilir.

COVID-19 ve bebek ishali

Yeni koronavirüs (COVID-19) ile enfeksiyon bebeklerde daha az yaygın olmasına rağmen, çocuklarda ishale neden olabilecek benzer bazı semptomların olabileceği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, bebekte ishal veya ateş, kusma veya iştah kaybı gibi başka belirtiler varsa, çocuğunuzu uygun bir değerlendirme yapacak olan çocuk doktoruna göstermeniz faydalı olacaktır.

Bebeklerde ishal nasıl tedavi edilir?

Ebeveynlerin, olası ishal nedeninin belirlenmesi ve uygun tedaviye başlanması için, bebeği çocuk doktoruna götürmeleri önemlidir. Bununla birlikte; özellikle iştahın azalmasını, kilo kaybını, dehidrasyonu, vitamin ve mineral eksikliklerini önlemeye yardımcı olacak evde kolaylıkla yapılabilecek bazı önlemler vardır.

İshal olan bir bebeği beslemek

Bebeklerde ishali tedavi etmek için, öncelikle çocuğunuzun normal yemek miktarını veya düzenini korumak önemlidir. Bebek 6 aydan küçükse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa, bebek emmek istediğinde anne sütünün verilmesi önemlidir. Ayrıca bebeğiniz kendiliğinden istemese de emzirmeye çalışmalı, aç kalmasına engel olmalısınız, bunun yanı sıra bol bol su içirmeniz de gerekir.

6 aylık veya daha büyük bebeklerde, isteğe bağlı olarak anne sütü veya bebek maması ile devam etmek önemlidir. Ancak beslenmelerini doğal taze meyveler, sebzeler, tahıllar, baklagiller ile veya protein kaynağı olan yulaf lapasıyla desteklemek gerekir.

İshal sırasında bebeklerin çok aç hissetmemesi yaygın görülür. Bu nedenle çocuğu yemek yemesi için çok da zorlamayarak daha küçük porsiyonlarda, ancak gün boyunca daha sık yemek verilmesi gerekir. Ek olarak, ishal çocuğun dışkı yoluyla çok fazla sıvı kaybetmesine ve susuz kalmasına neden olacağından, bol bol su ve sıvı tüketmesi gerekir. Ev yapımı meyve suları çocuğunuzun hem sıvı alımına hem de vitamin alımına yardımcı olabilir.

Bebeklerde ishal için çareler

Çocuk doktoru ishalin olası nedenlerini değerlendirdikten sonra ağrı ve rahatsızlığı gidermek veya yüksek ateşi düşürmek için ağrı kesici gibi ilaçlar önerebilir. Ayrıca ishale bakteriler neden oluyorsa, antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Çocuk doktorunuz ayrıca, bebeğinizin bağırsak florasını yeniden dengelemek için kullanılan ve bebeğin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan faydalı bakteriler olan, probiyotik takviyeleri de önerebilir.

Bebeklerde ishal için ne zaman doktora görünmeli?

Bebeğinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçı mevcutsa, bebeğinizi bir çocuk doktoruna götürmelisiniz:

  • Aynı gün içinde 3’ten fazla ishal
  • Bebeğiniz gün içinde daha az hareketli ve uykulu görünüyorsa
  • İshal çok şiddetliyse ve 2 gün içinde herhangi bir iyileşme belirtisi yoksa
  • Mukuslu veya kanlı ishal görüyorsanız
  • Bebeğiniz çok susamış hissediyorsa ve idrar hacminde azalma varsa
  • Bebeğiniz beslenmeyi reddediyorsa
  • Anormal solunum ve kalp atış hızı varsa
  • Çocuğunuzun elleri ve ayakları soğuksa
  • Kusma ve 38°C’nin üzerinde ateş gibi başka semptomları varsa

Virüslerin bebeklerde ishale, kusmaya ve ateşe neden olması yaygındır, ancak bu belirtiler örneğin bazı gıdalara karşı alerji durumlarında da ortaya çıkabilir.

Bebeklerde ishal: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Diarreia no bebê: sintomas, causas e o que fazer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu