Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlarda sol kasık ağrısının nedeni çoğu zaman ciddi bir durum değildir. Aşağıda kasık ağrınızı evde nasıl geçireceğinizi ve durum ciddiyse başka neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

17.02.2020
1.289
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlarda sol kasık ağrısı hakkında

Kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri bir hayli çeşitli olabilir. Öncelikle, kasık bölgesi, karnınızın alt vücudunuza ve bacaklarınıza geçtiği yerdir. Kalçaların yakınında, üst uyluklarınızın üstünde ve midenizin altında bulunur.

Kasık bölgenizdeki ağrı veya rahatsızlık yaygın olarak birkaç kasık kasından veya bağ grubundan birinin gerilmesinin, çekilmesinin veya yırtılmasının bir sonucudur. Bu özellikle sporcuysanız veya günlük olarak çok fazla fiziksel iş yapıyorsanız yaygındır.

Kasık bölgesinin bir veya her iki tarafında ağrı hissedildiğinde genellikle bir yaralanma veya zorlanmadan bahsededilir. Yaralanma veya iltihaplanma kasık ağrısının en yaygın nedeni olsa da, aşağıda diğer olası nedenleri de konuşacağız.

Kadınlarda sol kasık ağrısı: Yaygın nedenler

Sol taraflı kasık ağrısının en yaygın nedeni kasık bölgenizdeki kasları aşırı zorlamak veya aşırı kullanmaktan kaynaklı küçük yaralanmalardır. Kasık yaralanmaları, hareket ettiğinizde daha da fazla acıya ve ağrıyan bölgenin yakınında iltihaplanmaya neden olabilir.

Bu tür yaralanmalar, aktif bir insansanız ya da sporcuysanız özellikle yaygındır. Bu bölgedeki yaralanmalar tipik olarak bacağı kasıklara bağlayan burkulmuş, gerilmiş veya yırtılmış bacak dokularıdır ve bunlar şunlardır:

 • Uyluğun iç kısmındaki adduktor kaslar
 • Ligamentler
 • Tendonlar

Sol kasık ağrısı probleminin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Böbrek ve mesanede kalsiyum veya diğer mineraller birikip sertleştiğinde meydana gelen böbrek taşları
 • Kasık bölgesinde, özellikle pelvik kemik çevresinde veya femurun (üst bacak kemiği) pelvisle buluştuğu yerde kırık veya hasarlı kemikler

Kadınlarda sol kasık ağrısı: Diğer nedenler

Daha az yaygın olmakla birlikte, sol kasık ağrısının başka olası nedenleri de vardır. Bu koşullar tipik olarak kasık bölgesinin sadece bir tarafında görülür, bu nedenle bunları sağ kasık ağrısı olarak da deneyimlemek mümkündür.

Büyümüş lenf düğümleri

Lenf düğümleri, vücudunuzda lenf adı verilen berrak bir sıvıyı dolaştıran bezlerdir. Lenf, bulaşıcı bakteriler veya yabancı maddelerle savaşarak bağışıklık sisteminizi destekleyen beyaz kan hücrelerini depolar.

Kasık bölgenizin her iki tarafında kasık düğümleri adı verilen çok sayıda lenf düğümü vardır. Tüm lenf düğümleri gibi, enfeksiyonlar, inflamasyon veya tümörlerin varlığı ile iltihaplanabilir ve büyüyebilirler.

Çoğu zaman, lenf düğümleri vücudun sadece bir tarafında şişer, bu da sol taraf olabilir. Şişmiş lenf düğümleri kadınlarda sağ veya sol kasık ağrısı ve rahatsızlığına neden olabilir.

Kasık fıtığı

Kasık fıtığı, tek taraflı kasık ağrısının bir başka olası nedenidir. Bu durum, karnınızdaki dokuların (ince bağırsak gibi), kasık kaslarınızdaki açıklıklardan veya zayıf alanlardan kasıklarınızın yanına (ağrınız solda ise sol tarafa) kaydığında meydana gelir. Bu durum kasıklarınızda ağrı veya rahatsızlığa neden olur ve ayrıca cildin altında bir çıkıntıya da neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), bulaşıcı bakteri, virüs veya diğer mikroskopik enfekte yabancı maddeler idrar yolunuza girdiğinde ortaya çıkar.

İdrar yolunuz aşağıdakilerden oluşur:

 • Vücudunuzdaki kimyasalları ve diğer maddeleri filtreleyen böbrekler
 • İdrarı böbreklerinizden mesanenize taşıyan üreterler
 • İdrar depolayan mesane
 • İdrarı vücudunuzdan çıkaran üretra

Çoğu İYE sadece alt üriner sistemi etkiler. Bu üretra ve mesaneden oluşur. Sol taraflı kasık ağrısı, bu alanlardan birinde doku iltihabından kaynaklanabilir.

Üreterler ve böbrekler de dahil olmak üzere üst yolu etkileyen İYE’ler yaygın değildir, ancak daha şiddetli ağrıya neden olma eğilimindedir.

İYE kadınlarda erkeklerden daha yaygındır, çünkü kadınlarda üretra çok daha kısadır. Bu, enfeksiyöz bakteri veya maddenin, idrar yolundan mesaneye ve bazı durumlarda mesaneyi böbreklere bağlayan üreterlerden daha hızlı ve kolay bir şekilde geçebileceği anlamına gelir.

Yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri, bir veya her iki yumurtalıkta oluşabilen sıvı ile dolu keselerdir.

Yumurtalıklar dişi üreme sisteminin bir parçasıdır ve uterusun her iki tarafında bulunur. Burada yumurtalar gelişir, daha sonra östrojen ve progesteron hormonları oluşur.

Yumurtalık kistleri nispeten yaygındır ve her zaman semptomlarla sonuçlanmaz. Sol yumurtalıktaki yumurtalık kistinin yaygın bir semptomu, kasık bölgenizin sol tarafından kalçalara ve alt karına doğru yayılan kasık ağrısıdır.

Kadınlarda sol taraflı kasık ağrısı ile birlikte olabilecek diğer olası semptomlar şunlardır:

 • Sol kasık bölgesinde basınç hissi
 • Ciltte görünen şişme
 • Şişkin hissetmek veya şişkin görünmek
 • Kist koparsa eğer; keskin, şiddetli ağrı (bu tıbbi bir acil durumdur)

Hamilelikte sol kasık ağrısı

Sol tarafta veya her iki tarafta kasık ağrısı, özellikle rahim hızla genişlemeye başladığında, ikinci ve üçüncü trimesterlerde hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz nispeten yaygın bir semptomdur. Çünkü hamileyken rahminizi sabit ve güvenli tutan birkaç bağ vardır.

Ligamentlerden birine yuvarlak ligament denir. Kasıklarınızın önündeki bu bağ, hareket ederken tipik olarak yavaşça genişler ve daralır. Ancak rahminiz fetus büyüdükçe genişler, bu bağ daha kolay burkulur veya yaralanabilir çünkü hamile olmadığınız zamanlardan daha fazla çalışması gerekir.

Bu bağın gerilmesi, kasıkların bir veya her iki tarafında donuk ağrıya neden olabilir. Bu bağın zorlanması veya yırtılması, sol taraf da dahil olmak üzere kasıklarınızın her iki tarafında yoğun, bazen bıçak gibi ağrıya neden olabilir.

Bir bağ yırtılmadığı sürece ağrı genellikle ciddi olarak kabul edilmez.

Kadınlarda yürürken sol kasık ağrısı

Yürüyüş, kasık bölgesindeki çok sayıda kas, bağ ve yakındaki dokuları birbirine bağlar. Bu, hem bacağınızı bir adım atmak için kaldırdığınızda hem de bacağınız tekrar yere temas ettiğinde gerçekleşir. Aşağıdaki durumlarda daha fazla kasın çalışması gereklidir:

 • Yürürken dön
 • Geriye doğru yürürken
 • Küçük adımlar atarken
 • Öne doğru eğilirken
 • Yavaş ilerlerken

Üst vücudunuzu çevirmenin kasıkta kaslara ve bağlara bağlı olduğunu anlayamayabilirsiniz, ki bunu yürürken düşündüğünüzden daha sık yaparsınız. Bu alanda herhangi bir kasık kasları veya bağlar yaralanırsa, yürümek, yaralı dokular zorlandığından ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir.

Kadınlarda sol kasık ağrısı tedavisi

Ağrı, hafif bir burkulma, kas veya bağ dokusu suşundan kaynaklanıyorsa, kasık ağrınızı evde tedavi edebilirsiniz.

Daha şiddetli veya uzun süreli kasık ağrısı tedavisi nedene yönelik olmalı ve doktorunuz tarafından teşhis edilmesi gerekebilir.

Evde, özellikle burkulma veya zorlanma nedeniyle hafif sol kasık ağrısını nasıl tedavi edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kadınlarda sol kasık ağrısı evde nasıl geçer?

Hafif kasık ağrıları için aşağıdaki şekilde evde tedavi olabilirsiniz:

 • Ağrıyan bölgenizi dinlendirmeye özen gösterin ve zorlamayın. Eğer çalışıyorsanız molalar verin.
 • Buz ağrı ve inflamasyonu azaltmak için oldukça etkilidir. Bunu günde birkaç kez, bir seferde yaklaşık 20 dakika yapın.
 • Kan akışını sınırlamak için bölgeyi tıbbi bir bandajla sıkıştırın.
 • Kanın bölgeye akmasını önlemek için kasık bölgenizi yüksekte tutun.

Ağrı kesici ilaçlar

Ağrı ve iltihabı azaltmak için size zararlı olmayan bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Sizin için en iyi ağrı kesicinin hangisi olacağını, aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Tıbbi tedavi

Kırık bir kemiği onarmak veya kasık fıtığını tedavi etmek için ameliyat gerekebilir. Bunlar evde tedavi edilemez ve düzeltilmezlerse komplikasyonlara neden olabilir. Evdeki yöntemler ağrınızı veya şişmenizi azaltmazsa, doktorunuz anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

Fizik tedavi ayrıca kronik olarak iltihaplı olabilen, bir yaralanma veya altta yatan bir durumdan kalıcı olarak etkilenebilecek kaslar, bağlar veya eklem dokularıyla nasıl çalışacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışmalısınız:

 • Evde tedavi belirtilerinizin giderilmesine yardımcı olmazsa
 • Acı zamanla kötüleşirse
 • Ağrı belirgin bir neden olmadan aniden ortaya çıkarsa
 • Yoğun ağrıdan dolayı alt vücudunuzu hareket ettiremezsiniz veya yürüyemezseniz
 • Adet döngünüzde değişiklikler yaşarsınız veya gecikirse
 • Vajinanızda olağan dışı bir akıntı görürseniz

Sol kasık ağrısı yaşayan kadınlarda aşağıdakiler de görülürse acil tıbbi yardım almalı:

 • İdrardan kan geliyorsa
 • Ağrı bel, karın veya göğüse yayılıyorsa
 • Ateş varsa
 • Mide bulantısı veya kusma yaşanıyorsa

Doktorunuz, nedeni teşhis etmeye yardımcı olması için aşağıdaki testlerden birini veya daha fazlasını kullanabilir:

Sonuç

Kadınlarda sol kasık ağrısı her zaman endişe edilecek bir şey değildir. Hafif yaralanmalar veya küçük enfeksiyonlar hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Ancak ani, yoğun veya kronik ağrı, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan altta yatan bir nedeni gösterebilir. Kasık ağrınız günlük yaşamınızı bozarsa veya evde tedavi edilemezse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünmelisiniz.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.jinekoloji.net/karin-kasik-agrilari
 2. https://www.healthline.com/health/pain-in-groin-area-female-left-side
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/stabbing-pain-in-left-groin-in-females
YAZAR BİLGİSİ
Dr. Meryem Alaska
7 Mayıs 1984 Bursa doğumluyum. Küçüklüğümden beri hep doktor olmak istemiştim ve çalışmalarımın karşılığında üniversite sınavında Tıp Fakültesi kazanmıştım. Şu anda üniversiteyi bitirdim ve kadın hastalıkları üzerinde çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.