Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda sol kasık ağrısı neden olur?

Kadınlarda sol kasık ağrısının olası birçok nedeni vardır. Kadınlarda bu şikâyet farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda sol kasık ağrısı ve şişlik olurken, bazı kadınlarda sol kasık ağrısı ve mide bulantısı olabilir. Tetikleyici nedene göre bazı kadınlar ise bastırınca sol kasıkta sancı benzeri ağrı veya kasığa bastırınca ağrı yaşayabilir.

Kadınlarda kasık ağrısının çoğu nedeni, kas gerilmesi veya enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklanır. Bununla birlikte bazı nedenler daha ciddi olabilir ve tıbbi tedavi gerektirebilir. Bundan dolayı, hangi durumların ciddi olup olmadığını anlamak için veya sol kasık ağrınızın olası nedenlerini öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Kadınlarda sol kasık ağrısının yaygın nedenleri

Kadınlarda sol kasık ağrısının en yaygın nedeni, kasık bölgesindeki kaslara aşırı yüklenmeden veya aşırı kullanımdan kaynaklanan yaralanmalardır. Kasık yaralanmaları ayrıca, hareket edildiğinde daha fazla ağrıya neden olabilecek, yaralanmanın yakın çevresinde iltihaplanmaya neden olabilir. Bu türdeki yaralanmalar, özellikle sporcularda ve iş temposu yüksek kadınlarda daha sık görülür.

Kadınlarda sol taraflı kasık ağrısının diğer yaygın nedenleri arasında aşağıdaki durumlar bulunur:

 1. Böbreklerinizde ve mesanenizde, kalsiyum veya diğer mineraller birikip sertleştiğinde ortaya çıkan böbrek taşları kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir.
 2. Kasık bölgesinde, özellikle kalça kemiği (leğen kemiği olarak da bilinir) çevresinde veya uyluk kemiğinin (üst bacak kemiği) kalça kemiği ile buluştuğu yerde kırılmış veya çatlamış kemikler de kasık ağrısına neden olabilir.

Kadınlarda sol kasık ağrısının diğer nedenleri

Daha az yaygın olmakla birlikte, kadınlarda sol kasık ağrısının başka nedenleri de bulunur. Bu potansiyel nedenler, tipik olarak kasık bölgesinin yalnızca bir tarafında meydana gelir. Dolayısıyla bu belirtileri sağ kasık ağrısı olarak deneyimlemeniz de mümkündür.

1- Lenf bezi şişmesi

Lenf bezleri, vücudunuzda lenf adı verilen berrak sıvıyı dolaştıran bezlerdir. Lenf sıvısı, bakterilerle veya yabancı maddelerle savaşarak, bağışıklık sisteminizi destekleyen beyaz kan hücrelerini depolar. Kasık bölgenizin her iki yanında kasık lenf bezleri adı verilen çok sayıda lenf bezleri vardır.

Tüm lenf bezleri; enfeksiyonların, iltihaplanmanın veya tümörlerin varlığıyla iltihaplanabilir veya şişebilir. Lenf bezi şişmesi çoğu zaman vücudunuzun sadece bir tarafında olur. Dolayısıyla sol kasık bölgesindeki şişmiş lenf bezleri, kadınlarda sol kasık ağrısı ve rahatsızlığına neden olabilir.

kadınlarda sol kasık ağrısı neden olur

2- Kasık fıtıkları

Kasık fıtıkları, tek taraflı kasık ağrısının bir başka nedenidir. Kasık fıtıkları, tıpkı karın duvarı fıtıklarında olduğu gibi, kasık kaslarındaki açıklıklardan, yırtıklardan veya zayıf bölgelerden kasığın dışarıya doğru çıkmasıyla meydana gelir. Bu durum, özellikle sol tarafta meydana gelmişse sol kasık bölgesinde ağrı ve şişlik problemine neden olabilir.

Kasık fıtıkları kadınlara nazaran, erkeklerde daha sık görülür. Bununla beraber kadınlarda kasık fıtığının en belirgin semptomu, kasık kıvrımındaki şişliktir. Bu şişliğin küçük olması veya uzanıldığında kaybolması nedeniyle, fıtık kolaylıkla fark edilmeyebilir. Bu yüzden teşhis sırasında röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin kullanılması daha sağlıklı bir sonuç elde edilmesine yardımcı olur.

3- İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları; bakterilerin, virüslerin veya diğer mikroskobik canlıların idrar yoluna girmesiyle ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, kasık bölgesinde ağrıya neden olan idrar yolunda gelişmektedir. Kadınlarda sol kasık ağısı, idrar yollarındaki doku iltihabından kaynaklanabilir.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları, erkeklere nazaran daha yaygındır, çünkü kadınların idrar yolu (üretra) anatomik olarak çok daha kısadır. Bu durum bakterilerin veya herhangi zararlı bir maddenin, idrar yolundan mesaneye daha hızlı ve kolay geçebileceği anlamına gelir.

Bazı durumlarda bakteriler, idrar yollarını kullanarak mesaneden böbreklere kadar da ulaşabilirler. Böylesi bir durum çok ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.

4- Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde oluşabilen sıvı dolu keselerdir. Yumurtalıklar, kadın üreme sisteminin önemli bir parçasıdır ve rahmin her iki yanında bulunurlar. Yumurtalıklar, yumurtaların geliştiği ve çeşitli hormonların üretildiği yerdir. Bu bölgelerde oluşan kistler, yaygın olmasına rağmen çoğu zaman semptomlara neden olmayabilir.

Bununla beraber, sol yumurtalıkta oluşan bir kistin en yaygın belirtisi, kasık bölgesinin sol tarafından kalçalara doğru ve alt karın bölgesine doğru yayılan kasık ağrısıdır. Böyle bir ağrı, kasık ağrısı olarak deneyimlense de tıbbi olarak yumurtalık ağrısı şeklinde tanımlanır.

Sol taraftaki kasık ağrısıyla birlikte ortaya çıkabilecek diğer yumurtalık kisti semptomları aşağıdakileri içerebilir:

Hamilelikte sol kasık ağrısı

Hamile kadınlarda sol kasık ağrısı veya sağ kasık ağrısı, özellikle uterusun (rahim) hızla genişlemeye başladığı ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde ortaya çıkan yaygın bir semptomdur. Bu ağrının nedeni, uterusun genişlemeye başladığında, bu bölgeyi sabit ve güvende tutan bağların gerilmesi veya kasılması oluşturur.

Kasıklarınızın ön tarafındaki bu bağlar, siz hareket ederken tipik olarak genişler ve kasılır. Ancak fetüs büyüdükçe ve uterus genişledikçe, bu bağ hamile olmadığınız zamandan daha fazla çalışması gerektiğinden daha kolay burkulabilir veya yaralanabilir hale gelir. Bu durum bazen hafif bir ağrıya neden olurken, bazen de daha şiddetli hissedilen bıçak saplanması gibi bir ağrıya neden olabilir.

Kadınlarda yürürken sol kasık ağrısı

Kadınlarda yürürken sol kasık ağrısı hissedilmesi de mümkündür. Yürümek, kasık bölgesinde bulunan çok sayıdaki kası, bağı ve dokuyu çalıştırır. Bütün bu yapılar, siz adım atmak için bacağınızı her kaldırdığınızda ve tekrar indirdiğinizde süreli olarak çalışır.

Aşağıdaki durumlarda daha fazla kasın çalışması gerekir:

 • Yürürken dönmek
 • Geriye doğru yürümek
 • Çömelmek
 • Öne doğru eğilmek
 • Yavaş yürümek

Ayrıca vücudunuzun üst kısmını hareket ettirmenin, kasıktaki kasları ve bağları çalıştırdığını fark etmeyebilirsiniz, ancak yürürken gövdenizi daha fazla hareket ettirmeniz, sandığınızdan daha sık yaptığınız bir şeydir. Dolayısıyla bu durum, bağların ve kasların daha fazla yorulmasına neden olur.

Yürüyüş esnasında bu bölgedeki herhangi bir kasık kasının veya bağların yaralanması, ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Herhangi bir yaralanmadan veya ani hareketlerden meydana gelen doku zedelenmeleri de sol veya sağ kasıkta ağrıya neden olabilir.

kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri

Kadınlarda sol kasık ağrısı nasıl geçer?

Kasık ağrısı hafif bir burkulma, kas veya bağ dokusu gerginliğinden kaynaklanıyorsa evde tedavi edilebilir. Daha şiddetli veya uzun süreli kasık ağrısının tedavisi, tetikleyici nedenine bağlı olduğundan, doktorunuz tarafından teşhis edilmesi gerekir.

Burkulma veya zorlanmadan kaynaklanan sol kasık ağrısını, evde nasıl tedavi edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kasık bölgenizdeki kasları çalıştıran ve zorlayan faaliyetlerden uzak durarak, kaslarınızı dinlendirin.
 2. Ağrı ve şişlikleri önlemek için bölgeye buz kompresi uygulayın. Bunu günde birkaç kez, yaklaşık 20 dakikalık seanslar şekilde uygulayın.
 3. Kan akışını sınırlandırmak için etkilenen bölgeyi, bir bandajla sıkıştırın.
 4. Bölgeye kan akışını önlemek ve yavaşlatmak için, kasık bölgenizi bir minder yardımıyla yüksekte tutun.
 5. Ağrıyı azaltmak için eczacınızın önerdiği reçetesiz ağrı kesicileri de deneyebilirsiniz.

Kadınlarda sol kasık ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kasık ağrısına neden olan kırık bir kemiği onarmak veya kasık fıtığını gidermek için ameliyat olunması gerekebilir. Bu durumlar, tıbbi olarak tedavi edilmezse komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi için doktorunuz çeşitli ilaçlar reçete edebilir.

Bununla birlikte kronik iltihaplanmadan, yaralanmadan veya altta yatan başka durumdan kalıcı olarak etkilenebilen kaslar, bağlar veya eklem dokuları için fizik tedavi de önerilebilir.

Kadınlarda sol kasık ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünmelisiniz:

 • Evde uyguladığınız tedavi semptomlarınızı gidermeye yardımcı olmuyorsa
 • Ağrı zamanla kötüleşme eğilimi gösteriyorsa
 • Ağrı bariz bir neden olmaksızın aniden ortaya çıkıyorsa
 • Vücudunuzu hareket ettirmede zorlanıyorsanız
 • Adet döneminizde değişiklikler yaşıyorsanız
 • Vajinanızdan alışılmadık bir akıntı geliyorsa

Kasık ağrısıyla birlikte aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız:

Doktorunuz, nedeni teşhis etmeye yardımcı olması için aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını kullanabilir:

 • Etkilenen bölgenin incelemesi dahil olmak üzere fiziksel muayene
 • Kasıktaki şeffaf doku yapılarını görmek için röntgen
 • Kasık dokularının gerçek zamanlı görüntülerini görmek için ultrason
 • Kasık bölgesinin 3 boyutlu görüntülerini görmek için manyetik rezonans görüntüleme

Sonuç olarak

Kadınlarda sol kasık ağrısı her zaman endişelenecek bir durum değildir. Hafif yaralanmalar veya hafif enfeksiyonlar, hızlı ve kolay bir şekilde evde tedavi edilebilir. Ancak yoğun veya kronik ağrınız varsa, bu durum tıbbi tedavi gerektirebilecek altta yatan bir nedeni işaret edebilir.

Kasık ağrınız günlük hayatınızı aksatıyorsa veya evdeki tedaviyle geçmiyorsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünmelisiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu