Deri ve Zührevi Hastalıklar

Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer? (Önemli)

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı neden olur? Neyin belirtisidir? Ne zaman ciddiye almak ve doktora görünmek gerekir? Geçmesi için neler yapılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı: Önemli bilgiler

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı mı hissediyor musunuz? Dermatit veya egzama gibi ciltle ilgili bir sorun, belirli bir gıdaya hassasiyet, bitkiden kaynaklanan alerjik bir reaksiyon veya bir anksiyete ya da depresyon belirtisi yaşıyor olabilirsiniz. Vücudun her yerinde açıklanamayan iğne batma hissi ve kaşıntı, böbrek hastalığı veya uyuzdan da kaynaklanabilir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı hissetmek hem can sıkıcı hem de karmaşık bir semptom olabilir. Bu gibi semptomların takibi önemlidir, çünkü kaşıntı veya iğne batma hissi, altta yatan ciddi tıbbi durumlar ve karmaşık psikiyatrik durumlarla ilişkilendirilebilir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı: Nedenler

Vücutta iğne batma hissi için kullanılan terim parastezidir. Paresteziler dermal duyumlardır ve çoğu kişinin “iğne batması gibi veya karıncalanma” olarak tanımladığı duyumları içerir. Bu duyumlara genellikle geçici sorunlar veya etkilenen bölgedeki sinirler üzerindeki baskı neden olur. Örneğin, bacak bacak üstüne atmak kolayca bu tür hislere neden olabilir, ancak semptomlar kronik hale geldiğinde nedenler daha incelikli hale gelir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı o kadar kolay açıklanamaz. Çoğunlukla sinirlerle ilgili ciltteki hücrelerin ve reseptörlerin tahriş veya uyarılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Birden fazla koşul bu sinir hücrelerini uyarabilir ve iğne batma hissi ve kaşıntıya neden olabilir.

Dermatolojik nedenler

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı en yaygın olarak dermatolojik durumlardan kaynaklanır. Egzama, kurdeşen, sedef hastalığı ve özellikle cildi ve katmanlarını etkileyen çeşitli diğer hastalıklar gibi birçok dermatolojik durum, genel bir kaşıntıya neden olabilir. Çoğu zaman, bu tür durumlar kızarıklık, kabarcıklar veya pullanma gibi semptomlarla da ilişkilidir. Öte yandan, yaşlılık veya sıcaklık değişimleri nedeniyle kuruyan ciltler de kaşıntıya neden olabilir.

Tıbbi nedenler

Kaşıntı veya iğne batma hissi bazı durumlarda aşağıdakiler gibi sistemik bir durumun belirtisidir.

 1. Nörolojik:
  İğne batma hissi, felç ve multipl skleroz gibi merkezi sinir sistemini etkileyen bozukluklardan kaynaklanabilir. Tümör gibi sinirlere baskı yapan nörolojik durumlar da iğne batma hissi, karıncalanma ve kaşıntıya neden olabilir. Sinir sıkışması sendromları, örneğin karpal tünel sendromu, periferik sinirlere zarar verebilir ve aynı zamanda ağrıyla ilişkili iğne batma hissine neden olabilir.
 2. Metabolik:
  Vücudun sinirlerine zarar verebilecek birçok sistemik, metabolik durum vardır. Bu koşullar, sinirin beyinden ve omurilikten sinyal gönderme ve alma şeklini etkiler ve uygun duyusal işlevi bozar. Diyabet, tiroid hastalığı ve vitamin eksiklikleri gibi durumlar genellikle iğne batma hissi ile sonuçlanır.
 3. Sistemik:
  Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve kanser gibi çoklu organ sistemlerini etkileyen sistemik durumlar da vücutta iğne batma hissi ve kaşıntıya neden olabilir.

Psikolojik nedenler

Karıncalanma ve iğne batma hissi gibi şikayetlerin fiziksel nedeni olmadığında, sorununun kökeni büyük ihtimalle aşağıdakiler gibi psikolojik bir sorundur.

 1. Sanrılar:
  Bazı insanlar, hiçbir enfeksiyon veya kanıt olmamasına rağmen parazitler, solucanlar, akarlar, bakteriler, lifler veya diğer canlı organizmalar tarafından enfekte olduklarına dair sabit, yanlış inanca (sanrı) sahiptirler. Bu insanların şikayetlerinin nedeninin kendi kafasında kurdukları şeyler olduğuna inanırlar.
 2. Halüsinasyonlar:
  Bazı insanlar, cilt üzerinde veya altında sürünen böcek veya parazitlerin halüsinasyonundan (orada olmayan bir şey deneyiminden) mustarip olabilir. Bu tür kişiler, aslında orada hiçbir şey yokken derilerindeki böcekleri görebilirler.
 3. Toksinler:
  Madde kötüye kullanımı kafada ve cilt altında iğne batma hissine neden olabilir. Kronik alkol kullanımı, alkol yoksunluğu, uzun süreli kokain ve amfetamin kötüye kullanımı gibi bağımlılıklar bu semptomların yaygın tetikleyicileridir.

Çevresel nedenler

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntıya neden olabilecek aşağıdakiler gibi birçok çevresel tetikleyiciler de vardır:

 1. Parazitler:
  Konaklarının kanıyla beslenen ve kişisel temas yoluyla çoğalan bitler gibi parazit böcekler bu tür semptomların çok yaygın bir nedenidir. Baş, vücut ve hatta kasık bölgesinde yaşayabilirler ve yoğun kaşıntıya ek olarak gıdıklanma veya hareket hissine neden olabilirler.
 2. İlaç tedavisi:
  Bazı reçeteli ilaçlar, kortikosteroidler ve bazı antibiyotikler kaşıntı, karıncalanma, iğne batma hissi ve benzeri semptomlara neden olabilir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı: Tedavi

Kaşıntı ve iğne batma hissi veya bununla ilişkili semptomların tedavisi, hastanın durumunun kapsamlı bir geçmişi, ilaç taraması ve fizik muayene dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir.

Evde tedavi

Doğru teşhis konulduktan sonra, doktorunuz semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için ıslat ve bulaştır gibi bazı ev ilaçları önerebilir. Islat ve bulaştır, belirtilen şekilde 20 dakika boyunca sade su banyosunda oturmayı (ıslatmayı) ve ardından cildi kurutmadan, derhal bir merhem veya nemlendiriciyi cilde sürmeyi (bulaştırmayı) içerir. Bu, vücuttaki iğne batma hissi ve kaşıntıyı tedavi etmek için sıklıkla kullanılan ucuz, etkili bir stratejidir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı: Doktor kontrolü

Doktorunuz tarafından uygun bir değerlendirme yapılmadan belirtilerinizi evde tedavi etmemelisiniz. Bu semptomları tedavi etmenin anahtarı, ister dermatolojik, isterse sistemik veya psikiyatrik olsun, kök nedeni bulmaktır. Semptomların kök nedeni uygun tedaviyi belirleyecektir.

 1. Dermatolojik:
  Kaşıntınız egzama veya dermatit gibi bir döküntü veya cilt bozukluğundan kaynaklanıyorsa, kortikosteroidler ve immünosupresifler, antienflamatuvar etkileri nedeniyle faydalıdır. Doktorunuz ayrıca antihistaminikler veya ışık tedavisi de önerebilir.
 2. Sistemik:
  Kaşıntının tıbbi nedenleri değişebileceğinden, doktorunuz belirtilerinizin temel nedenini ortaya çıkarmak ve uygun tedaviye başlamak için uygun tanı testlerine ihtiyaç duyacaktır.
 3. Psikiyatrik:
  Bilişsel davranışçı terapi, danışmanlık ve antidepresan veya antipsikotik ilaçlar gibi tedaviler, psikiyatrik oluşum nedenlerinin tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerdir. Ayrıca, hastaların alkol ve kokain kötüye kullanımını durdurmalarına yardımcı olacak ilaç rehabilitasyon programları da tedavi olarak kullanılabilir.
 4. Çevresel:
  Bitler veya uyuz gibi parazit istilasının uygun tedavisi, özellikle parazitleri hedef alan ve onları öldüren reçetesiz ve reçeteli ilaçları içerir. Evde tarak ve fırçaları yıkamak, şapka ve eşarp gibi kişisel eşyaları paylaşmamak ve kullanılmış çarşafları veya yatak takımlarını yıkamak gibi önleyici adımlar atmak da önemlidir.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı ne zaman acil bir durumdur?

Kaşıntınız, açık lezyonlarınız veya aşırı kanamanız olduğu noktaya kadar kalıcı hale gelirse, acil tıbbi yardım almalısınız. Semptom bölgelerinde irin sızması, şişme, ateş, mide bulantısı veya kusma gibi ciddi bir enfeksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım almanız önemlidir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Feeling Itchy or Tingling All Over Symptom, Causes & Questions

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu