Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı normal midir?

İç çamaşırına bakıyorsun ve bazı küçük kahverengi lekeler görüyorsun. Henüz adet döneminiz de gelmedi, adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı yaşıyorsunuz, burada neler oluyor? Normal adet döngünüzün dışında meydana gelen çok hafif kanamayı ifade eden akıntı birçok kadın için olasıdır.

Adet öncesi akıntı açık pembeden koyu kahverengiye kadar değişebilir. Bazı durumlarda kahverengi akıntı, rengini adet döneminin başlamasından bir ila iki hafta önce vücudunuzdan çıkmaya başlayabilen eski kandan alır. Bazıları için bu, adet döngülerinin sadece normal bir parçasıdır. Bazıları için ise, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı: Yaygın nedenler

1. Adet dönemiyle ilgili nedenler

Çoğu zaman, adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı sadece yumurtlamanın veya adet döneminizin yakında başlayacağının bir işaretidir. Bu tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Adet dönemiyle ilgili kahverengi akıntı ve kasık ağrısı nedenlerine daha yakından bakalım.

 • Yumurtlama

Adetinizden iki hafta önce başlayan kahverengi akıntınız varsa, bu yumurtlamayla ilgili hormonal değişikliklerin bir işareti olabilir. Tipik olarak, son adetinizin ilk gününden yaklaşık 10 ila 16 gün sonra yumurtlarsınız. Bu, yumurtalıklarınızın döllenme için bir yumurta bıraktığı zamandır.

Yumurtlama, östrojen seviyeleriniz yüksek olduğunda gerçekleşir. Bu seviye yumurta bırakıldıktan sonra düşer. Östrojendeki bu azalma bir miktar kanamaya ve akıntıya neden olabilir. Ancak doğum kontrol hapı alıyorsanız, adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı başka bir şeyin işareti olabilir. Çünkü genel olarak, doğum kontrol hapları yumurtlamayı önler.

 • Regl habercisi

Bazen adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı, adet döneminizin sadece bir habercisidir. Kahverengi kan veya akıntı, son adet olduğunuzda rahminizden asla tam olarak dökülmeyen eski kan kalıntıları olabilir. Bu genellikle endişe nedeni değildir. Ancak, düzenli olarak yaşadığınız çok kısa adet döngüleriniz varsa, bir kadın doğum uzmanına başvurmanız en iyisidir.

adet öncesi kahverengi akıntı

2. Doğum kontrolüyle ilgili nedenler

Hormonal doğum kontrolü kullanıyorsanız, kahverengi akıntı ani kanamanın bir işareti olabilir. Bu, vücudunuz doğum kontrolündeki hormonlara uyum sağladığı için adet dönemleri arasında meydana gelen kanamadır.

Böyle bir durumda adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı yaşayabilirsiniz. Yeni bir hormonal doğum kontrol yöntemine başladıktan sonraki ilk üç ila altı ay içinde muhtemelen bir miktar akıntı ve ani kanama yaşayabilirsiniz.

Özellikle östrojen içermeyen bir doğum kontrol hapı alıyorsanız veya rahim içi araçlar kullanıyorsanız adet öncesi kahverengi akıntı yaşamanız olasıdır. Doğum kontrol hapları alıp birkaç dozu kaçırırsanız da kahverengi akıntı olabilir. Haplarınızı normal rutinde geri almaya başladığınızda, akıntı ortadan kalkmalıdır.

NOT!

Vücudunuzun yeni bir doğum kontrol yöntemine alışması birkaç ay sürebilir. Ancak altı aydan daha uzun süre akıntı veya ani kanamanız devam ederse, farklı bir yönteme geçme konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

3. Hamilelikle ilgili nedenler

Bazen adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı aslında yerleşme kanamasıdır. Bu, döllenmiş bir yumurta rahminize yerleştiğinde meydana gelen hafif kanama veya akıntıdır. Sadece bazı hamile kişilerin yerleşme kanaması yaşadığını da unutmamak gerekir.

Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan bir veya iki hafta sonra olur ve kahverengi akıntıyı andırır. Kanama sadece bir veya iki gün sürme eğilimindedir. Bazı durumlarda implantasyon krampları eşlik edebilir. İmplantasyon, bebeğinizin rahminize yerleşmeye çalıştığı anlamına gelir.

Erken gebeliğin diğer belirtileri aşağıdakileri içerir:

4. Perimenopoz (menopoz öncesi)

Perimenopoz, menopoza kadar geçen süreyi ifade eder. Menopozdan 10 yıl önce başlayabilen bu dönemde hormonlarınız dalgalanmaya başlar. Buna karşılık, bir zamanlar olduğu kadar sık ​​​​yumurtlamayabilir veya adet görmeyebilirsiniz.

Perimenopozdaysanız, düzensiz adet dönemleri ve dönemler arasında akıntı gelmesi genellikle normaldir. Uzun denebilecek bir dönem adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı yaşayabilirsiniz, ardından nispeten hafif, kısa adet süreniz olabilir. Ancak, her üç haftada bir defadan daha sık meydana gelen çok ağır akıntı veya kanamanız varsa, doktora görünmeniz önerilir.

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı: Diğer nedenler

Adet öncesinde meydana gelen kahverengi akıntı ve kasık ağrısı, bazen tedavi gerektiren altta yatan bir durumun belirtisidir.

5. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, vajinal dokularınızda kanamaya ve akıntıya neden olabilecek tahrişe neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile ilgili yaşayabileceğiniz ek semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Pelvik ağrısı
 • İdrar yaparken ağrı
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Yeşil veya sarı akıntı gibi olağandışı veya kötü kokulu akıntı

Bir cinsel enfeksiyon semptomlarınız varsa, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak veya enfeksiyonu başkalarına bulaştırmamak için mümkün olan en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

İlgili yazı: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

adet öncesi kasık ağrısı

6. Pelvik inflamatuar hastalık

Pelvik inflamatuar hastalık, cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar dahil olmak üzere üreme sisteminizdeki bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısına ek olarak, pelvik inflamatuar hastalık ayrıca aşağıdakilere de neden olabilir:

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Pelvik ağrısı
 • Olağandışı veya kötü kokulu akıntı
 • Ateş veya titreme

Pelvik inflamatuar hastalık semptomlarınız varsa, doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde, doğurganlık da dahil olmak üzere üreme sağlığınız üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Çoğu durumda, pelvik inflamatuar hastalık bir antibiyotik kürü ile tedavi edilir.

7. Yabancı cisim

Bazen tamponlar veya doğum kontrol cihazları dahil vajinanıza yerleştirdiğiniz bir nesne içeride sıkışabilir ya da orada olduklarını unutabilirsiniz.

Yabancı cisim tahrişe ve enfeksiyona neden olarak alışılmadık kokulu kahverengi akıntıya neden olabilir. Bu akıntı tipik olarak kan içermese de kahverengi lekeye çok benzeyebilir.

8. Polikistik over sendromu (PKOS)

Kısaca PKOS olarak da bilinen polikistik over sendromu, düzensiz adet dönemlerine ve testosteron da dahil olmak üzere aşırı androjen hormon seviyelerine neden olan bir durumdur.

PKOS’unuz varsa, düzensiz olarak yumurtlayabilir veya hiç yumurtlamayabilirsiniz. Düzenli yumurtlama olmadan, muhtemelen dönemleriniz arasında bir miktar akıntı yaşarsınız.

Diğer PKOS semptomları şunları içerir:

 • Akne (sivilce)
 • Kısırlık
 • Yağlı cilt
 • Yüz, göğüs veya karında anormal kıl büyümesi (hirsutizm)
 • Kilo almak

PKOS’unuz olabileceğini düşünüyorsanız, doğru bir teşhis almak için doktorunuza görünmeniz önerilir. PKOS’unuz varsa, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

9. Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri, menopozdan sonra bile dönemler arasında vajinal kanamaya neden olabilir. Bu vajinal kanama kahverengi akıntı sanılabilir. Ancak, böyle bir durumun küçük bir ihtimal de olsa rahim ağzı kanserinin belirtisini olduğunu bilmek önemlidir.

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısına ek olarak, rahim ağzı kanserinin diğer semptomları ağıdakileri içerir:

 • Sırt ağrısı
 • Yorgunluk
 • Pelvik ağrısı
 • Tuvalete gitme sorunları
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Kadınların düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi önemlidir. Ayrıca, herhangi bir olağandışı semptomu doktorunuza bildirmek, tedavi edilmesi en kolay olan rahim ağzı kanserini erkenden teşhis etmek için çok önemlidir.

Sonuç olarak

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı, adet döngünüze bağlı tamamen normal bir süreç olabilir. Ancak, özellikle ateş, açıklanamayan yorgunluk veya pelvik ağrı gibi olağandışı semptomlar eşlik ediyorsa, kesinlikle doktorunuza görünmeniz önerilir.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
What Causes Brown Spotting Before My Period?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu