Sağlıklı Yaşam

Su Teresi Faydaları Nelerdir? 10 Süper Faydası

Su teresi faydaları bir hayli fazladır. Örneğin; su teresindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar önemli sağlık yararları sağlayabilir. Su tereleri, retinalarınızı sağlıklı ve görüşünüzü iyi tutmak için önemli olan A vitamini (retinol olarak da bilinir) açısından da zengindir. Yeterli A vitamini almak, hücre bölünmesi için kritik olduğu için organlarınızı sağlıklı tutmak için de çok önemlidir.

Su teresi, bağışıklık sisteminizi destekleyen, yaralanmalardan kurtulmanıza yardımcı olan ve başka birçok faydası olan C vitamini açısından da zengindir.

Ek olarak, su teresi aşağıdakiler gibi başka sağlık yararları da sağlayabilir:

1- Su teresinin beyin sağlığına faydaları

Alzheimer hastalığı tüm dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Pek çok insanın bu ilerleyici hastalığı önlemekle ilgilenmesi şaşırtıcı değildir. Araştırmacılar, su teresinin Alzheimer gelişimi ile ilişkili bilişsel değişiklikleri önlemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Su teresi, gelişmiş beyin sağlığı için beyin dokusunu onarmaya da yardımcı olabilir. Bu yapraklı yeşil sebze, C vitamini açısından zengin olduğu için beyin fonksiyonunu geliştirmek için nöron aktivitesini de artırıyor görünmektedir.

2- Su teresinin kansere karşı faydaları

Bilimsel çalışmalar, su teresinin özellikle meme kanseri ile bağlantılı olarak kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, su teresinin bu faydasının insanları diğer kanser türlerinden de korumaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Bilim insanları, su teresindeki fitokimyasalların hücresel korumayı uyardığını düşünüyor. Haftalık ve hatta muhtemelen günlük olarak su teresi yemek, vücudun kanserleri savuşturma yeteneğini artırabilir. Su teresi ayrıca kanseri uzak tutmaya yardımcı olabilecek C vitamini ve folik asit gibi besinler de içerir.

3- Su teresinin hamilelikte faydaları

Hamileyseniz su teresi beslenme düzeninin önemli bir parçası olabilir. Su teresi, özellikle hamileliğin erken evrelerinde önemli olan bir besin olan folik asit (folat) bakımından yüksektir. Yeteri kadar folik asit almak önemlidir çünkü folik asit eksikliği, nöral tüp bozuklukları gibi doğuştan gelen engellerle ilişkilendirilmiştir.

Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileyseniz, bol miktarda folik asit aldığınızdan emin olmak için beslenme düzeninize su teresi ekleyebilirsiniz.

4- Su teresinin depresyona karşı faydaları

Depresyon dünya çapında milyonlarca insanı etkiler, ancak her depresyon antidepresan ilaç kullanımını gerektirmez. Birçok insan diyet ve egzersizle depresyon gibi duygudurum bozukluklarını düzeltebilir. Bazı araştırmalar, su teresinin folik asit içerdiği için ruh halini iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Folik asit, ruh hali ile ilişkili olan serotonin gibi nörotransmitterlerin çalışmasını arttırıyor gibi görünmektedir. Depresyonda olmasanız bile, stres ve endişe bazen birdenbire ortaya çıkabileceği için önemli olan duygudurum bozukluklarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

5- Su teresinin kalp sağlığına faydaları

Turpgillerden bir bitki olan su teresi, kardiyovasküler (kalp-damar) sağlığınızı iyileştirebilir ve hatta muhtemelen kalp hastalığı riskini azaltabilir. Turpgil bitkiler, plak birikimi ile kan damarlarının daralmasına neden olabilecek kandaki kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığını iyileştirir. Ek olarak, su teresi, kalbinizi oksidatif stresten korumaya yardımcı olabilecek C vitamini de içerir.

6- Su teresinin kemik sağlığına faydaları

Kemik erimesi riskinizi azaltmakla ilgileniyorsanız, beslenme planınıza düzenli olarak su teresi eklemelisiniz. Çünkü su teresi, kemikleri sağlamlaştırmak ve onarmak için gerekli olan kalsiyum içerir. Ayrıca, su teresinde bulunan folik asit, kemik yoğunluğunu destekleme gücüne de sahiptir.

İnsanlar yaşlandıkça ve daha hareketsiz hale geldikçe, kemik yoğunluklarında bir azalma yaşayabilirler. Kemik sağlığını destekleyen besinler açısından zengin bir beslenme düzeni, kemik erimesi ve kemikle ilgili diğer sorunların ortaya çıkma riskini de azaltacaktır.

7- Su teresinin kemik sağlığına faydaları

Zengin bir C vitamini kaynağı olan su teresi, soğuk algınlığı gibi virüsleri uzak tutmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aslında, son bilimsel araştırmalar, bu tür yiyecekler yemenin soğuk algınlığına yakalanma riskini %65’ten fazla azaltabileceğini öne sürüyor.

Su teresi ayrıca optimum bağışıklık sistemi işlevi için önemli olan beta-karoten ve B1 vitamini içerir. Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde, kendinizi bu hoş olmayan virüslerden korumaya yardımcı olmak için bol miktarda su teresi yiyebilirsiniz.

8- Su teresinin kilo verdirici faydaları

Su teresi, diyet lifi ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan amino asitlerle yüklüdür. Su teresinin kalorisi de çok düşüktür, bu nedenle kalori alımınız hakkında endişelenmeden, su teresiyle hazırlanmış bir salatanın tadını çıkarabilirsiniz. Su teresini hafif yemeklere ve kahvaltılıklara ekleyerek de kilo verme yolculuğunuza katkıda bulunabilirsiniz.

9- Su teresinin cinselliğe faydaları

Su teresi, potansiyel afrodizyak faydaları nedeniyle uzun zamandır kullanılmaktadır. Tarihçiler, eski Perslerin ve Romalıların su teresinin libidolarını artırabileceğine inandıklarını belirtiyorlar. Araştırmalar, su teresinin seks ile ilişkili hormonların üretimini artırarak libidoyu artırabileceğini düşündürmektedir.

Çok fazla kalori içermeyen güçlü bir afrodizyak arıyorsanız, besin açısından zengin su teresi denemeye değerdir. Libidonuzu harekete geçirmek için onu romantik bir akşam yemeğine, kahvaltıya veya atıştırmalığınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

10- Su teresinin öksürüğe faydaları

Astımdan bronşite kadar pek çok durum öksürük ile ilişkilidir. Su teresi, mükemmel balgam söktürücü etkilere sahip gibi görünen kükürt glikozitler içerir. Bir balgam söktürücü, çeşitli bronşiyal durumlarla ilişkili balgamı kesme gücüne sahiptir.

Su teresi, bu gibi hastalıkları tam olarak iyileştiremese de öksürük semptomunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, soğuk algınlığı veya mevsimsel alerjileriniz varsa, ilişkili öksürük nöbetlerini yatıştırmak için su teresi yemeyi düşünebilirsiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu