Sağlıklı Yaşam

Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye çayı ne işe yarar?

Biberiye çayı, tadı ve aromasının yanı sıra sindirimi iyileştirme, baş ağrılarını hafifletme ve yorgunlukla mücadele etme gibi sağlığa faydalarının yanı sıra saç uzamasını teşvik etmesiyle de bilinir.

Bilimsel adı Rosmarinus Officinalis olan biberiye, kendisine antioksidan özellik kazandıran flavonoid bileşikler ve fenolik asitler açısından zengindir. Biberiye aynı zamanda antiseptik, depuratif, antispazmodik, antibiyotik ve idrar söktürücüdür, bu da çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde etkili olduğunu gösterir.

Biberiye çayı zayıflatır mı?

Biberiye ve biberiye çayı, antienflamatuar özelliklere sahip antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar serbest radikal hasarını önler ve kan şekeri seviyenizi düşürür. Tüm bu özellikler biberiye çayını kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir bitki çayı yapar.

Ayrıca, biberiye sizi çeşitli metabolik bozukluklara karşı korumaya yardımcı olabilir. Biberiyedeki karnosik asidin obeziteyi önleyici potansiyele sahip olduğu da bilinmektedir.

Biberiye çayının faydaları nelerdir?

1. Sindirim sağlığını iyileştirir

Biberiye çayının faydaları içindeki ilk madde, sindirim sağlığını iyileştirebilme özelliğidir. Biberiye çayı öğle veya akşam yemeğinden hemen sonra alınabilir, bu sayede yemeklerin sindirim sürecini iyileştirmeye, asit ve fazla gazla mücadeleye yardımcı olur. Biberiye çayı karın şişkinliğini ve iştahsızlığı da azaltır.

2. Doğal bir antibiyotiktir

Tıbbi özelliklerinden dolayı biberiye, normalde idrar yolu enfeksiyonu, kusma ve ishal ile ilişkili olan Escherichia coli, Salmonella typhi, Salmonella enterica ve Shigella sonnei bakterilerine karşı daha etkili olan antibiyotik etkiye sahiptir.

Biberiyenin bu antibiyotik etkisine rağmen, antibiyotik ilaç alıyorsanız, biberiye çayı içmeden önce doktorunuza danışmak önemlidir.

3. İyi bir idrar söktürücüdür

Biberiye çayı faydaları arasındaki bir başka madde, mükemmel bir doğal idrar söktürücü olmasıdır. Hem biberiye hem de biberiye çayı kilo vermek ve vücutta sıvı tutulmasıyla mücadele etmek için diyetlerde kullanılabilir.

Biberiye çayı idrar üretimini artırır, vücudu biriken sıvıları ve toksinleri atması için uyarır ve genel sağlığı iyileştirir.

4. Bilişsel sağlığı geliştirir

Biberiyenin beyin fonksiyonu için faydalarını kanıtlayan birçok çalışma vardır. Bu nedenle biberiye çayı, örneğin sınavlardan önce, iş toplantılarından önce veya sonra olduğu gibi stres dönemleri için mükemmel bir seçimdir.

Ayrıca biberiyenin özellikleri Alzheimer ile mücadelede ve hafıza kaybını önlemede de etkili olabileceğine dair çeşitli araştırmalar vardır. Ancak yine de biberiyenin Alzheimer’a karşı ilaç üretiminde kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5. Karaciğer sağlığını korur

Biberiye, karaciğere etki ederek özellikle yüksek yağ içeriğine sahip yiyecekler olmak üzere, alkol aldıktan veya çok fazla yemek yedikten sonra ortaya çıkan baş ağrılarını azaltabilir.

Ancak biberiye çayı karaciğer hastalıklarında doktor tarafından belirtilmeden tüketilmemelidir. Çünkü karaciğeri koruyucu etkisi olmasına rağmen bu çayın karaciğer hastalıklarına karşı etkinliği henüz net olarak bilinmemektedir.

biberiye çayı

6. Şeker hastalığına iyi gelir

Biberiye çayının faydaları şeker hastalığına da iyi gelir. Biberiye çayı glikozu düşürdüğü ve insülini artırdığı için şeker hastalığının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bu çayın tüketimi doktor tarafından belirtilen ilaçların kullanılması ve yeterli bir diyetin gerçekleştirilmesinin yerini tutmaz. Bu nedenle biberiye çayı sadece tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmalıdır.

7. İnflamasyonla savaşma yeteneği vardır

Biberiye çayı eklemlerdeki kireçlenme gibi iltihap sorunlarına karşı da etkilidir. Biberiye çayı tüketmek iltihapla savaşmak ve ağrıyı, şişmeyi ve rahatsızlığı gidermek için mükemmel bir seçimdir. Bu nedenle diz iltihabı, tendinit ve hatta mide iltihabı olan gastrit ile savaşmaya yardımcı olabilir.

8. Kan dolaşımını iyileştirir

Biberiye antiplatelet etkiye sahiptir. Bu harika bitki çayı kan dolaşımını iyileştirdiği ve dolaşımı engelleyebilecek trombüs oluşumunu engellediği için dolaşım sorunu olanlar veya birkaç gün dinlenmesi gerekenler için çok faydalıdır. Bu nedenle örneğin ameliyat sonrası biberiye çayı içilmesi birçok kültürde yaygındır.

9. Kanserle savaşmaya yardımcı olur

Biberiye çayı faydaları kanserle savaşmaya da yardımcı olur. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, biberiyenin antioksidan etkisinden dolayı tümör hücrelerinin gelişimini azaltabildiğini göstermektedir.

Ancak bu bitkinin kanser ilaçlarının üretiminde nasıl kullanılabileceğini tam olarak belirlemek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

10. Saç uzamasını teşvik eder

Biberiye çayının yukarıdaki tüm faydalarına ek olarak, şekersiz biberiye çayı saçınızı yıkamak için de kullanılabilir. Çünkü beriye çayı saç tellerini güçlendirir, saçların yağlanmasını önler ve kepek sorununa iyi gelir.

Biberiye çayı ayrıca saç derisi dolaşımını iyileştirdiği için saç uzamasını da teşvik eder ve saçların daha kolay uzamasını sağlar.

Biberiye çayı nasıl yapılır?

Biberiye çayı yapmak için ihtiyacınız olan iki şey bir bardak kaynamış su ve 5 gram kurutulmuş biberiye yaprağıdır. Bir bardak kaynamış suya 5 gram kuru biberiye ekleyin ve üzerini kapatın. Daha sonra ise 5 ila 10 dakika demlenmesine izin vererek afiyetle içebilirsiniz. Biberiye çayının faydalarından tam olarak istifade etmek için herhangi bir tatlandırıcı kullanmayın.

Biberiye çayının zararları var mıdır?

Biberiye çayı oldukça güvenli kabul edilir, ancak fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. İlaç kullanan yüksek tansiyonlu kişilerde ise biberiye çayı düşük tansiyona neden olabilirken, diüretik kullanan kişilerde elektrolit dengesizliğine neden olabilir.

Biberiye çayı hakkında önemli notlar

Biberiye çayı hamilelikte, emzirme döneminde ve 5 yaş altı çocuklar tarafından tüketilmemelidir. Karaciğer hastalığı olan kişiler de semptomları ve hastalıkları kötüleştirebilecek safra salınımını teşvik ettiği için bu çayı tüketmemelidir.

Biberiye ayrıca antikoagülanlar, diüretikler, lityum ve kan basıncını düzenleyen ilaçlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, bu çayı almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Bazı araştırmalara göre ise biberiye yağı epilepsili kişilerde nöbet gelişimini uyarabilir. Bu araştırma biberiye yağını ilgilendirse de epilepsili olan kişilerin yine de doktoruna danışarak biberiye çayı içmesi tavsiye edilir.

Biberiye çayının faydalarıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Chá de alecrim: benefícios, como fazer e contraindicações

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu