Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıBebek Rehberi

Çocuklarda Mide Bulantısı ve/veya Kusma Neden Olur?

Çocuklarda mide bulantısı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Mide bulantısıyla beraber kusma da varsa ne yapmak gerekir? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Çocuklarda mide bulantısı nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuklarda mide bulantısı: Önemli bilgiler

Çocuklarda mide bulantısı ve bazen de kusma, 1 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda yaygın bir hastalık belirtisidir, ancak nedeninin ne olabileceğini kesin olarak bilmek zor olabilir. Çocukların mide bulantısı yaşaması genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. Küçük bebeklerin, özellikle reflüsü varsa mide bulantısı ve/veya kusma olasılığı daha yüksektir.

Mide bulantısı neden olur?

Çocuklar hasta olduklarında yetişkinlerden daha fazla mide bulantısı eğilimi gösterirler ve bazı çocuklar diğerlerine göre mide bulantısı ve kusmaya daha yatkındır. Buna şahit olmak rahatsız edici olsa da çoğu çocuk kusma veya mide rahatsızlığından çabucak iyileşir.

Çocuklarda mide bulantısı: Nedenler

Çocuklarda mide bulantısı ve/veya kusmanın olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

 1. Yaygın olarak “gastro” olarak adlandırılan viral gastroenterit, çocuklarda akut kusmanın ve mide bulantısının en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak soğuk algınlığı veya idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer enfeksiyon türleri de kusmaya neden olabilir.
 2. Gıda zehirlenmesi veya gıda alerjisi de çocuklarda kusma veya mide bulantısına neden olabilir.
 3. Kuru ve sert öksürük, özellikle etkilenen çocuğun reflüsü varsa mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir.
 4. İshal, ateş, halsizlik ve genel olarak kendini iyi hissetmeme, çocuklarda mide bulantısı ve kusma nöbetleri sırasında sıklıkla görülür.
 5. Bazı çocuklar otomobil veya çocuk arabasındayken taşıt tutmasına ve kusmaya eğilimlidir.
 6. Mide bulantısı ve kusma, apandisit veya tıkanıklık gibi daha karmaşık tıbbi durumların da bir işareti olabilir.

Çocuklarda mide bulantısı: Diğer semptomlar

Mide bulantısı ve/veya kusma, bir çocuğun hasta olduğu zaman sahip olduğu tek semptom ve bir şeylerin yolunda gitmediğinin ilk işareti olabilir. Bazı çocuklar kusmadan önce mide bulantısından şikâyet ederler veya sadece kayıtsız ve sessiz görünürler. Çocuğun yaşı ve gelişimi de nasıl hissettiklerini ve ne kadar iyi tanımlayabileceklerini etkileyecektir.

Çocuklarda mide bulantısı: Evde tedavi

Çocuklarda kusma ya da mide bulantısı vakaları genellikle evde alınan önlemlere ve bakıma iyi yanıt verir. Önemli olan çocuğunuzun susuz kalmaması ve bol sıvı almasıdır. Çocuklar için anne sütü, formül mama, oral rehidrasyon solüsyonu uygundur, ancak çok fazla şeker içeren içecekler vermekten kaçınmanız gerekir.

Çocukların, büyük miktarlardan ziyade sık alınan ve küçük miktarlarda sıvıları daha sık tolere etmeleri daha olasıdır. Yemek yemekle ilgilenmeyebilirler, ancak su ve diğer sıvıları içmek susuz kalmamalarına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda mide bulantısı: Yönetim

Evet, çocuklarda mide bulantısı ve kusma varken çocuklar evde kalmalıdırlar. Sebebin bulaşıcı olmadığından emin olsanız bile, çocukların iyileşmeleri için birkaç sessiz güne ihtiyaçları olacaktır. Daha iyi olmalarına yardımcı olmak ve bağışıklık sistemlerini desteklemek için elinizden geleni yapmak da önemlidir. Uyku ve dinlenmenin yanı sıra bol sıvı içmek de yardımcı olacaktır.

Çocuklarda mide bulantısı: Önlemler

Çocuğunuzu mümkün olduğunca başkalarından uzak tutmalısınız. Çocuğunuzun kullandığı bardak veya tabakları paylaşmamanız ve tüm yatak çarşaflarını, giysileri ve havluları sıcak suda yıkamanız gerekir.

Çocuğunuz kusarsa, kusmuğu temizledikten sonra ellerinizi iyice yıkayıp kuruladığınızdan emin olmalısınız. Kusmuk temizlemek için tek kullanımlık kâğıt havlular ve yüzeylerde ve zeminlerde dezenfektan sprey kullanmanız önerilir.

Çocuklarda mide bulantısı: Yapılabilecek şeyler

Çocuklarda mide bulantısı ve/veya kusma için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Sakin olun ve sadece pratik olun. Endişeleriniz varsa ve çocuğunuzun rahatsızlığı canınızı sıksa bile, kendinizi hasta hissetmenize neden olsa bile, sakin kalmanız önemlidir.
 • Çocuğunuzun ne kadar yediğine ve içtiğine kıyasla kustuğu miktarı izlemeye çalışın. Ayrıca idrarlarının rengine de dikkat edin. Koyu sarı veya turuncu çiş dehidrasyon belirtisidir.
 • Bir doktor tarafından reçete edilmedikçe, çocuğunuzun şikayetlerini durdurmak için herhangi bir ilaç vermeyin.
 • Çocuğunuzu uyumaya teşvik edin. Uyumak midenin boşalmasına yardımcı olabilir ve mide bulantısı ve kusmayı durdurabilir.

Çocuklarda mide bulantısı: Doktor kontrolü

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu doktora göstermeniz gerekir:

 • Çocuğunuz için endişeleniyorsanız
 • İyileşiyor gibi görünmüyorlarsa
 • Sıvıları tolere etmiyorlarsa ve içtikleri sıvıların çoğunu veya tamamını kusuyorlarsa
 • Kusmalarında kan veya farklı renkte kusuyorsa
 • Uyuşuk veya yorgun görünüyorlarsa
 • Eğer ağlamıyorlarsa, solgun ve zayıf görünüyorlarsa
 • Ağlarken gözyaşı dökmüyorlarsa
 • Çocuğunuzun kakasında kan varsa
 • Karın ağrısı ve/veya yüksek ateşi varsa
 • Baş ağrısı veya kızarıklık varsa

Çocuklarda mide bulantısı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Vomiting in children

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu