Sağlıklı Yaşam

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu ve çörek otu yağı faydaları özellikle doğal tedavi yöntemleri arasında bir hayli popülerdir. Bunun nedeni, çörek otunun insan sağlığına iyi gelmesi ve çeşitli ilginç tıbbi özelliklere sahip bir tohum olmasıdır.

Tohum şeklinde veya öğütülmüş olarak ya da yağ olarak da kullanabileceğiniz çörek otu, kronik hastalıkların gelişimine sizi karşı korur. Ayrıca iltihaplı durumların ve bilişsel işlevlerin iyileşmesine yardımcı olması gibi çeşitli sağlık yararları da bulunmaktadır. Dolayısıyla tüketmek istediğiniz türünü, beslenme düzeninize kolayca dahil edilebilirsiniz.

Çörek otu yağı nedir?

Çörek otu yağı, Doğu Avrupa ve Batı Asya’ya özgü olan Nigella sativa bitkisinden elde edilen bitkisel bir maddedir. Güçlü tıbbi özellikleriyle birlikte, eski zamanlardan beri insanlar çeşitli hastalık ve rahatsızlıkları tedavi etmek için, çörek otu yağını doğal bir çare olarak kullanırdı.

Çörek otu yağının, antioksidanları ve diğer biyoaktif bileşikleri içermesi bakımından, aşağıda da sıralanan birçok hastalığın iyileşmesinde yardımcı bir faktör olarak kullanılmasına yol açmıştır.

Çörek otu yağı niçin kullanılır?

Bazı insanlar; artrit (romatizma), alerji, astım ve şeker hastalığı gibi belirli rahatsızlıkları tedavi etmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için çörek otu yağı takviyelerinden yaralanmaktadır. Bazı çalışmalar sağlıkla ilgili bu iddiaları desteklese de daha geniş çaplı, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çörek otu yağı faydaları nelerdir?

1- Çörek otu yağının genel faydaları

Çörek otu yağı faydalarını üç doğal kimyasalın varlığından alır. Bunlar: timokinon, timohidrokinon ve timoldur. Bu fitokimyasallar sağlık için oldukça faydalı ve gereklidir. Fitokimyasallar birlikte veya tek tek birçok patojene, hastalığa ve inflamatuar (iltihaplı) koşullara karşı savaşmaktadır.

Çörek otu yağındaki fitokimyasallar, istilacı tümör hücrelerine karşı hareket ederek kanseri doğal olarak tedavi etmeye de yardımcı olabilir. Özellikle, siyah tohumlardaki timokinon, tümörlerde hücre yıkımını teşvik edebilir.

2- Çörek otu yağının kansere faydaları

Çörek otu yağındaki fitokimyasallar, kanser hücrelerine karşı vücutta koruma sağlayarak, kanser tedavisine doğal bir katkı sağlayabilir. Özellikle, çörek otunun siyah tohumlarında bulunan timokinon, tümörlerde istilacı hücrelere karşı koruma sağlayabilir.

Çörek otu yağının, kanserle mücadele özelliklerine sahip olan antioksidanları içerdiğini ifade etmiştik. Dolayısıyla bu antioksidanlar, vücutta sağlıklı hücrelere zarar veren ve yeni hücre büyümesini engelleyen serbest radikallerin sayısını azaltarak, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engellemektedir.

3- Çörek otu yağının karaciğere faydaları

Karaciğerimiz en çok çalışan organlarımızdan biridir. Karaciğer; toksinlerin vücutta atılmasını sağlar, safra sıvısı üretir ve yağları işler. İlaç veya alkol tüketiminin yan etkileri nedeniyle tehlikeye giren karaciğer fonksiyonu, organın filtreleme yeteneklerini etkileyebilir.

Çörek otu yağı, karaciğeri hasardan koruyan güçlü antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Çörek otu yağı, virüsler ve toksinler nedeniyle karaciğer hastalığı ve karaciğer yağlanması riskini de azaltabilir.

çörek otu yağının faydaları

4- Çörek otu yağının metabolik sendroma faydaları

Çörek otu yağı; metabolik sendrom, gizli şeker hastalığı ve şeker hastalığı, gibi hastalıklarının semptomlarını hafifletilebilir. Bu hastalıklar, hücrelerin uygun beslenmesini engelleyen insülin direnci ile ilgilidir. Bilimsel çalışmalar, çörek otu yağının hem kan şekeri düzeylerini azalttığını hem de mevcut insülin seviyelerini artırdığını göstermektedir.¹

5- Çörek otu yağının kilo vermeye faydaları

Çörek otu yağı da tıpkı elma sirkesi gibi kilo vermeye yardımcı olabilir. Çünkü, obeziteden mustarip 90 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, düşük kalorili bir diyete çörek otu yağı ekleyen kişilerin, diyetlerini basitçe ayarlayanlara göre daha fazla kilo kaybı yaşadığını ortaya koymuştur.

Çalışmalar, çörek otu yağının metabolizmayı düzenlediğini ve yeme istediğini azalttığını gösteriyor. Çörek otu yağı kullanmak, düşük kalorili diyet yapanların daha az yemesine yardımcı olabilir.²

6- Çörek otu yağının cilde faydaları

Yara izini önlemek için bazı doktorlar, yaralar iyileşmeye başladığında küçük kesiklere ve sıyrıklara çörek otu yağı sürmeyi önermektedir. Çünkü çörek otu yağı antienflamatuvar ve antibakteriyel nitelikleri nedeniyle, alerjik reaksiyonlar ve egzama nedeniyle kızarıklık yaşayan kişilerin semptomlarını hafifletebilir. Çörek otu yağını bölgesel olarak uygulamak; ciltteki kaşıntıyı hafifletebilir, kızarıklık ve tahrişi azaltabilir.

7- Çörek otu yağının saça faydaları

Çörek otu yağı; androjenik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) veya alopesi areata (saçkıran) gibi saç dökülmesine neden olan durumlara yardımcı olabileceğini gösteren nigellon adı verilen bir antihistamin içermektedir. Çörek otu yağı; saç derisi sağlığını iyileştirebilir, iltihabı azaltabilir ve saç köklerinin gücünü artırabilir. Ek olarak, cildi sakinleştirici etkileri, kepek ve kepeğe bağlı semptomları hafifletebilir.

8- Çörek otu yağının bakteri ve virüslere karşı faydaları

Çörek otu yağı, geleneksel antibiyotiklere direnen MRSA (Metisilin Dirençli Stafilokok Aureus) gibi bakteriyel enfeksiyonlarla savaşma yeteneğine sahiptir. Çörek otu yağı doğal olarak antimikrobiyal ve antibakteriyeldir.

Bilimsel çalışmalar, çörek otu yağının ilaca dirençli bakteriler üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çörek otu yağı ayrıca, bakteri ve tümörler gibi sağlıksız hücreleri de yok edebilir.³

9- Çörek otu yağının erkek kısırlığına faydaları

Çörek otu yağı, erkek kısırlığı için geleneksel bir tedavi yöntemi olabilir. Bilimsel bir çalışmada; çörek otu yağının antioksidan etkileri, doğurganlık sorunları olan erkek deneklerde sperm sayısını ve diğer doğurganlık belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirmiştir.

Bu çalışmaya göre, çörek otu tohumu sperm üretimini olumlu yönde etkileyebilir üreme organlarının sağlığını iyileştirebilir.

10- Çörek otu yağının kolesterole faydaları

Bilimsel çalışmalar; düzenli olarak çörek otu yağı tüketiminin, kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı çalışmada çörek otu tozunun, yağın aksine, iyi kolesterol olan HDL kolesterolü arttırdığı gösterilmiştir.

LDL’deki azalma ve HDL’deki artış; kalp hastalığı, felç ve kalp krizi riskinin azalmasıyla ilişkili olduğundan, bunlar yüksek kolesterolü olanlar için iyi bir haberdir.

11-Çörek otu yağının iltihaplı romatizmaya faydaları

Çörek otu yağı, iltihaplı romatizma olarak da bilinen romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Birçok araştırma, çörek otu yağının romatoid artritte olduğu gibi inflamatuar (iltihaplı) reaksiyonları yeniden dengelemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Romatoid artrit için önerilen çörek otu yağı miktarı, eklem şişmesini ve sertliğini azaltmak için günde iki kez 500 mg’dır.

çörek otu yağı

12- Çörek otu yağının mantar enfeksiyonlarına faydaları

Bir mantar olan Candida albicans, vajinal ve oral pamukçukların yaygın bir nedenidir. Çörek otu yağının mantar hastalığı önleyici özellikleri, bu gibi mantarların vücutta aşırı büyümesini engelleyebilir.

Araştırmalar, çörek otu yağının ağızdan alındığında veya bölgesel olarak uygulandığında, yoğun antifungal (mantar önleyici) aktivite ürettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, Candida albicans‘ı tedavi etmek için, rutin olarak kullanımını destekleyen henüz kesin bir kanıt yoktur.

13- Çörek otu yağının astıma faydaları

Astımı olan kişilerin şikayetlerini, çörek otu yağı iyileştirebilir. Araştırmalar, çörek otu yağının antienflamatuvar etkilerinin, solunum yollarındaki iltihabı azalttığını göstermektedir. Bu nedenle çörek otu yağı bronşit gibi solunum hastalıklarını tedavi edebilir. Ancak, alternatif tedavilerin güvenli bir seçenek olup olmadığını değerlendirmek için, her zaman önce bir doktorla konuşmanız gerekir.

14- Çörek otu yağının tansiyona faydaları

Bilimse çalışmalar, çörek otu tohumu özütünün iki aya kadar kısa bir süre alınmasının kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Ayrıca, içerdiği yüksek düzeydeki sağlıklı yağ asitleri sayesinde, çörek otu yağı kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Yine de yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol için çörek otu yağını kullanmadan önce her zaman bir doktora danışmanız gerekir.

15- Çörek otu yağının baş ağrısına faydaları

Baş ağrısı çeken insanlar çörek otu yağı ile rahatlayabilirler. Bilimsel araştırmalar, çörek otu yağının antienflamatuvar özellikleri nedeniyle, yaygın bir baş ağrısı tetikleyicisi olan sinüzit için faydalı olabileceğini gösteriyor. Aynı çalışma, baş ağrısına neden olabilen boyun ağrısı, kulak ve diş ağrıları için de çörek otu yağının etkili bir doğal çare olduğunu bulmuştur. Ancak, çörek otu yağının bu faydasına dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı kapsül veya sıvı halde alınabilir. Çörek otu yağı ayrıca, cilt ve saç üzerinde bölgesel olarak kullanılabilir. Çörek otu yağının sıvı halini satın alıyorsanız, herhangi bir katkı maddesi içermeyen yüksek kaliteli bir ürün seçmeniz önerilir. Ayrıca, takviyelerin güvenliği ve etkinliği çoğu zaman test edilmediğinden, saygın ve kaliteli bir marka seçmek oldukça önemlidir.

Çörek otu yağı ne kadar kullanılmalıdır?

Takviye, toz veya yağ miktarının bireysel ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için, kullanmaya başlamadan önce daima doktorunuza danışmanız önerilmektedir. Yetişkinler genellikle 4 ila 12 hafta boyunca günlük olarak ağızdan, 1 ila 2.5 gramlık (1 çay kaşığı) dozlarda çörek otu yağı veya takviyesi kullanabilirler.

Not: Çörek otu tozu en çok 8 ila 12 hafta boyunca, ağızdan günde 1 ila 2 gramlık dozlarda kullanılmalıdır.¹⁰

Çörek otu yağını kimler kullanmamalıdır?

Çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için uzun vadeli bir araştırma yapılmadığından, bu kişiler çörek otu yağı kullanmamalıdır. Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler de çörek otu yağı kullanmamalıdır. Çörek otu yağı bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu yüzden düzenli ilaç kullanan kişiler, çörek otu yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.¹⁰

Çörek otu yağının zararları nelerdir?

Çörek otu yağı gibi bir takviye tüketmenin potansiyel yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler, yaygın veya şiddetli olabilir. Örneğin; çörek otu yağının melantin (zehirli bileşen) olarak bilinen bir bileşeni, yüksek miktarlarda alınırsa kişi için zararlı olabilir.

Çörek otu yağının doğrudan cilde uygulanması bazı kişilerde, alerjik kontakt dermatit olarak bilinen alerjik deri döküntülerine neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir gıda takviyesine başlamadan önce her zaman doktora danışmanız tavsiye edilir.

Çörek otu yağı, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir. Bu nedenle, kanama bozukluğunuz varsa veya kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaç kullanıyorsanız, çörek otu yağı kullanmamalısınız. Kanamayla ilgili sorunlar yaşamamak için, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce çörek otu yağı almayı bırakmanız gerekir.¹⁰


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- 15 Health Benefits of Black Seed Oil2- 15 Health Benefits of Black Seed Oil3- 15 Health Benefits of Black Seed Oil4- 15 Health Benefits of Black Seed Oil5- 15 Health Benefits of Black Seed Oil6- 15 Health Benefits of Black Seed Oil7- 15 Health Benefits of Black Seed Oil8- 15 Health Benefits of Black Seed Oil9- 15 Health Benefits of Black Seed Oil10- What Is Black Seed Oil?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu