reklam
Beslenme ve Diyet

Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hint yağının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Saçlara yararı var mıdır? Nasıl kullanmak gerekiyor? Cilde iyi gelir mi? Zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hint yağının faydaları var mıdır?

Hint yağının faydaları ve hoş olmayan tadı eskiden beri bilinen ve birçok amaç için kullanılır. Ricinus communis bitkisinin tohumlarından elde edilir. Eski Mısır’da hamile kadınlara doğumu teşvik etmek için hint yağı verilmiştir. Ayrıca göz tahrişi için bir tedavi olarak kullanıldığına da inanılmaktadır.

Hint yağı, birçok ilaçta, cilt bakım ürünlerinde ve şampuanlarda yaygın olarak aktif bir bileşen olarak kullanılır. Bu nedenle hint yağının faydaları hususu birçok açıdan inceleme altına alınmıştır.

Bu çok amaçlı bitkisel yağ, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve müshil özelliklere sahiptir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Bu nedenle, kabızlığın giderilmesine, doğum eyleminin başlatılmasına ve artritin tedavisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Bu yazıda, hint yağının potansiyel sağlık yararları ve olası yan etkileri hakkında bilgiler veriyoruz.

Hint yağının genel sağlığa ve cilde faydaları nelerdir?

Hint yağının en önemli kullanımı kabızlığı gidermek için müshil olarak kullanılmasıdır. Anti-enflamatuar özellikleri, artrit ağrıları gibi tıbbi durumları ve sivilce, yara izi ve kepek gibi diğer kozmetik sorunları tedavi etmeye yardımcı olur.

İşte madde madde hint yağının faydaları:

1- Kabızlık tedavisinde etkilidir

Hint yağının önemli bir yararı, kabızlığı gidermeye yardımcı olmasıdır. Hint yağı, uyarıcı bir müshildir. Hint yağı tükettiğinizde bağırsaklarınızın çok daha fazla hareket etmesine ve dışkıyı rahatça geçirmeye neden olur. (Kaynak)

Ancak yağı idareli kullanmayı unutmayın. Uyarıcı müshillerin aşırı kullanımı bağırsak kaslarınızın işleyişini bozabilir. Bu nedenle doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Araştırmalar, hint yağının kabızlık semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. Dışkılama sırasında ıkınmayı azaltabilir ve bağırsak hareketi sonrası tam bir tahliye hissi uyandırabilir. (Kaynak)

Yine de dozaj konusunda dikkatli olun. Tipik bir doz, yaklaşık 3 çay kaşığına eşit olan 15 ml’dir. Yağı aldıktan sonra 2 ila 3 saat içinde dışkınızı yapmalısınız.

Kabızlığı tedavi etmek için hint yağı kullanmak mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir. Bu normal bir yan etkidir. Ancak bunu çok fazla yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuzu ziyaret edin.

2- Doğum yapmaya yardımcı olur

Bazen, doğum geciktiğinde, endişelenebilir ve korkuya kapılabilirsiniz. Hint yağının yardımcı olabileceği yer tam olarak burasıdır. Anlayacağınız üzere, hint yağının faydaları arasında doğurmaya yardımcı olan özellikleri de vardır.

Hint yağının doğumu tetikleyen özellikleri, müshil olmasından kaynaklanmaktadır. Bağırsaklarda spazmlara neden olur. Bu bağırsakları ve vagal siniri uyarır. Bu rahmi tahriş eder ve kasılmasına neden olabilir. (Kaynak)

Küçük bir çalışma, hint yağı alan kadınların 24 saat içinde doğuma girme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. (Kaynak) Başka bir çalışma, hint yağını doğum indüksiyonu için güvenli bir farmakolojik olmayan yöntem olarak tanımlamaktadır. (Kaynak)

Hint yağı aynı zamanda çok sayıda doğum yapmış (birden fazla çocuk doğurmuş) kadınlarda da doğum eylemine yardımcı olabilir. (Kaynak)

Ancak daha büyük bir çalışmada, hint yağı kullanımından sonra doğum indüksiyonu yoktu. Çalışma, anneye veya bebeğe zarar vermediğini de bildirmiştir. (Kaynak)

Dolayısıyla çalışmalar karışıktır. Hint yağı, en azından çoğu durumda olumsuz etkilere sahip olmayabilir. Ancak gerçekten doğumu teşvik etmek kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

3- Artriti tedavi eder

hint yağının faydaları

Hint yağının faydaları arasında, etkili bir şekilde iltihabı tedavi etmesi de vardır. Hint yağı iltihabı azaltır. İçerdiği risinoleik asit, mükemmel analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. (Kaynak) Bu asidin topikal (bölgesel) uygulaması, belirgin bir anti-enflamatuar etki göstermiştir.

Başka bir çalışma, hint yağının birincil diz osteoartritini etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabileceğini göstermiştir. (Kaynak) Osteoartritli deneklere dört hafta boyunca günde üç kez hint yağı kapsülü verildiğinde semptomlarında iyileşme görüldü.

Artrit tedavisi için hint yağı kullanmak oldukça basittir. Topikal olarak (etkilenen bölgeye) sürerek kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

4- Topuk dikenine iyi gelir

Hint yağının faydaları arasında topuk dikeni inflamasyonuna iyi gelmesi de vardır. Topuk dikeni, topuk kemiğinizi ayak parmaklarınıza bağlayarak ayağınızın altından geçen kalın dokunun iltihaplanması demektir.

Bir çalışmada, hint yağı, topuk dikeni ile uğraşan hastalara büyük rahatlama sağlamıştır. (Kaynak) Topuk dikeni, tıbbi olarak plantar fasiit adlandırılan bir durumla ilişkili bir problemdir.

5- Fibroidlerin belirtilerini azaltır

Fibeoidler rahimde gelişen tümörlerdir. İyi huyludurlar ve kanser değildirler.

Fibroidlerin tedavisinde hint yağının faydalarını belirten bir araştırma yoktur. Ancak bazı anekdot niteliğindeki kanıtlar, yağın kabızlığı hafifletebileceğini göstermektedir (bu, fibroidlerin başlıca semptomudur).

Pelvisin üzerine yaklaşık 30 dakika boyunca bir hint yağlı pamuk yerleştirmek, ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazıları bölgeye enerji akışını da artırabileceğine inanıyor. Ancak bu etkileri doğrulamak için bilimsel kanıt yoktur.

6- Hemoroid etkilerini azaltır

Hemoroidler, rektum ve anüsünüzün en alt kısmındaki şişmiş damarlardır. Bunlar genellikle rahatsızlığa ve kanamaya neden olur.

Araştırmalar, hint yağı tohumlarının hemoroid tedavisinde kullanılabileceğini gösteriyor. (Kaynak) Bu, tohumların ve yağın anti-enflamatuar özelliklerine bağlanabilir.

Bununla birlikte, sizin için hemoroid konusunda hint yağının faydaları olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

7- Yaşlanma belirtilerini geciktirir

hint yağının cilde faydaları

Hint yağının yaşlanma belirtilerini geciktiren (kırışıklıklar gibi) özellikleri olmasına rağmen, doğrudan bir kanıt yoktur. Bu yağın iltihapla savaştığını biliyoruz. Bu, yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olabilir.

Yağı göz altlarınızda, ağzınızın çevresinde, alnınızda, çene ve boynunuzda kullanabilirsiniz. Sabah bu bölgeleri yıkayın ve bir damla hint yağı sürün. Yavaşça masaj yapın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Sonra normal suyla yıkayın. Daha sonra normal cilt bakımı rutininizi takip edebilirsiniz.

Ancak ciltte alerjik reaksiyonlarına karşı dikkatli olmalısınız. Bunlar kaşıntı, kızarıklık, şişme ve kızarıklıkları içerebilir. Cildinize hint yağı uygulamadan önce minik bir bölgede test yapabilirsiniz.

8- Sivilce ve yara izlerinde etkilidir

Hint yağının faydaları arasındaki anti-enflamatuar özellikleri bu konuda da yardımcı olabilir. (Kaynak) Hint yağını sivilce tedavisinde kullanmak oldukça basittir. Yüzünüzü temizleyin. Temiz bir bezi ılık suyla nemlendirin ve üzerine birkaç damla yağ ekleyin. Bezi yüzünüze dairesel hareketlerle nazikçe sürün.

Yatmadan önce bu yöntemi takip edebilirsiniz. Hint yağının bir gece yüzünüzde kalmasına izin verin. Ertesi sabah yıkayabilirsiniz. Ancak yağlı cildiniz varsa, hint yağını çok dikkatli kullanın.

Bu yöntem aynı zamanda yara izlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Cilt iltihabını tedavi etmeye ve tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Bol miktarda yağ uygulamak, çatlakların solmasına da yardımcı olabilir. (Kaynak) Etkilenen bölgelere sabah ve gece olmak üzere hint yağı sürebilirsiniz.

Hint yağı ayrıca güneş yanıklarını iyileştirebilir. Hint yağında güneş kremlerinin çoğunun içinde bulunan bileşenler vardır. (Kaynak)

Ayrıca, hint yağının faydaları yara iyileşmesinde de rol oynar. Araştırmalar, hint yağı içeren formülasyonların yara iyileşmesini desteklediğini gösteriyor. Hasar görmüş cilt hücrelerinin atılmasına, lokalize kan akışının uyarılmasına ve lokal antimikrobiyal ve analjezik etkilere sahip olmasına yardımcı olurlar. (Kaynak)

Hint yağı ayrıca sıcak sıvı dökülen bölgelerin ve yanıkların tedavisine de yardımcı olabilir. Ancak, alerjiniz olmadığına emin olmak için minik bir bölgede test yapmanızda fayda vardır.

9- Sedef hastalığı ve egzama tedavisinde kullanılabilir

Hint yağının faydaları sedef hastalığı ve egzama tedavisinde de kullanılabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, hint yağındaki risinoleik asidin ağrı ve iltihabı hafifletebileceğini göstermektedir. (Kaynak) Bu özellikler potansiyel olarak sedef hastalığı ve egzamayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de bu iddiaları destekleyen doğrudan araştırma yoktur.

Yağı yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Bir gece emilmesine izin verin. Çünkü hint yağı bu şekilde cildi etkili olarak nemlendirir.

Hint yağı ayrıca bir mantar enfeksiyonu olan Candida ile de savaşabilir. Bir çalışmada, hint yağı, Candida albicans’ı kontamine insan diş köklerinden elimine etmiştir. (Kaynak)

Hint yağı faydaları arasındaki bir diğer şey de, kişinin yüzünde kahverengi lekeler oluşturan bir durum olan melazmanın tedavisine de yardımcı olmasıdır. Bir çalışma, bir fenol-hint yağı kabuğunun şiddetli bir melazma vakasında pigmentleri azalttığını göstermiştir. (Kaynak)

Bazı araştırmalar, yağın, aktif bileşiklerinden biri olan undesilenik asit sayesinde saçkıranı tedavi edebileceğini de göstermektedir. (Kaynak)

10- Genital siğilleri giderir

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, etkilenen bölgeye her gün hint yağı uygulanmasının, siğillere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, etkilenen bölgeye fazla uzun süre bekletmemek koşulu ile ince bir dilim sarımsak da uygulayabilir ve bantlayabilirsiniz. Bu, siğillerin giderilmesine daha da yardımcı olabilir.

Hint yağının saça faydaları nelerdir?

hint yağının saça faydaları

Hint yağının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Saçımıza da müthiş katkılar sağlar.

Hint yağının saç büyümesini artırabileceğini gösteren klinik kanıt olmasa da, birçok insan bundan fayda gördüğünü iddia etmektedir. Bunun için, hint yağını saç derinize uygulayın ve en az iki saat bekletin. Daha sonra ise saçınızı şampuanla yıkayın.

Hint yağının anti-enflamatuar özellikleri kepek tedavisine de yardımcı olabilir. Saç derisinde pullu lekelere neden olan başka bir inflamatuar durum olan seboreik dermatitin tedavisinde de yardımcı olabilir. (Kaynak)

Bazı hint yağı savunucuları da kırık saç uçlarını tedavi edebileceğini de belirtiyor. Ayrıca jojoba yağı, hardal tohumu yağı ve hint yağı karışımının ağarmış saçları tersine çevirebileceğini de belirtiyorlar. Ancak bu ifadeleri destekleyecek bir araştırma yoktur.

Hint yağının zararları var mıdır?

Hint yağının faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları?

  • Doğuma neden olabilir

Bu, hint yağının faydaları arasında sayılsa da, arzu etmeyeceğiniz bir etki de olabilir. Hamileliğin her aşamasındaki kadınlar, hint yağı tüketmekten kaçınmalıdır. (Kaynak) Ayrıca tüketmeleri gerekiyorsa, bunu ancak doktorlarına danıştıktan sonra yapmaları gerekir.

  • İshale neden olabilir

Bunun, hint yağının potansiyel olarak tehlikeli bir bileşeni olan risin ile ilgisi vardır. Risin, hint yağı rafine etme sürecinde çıkarılsa da dikkatli olmanız gerekir. Hint yağının ilgili yan etkileri arasında ishal, karın ağrısı, kusma ve hatta mide ekşimesi bulunur.

  • Alerjiye neden olabilir

Hint yağı cilde uygulandığında bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, cildinizde kullanmadan önce bir yama testi yapmanızı öneririz. Bu, olası alerjik reaksiyonları önleyebilir. (Kaynak)

Sonuç olarak

Yukarıda da göreceğiniz üzere, hint yağının faydaları potansiyel olarak bir hayli fazladır. Hint yağı, binlerce yıldır çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Kabızlığı gidermekten saç ve cilt sorunlarını tedavi etmeye kadar birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, yukarıdaki iddiaları ayrıntılı olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hint yağı alımı, sınırlı miktarlarda tüketildiğinde muhtemelen güvenlidir. Ancak fazla miktarlar bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle, bu yağın kullanımını sınırlayın ve tüketildikten sonra herhangi bir yan etki görülmesi durumunda doktorunuza başvurun.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. stylecraze.com
  2. healthline.com
  3. medicalnewstoday.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir