reklam
İç Hastalıkları

Seropozitif Nedir?

Romatoid artrit (RA) tanısı iki kapsayıcı türe ayrılır: seropozitif ve seronegatif. Seropozitif romatoid artrit hastaları arasında en yaygın tanıdır. Seropozitif olmak, kan testlerinizin romatoid artrit semptomlarına neden olduğu varsayılan antikorların varlığını gösterdiği anlamına gelir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Seropozitif nedir?

Seropozitif, öncelikle eklemlerinizi etkileyen uzun vadeli bir romatoid artrit (RA) formudur. Bu rahatsızlığı olan bir kişinin kanında hastalığı tanımlamaya yardımcı olan antikorlar bulunur. Bu antikorlara anti-CCP’ler veya romatoid faktörler (RF) denir. Bunların biri veya ikisi de mevcut olabilir. Varlıkları eklem iltihabı ve RA semptomlarının başlaması ile ilişkilidir. Seronegatif RA hastalarında bu antikorlar mevcut değildir, ancak yine de klasik semptomlar görülür. Seropozitif RA hastaları genellikle daha şiddetli semptomlara ve daha büyük deformitelere sahiptir.

Seropozitif belirtileri nelerdir?

RA, zamanla gelip gidebilen belirli bir semptom grubuna sahiptir. Bu rahatsızlığı olan kişiler genellikle semptomların gelişmesinden sonraki bir yıl içinde romatoid faktör için pozitif test sonuçlarına (seropozitif) sahip olacaktır. Anti-CCP’ler daha hassastır ve herhangi bir semptom göstermeden yıllar önce ortaya çıkabilir. RA’ya özgü semptomlar şunları içerir:

 • Eklemlerde, özellikle el ve ayaklarda şişme ve ağrı
 • Birkaç etkilenen eklem
 • Simetrik eklemler
 • 45 dakika süren sabahları vücut sertliği
 • Kıkırdak ve kemiğin bozulması (X ışınları ile belirlenir)
 • Derinin altında eklemlere yakın sert yumruların gelişmesi (romatoid nodüller)

Bazı koşullarda başka RA semptomları vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Hafif ateş
 • Sık yaşanan enfeksiyonlar
 • Sürekli yorgunluk
 • Depresyon
 • Anemi

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıda belirtildiği gibi, seropozitif RA için bir tedavi yoktur, ancak durumun etkili yönetimi, birçok insanın iyi bir yaşam kalitesinden yararlanmaya devam etmesini sağlar.

Erken teşhis eklemlerinizde daha az hasar ve ilaç tedavisi ile hastalığın daha yavaş ilerlemesi anlamına geleceği için, seropostif RA’nın belirtilen semptomlarından herhangi birini yaşamaya başlar başlamaz doktorunuzu görmelisiniz.

Seropozitif nasıl teşhis edilir?

Anti-CCP’lerin veya romatoid faktörlerin mevcut olup olmadığını görmek için kanınız test edilecektir. Test pozitif çıkarsa (yani seropozitif iseniz) RA teşhisi alma şansı yüzde 70-80’dir. (Kaynak)

Pozitif bir sonuç, başka koşulları da gösterebilir. Bu nedenle, pozitif test, bir doktorun tam teşhis koyması için yeterli değildir. Tam bir teşhis ayrıca RA semptomlarını göstermenizi gerektirir.

Kıkırdak ve kemik bozulmasını gösteren röntgenler, özellikle eklem hasarı (erozyon) varsa, tam teşhise ulaşmada yardımcı olabilir. Eklemlerdeki iltihaplanma seviyesini test etmek için ek kan testleri yapılabilir.

Seropozitif nasıl tedavi edilir?

Şu anda bu durum için kesin bir tedavi olmadığından, tedavi ağrı ve iltihabı yönetmeye ve eklemlerin daha fazla zarar görmesini önlemeye odaklanır. Genel olarak, seropozitif RA tedavisi, terapi, evde bakım, ilaç tedavisi ve ameliyatın bir kombinasyonunu içerebilir.

Terapi

Uzman RA terapistleri, eklemlerdeki stresi azaltmak için günlük alışkanlıkların değiştirilmesine yardımcı olabilir. Eklemlerin daha fazla hasar görmesini sınırlarken günlük işleyişe yardımcı olacak özel araçlar ve cihazlar mevcuttur.

Evde bakım

Bu durumdan etkilenen düzenli olarak egzersiz yapması önerilir. Egzersiz, eklemlerinizi hareket ettirmeye ve kaslarınızda güç oluşturmaya yardımcı olur. Bir alevlenme yaşıyorsanız, ağrıyı ve iltihabı kontrol etmek için soğuk ve sıcak kompresler arasında geçiş yapmak yardımcı olabilir.

İlaç tedavisi

Seropozitif RA’ya yardımcı olmak için en yaygın kullanılan ilaç türü, hastalığı değiştiren antiromatizmal bir ilaçtır. Bu tür ilaçlar RA’nın gelişimini yavaşlatabilir ve daha fazla eklem hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Ağrı ve iltihaplanmaya yardımcı olması için ibuprofen gibi nonsteroid antienflamatuar ilaçlar da alabilirsiniz. Prednizon gibi steroid ilaçlar da büyük iltihap alevlenmelerini yönetmede etkilidir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Ameliyat

Eklemlerdeki hasar aşırı olduğunda ameliyat gerekli olabilir. Bazı prosedürler, hareketliliği artırmaya ve ciddi şekilde deforme olmuş eklemlerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bazen eklemlerin tamamen değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, ameliyatla enfeksiyonlar gibi komplikasyon potansiyeli vardır. Bu nedenle ameliyat, yalnızca faydaların risklerden daha ağır bastığı durumlarda yapılır.

Seropozitif komplikasyonları

Bu sağlık sorunundan etkilenen kişiler, özellikle durumları iyi yönetilmezse, ilişkili durumları geliştirme riski daha yüksektir. Seropozitif RA ile ilişkili durumlardan bazıları şunlardır:

 • Karpal tünel Sisendromu
 • Yaygın iltihap
 • Eklem hasarı
 • Kalp-damar hastalığı
 • Servikal miyelopati

Prognoz

Seropozitif RA hastalarının, seronegatif olanlara göre daha şiddetli semptomları olması muhtemeldir, ancak bu her durumda doğru değildir. Seropozitif RA’lı kişilerin romatoid nodüller, vaskülit ve romatoid akciğer sorunları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, kardiyovasküler hastalık gibi ilişkili durumları geliştirme riski de daha yüksektir.

Buna rağmen, hastalığın ilerlemesi büyük ölçüde değişir ve birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle kesin bir prognozu tahmin etmek imkansızdır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.arthritis.org/

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir