Sağlıklı Yaşam

Kırmızı Biberin Faydaları Nelerdir? Az Bilinen (ve Önemli) 7 Faydası

Kırmızı biberin faydaları

Kırmızı biberin faydaları, zengin besin içeriğiyle ilgilidir. Bu göz alıcı biberlerin benzersiz, hafif bir tadı vardır ve gevrek, sulu bir ete sahiptirler. Olgunlaşmadıklarında yeşil, tamamen olgunlaştıklarında parlak kırmızıya dönerler. Botanik olarak kırmızı biber meyvedir, ancak dünya çapında birçok mutfakta sebze olarak adlandırılırlar ve kullanılırlar.

Organik olarak yetiştirilen kırmızı biber, ticari amaçla yetiştirilen biberlerden daha iyi bir seçimdir. Kırmızı biberler genellikle kabuğuyla yendiği için, Ticari olarak yetiştirilen biberlerde zararlı böcek ilacı kalıntısı olabilir, bu neden daima doğal biberleri tercih ettiğinizden emin olun.

Kırmızı biberin besin değeri

100 gramlık kırmızı biberin besin değeri aşağıdaki gibidir:

BesinDeğer
Kalori21
Protein0.9 g
Karbonhidrat6.65 g
Kalsiyum6 mg
Demir0.35 mg
Magnezyum11 mg
Potasyum 213 mg
C vitamini142 mg
B6 vitamini0.303 mcg
Kaynak: FoodData Central

Kırmızı biberin faydaları nelerdir?

1- Kırmızı biberin kansere faydaları

Kırmızı biber, içinde güçlü antioksidanlar bulunan bitkisel besinler içerdiğinden, günlük hayatınızın bir parçası olabilecek sağlıklı bir seçenektir. Kırmızı biberdeki antioksidanlar, çevresel toksinlere ve hücre bozulmasına karşı koyar. Kırmızı biber ayrıca vücudunuzu kanser gelişimine neden olan serbest radikal hasarından korurlar. Kırmızı biber mide, kolon, meme, prostat ve akciğerdeki farklı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

2- Kırmızı biberin demir eksikliğine faydaları

Kırmızı biber vücuda önemli miktarda C vitamini sağlar. C vitamini, güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra, demirin uygun şekilde emilmesi için hayati önem taşır. Bu nedenle demir eksikliği yaşayanlar veya demir eksikliği anemisi olanlar kırmızı biberi gönül rahatlığıyla ölçülü bir şekilde yiyebilirler. Demir takviyeleri kullanıyorsanız, takviyeyi kırmızı biberle birleştirerek demir emilimini kolaylaştırabilirsiniz.

3- Kırmızı biberin göze faydaları

Kırmızı biber mükemmel bir A vitamini kaynağıdır ve ortalama bir kırmızı biber günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 13’ünü sağlar.¹ A vitamini, gözdeki retinanın işlevine yardımcı olduğu ve katarakt gelişimini önlediği için, özellikle gece görüşü olmak üzere sağlıklı görüşü destekleyen harika bir besindir. Göz sağlığınıza önem veriyorsanız, kırmızı biberi beslenme düzeninize eklemeyi düşünmelisiniz.

kırmızı biberin faydaları

4- Kırmızı biberin kilo vermek için faydaları

Kırmızı biber kilo vermek konusunda da size yardımcı olur. Bir fincan dilimlenmiş kırmızı biber yaklaşık 23 kalori sağlarken yağ veya kolesterol içermez.² Ayrıca, yağ yakıcı etkilere sahip olduğu için ve metabolizma hızını artırabildikleri için, kırmızı biber tüketerek daha fazla kalori yakabilirsiniz. Sonuç olarak, kırmızı biber metabolizma hızınızı artırdığı için kilo vermek isteyenler için idealdir.

5- Kırmızı biberin sindirim sağlığına faydaları

Kırmızı biberin insan sağlığına olan faydaları, sindirim sorunlarına da iyi gelir. Kırmızı biber, sağlıklı sindirimi kolaylaştıran ve kolesterol seviyelerini koruyan lif içerir. Ayrıca, kırmızı biber yemek, bağırsak kanserine karşı koruma sağlayabilir, kabızlık ve huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinde yardımcı olabilir. Bu yüzden sindirim sorunu olan birçok insan kırmızı biberden istifade eder.

6- Kırmızı biberin saça faydaları

C vitamini eksiklikleri saçların kuru ve kırılgan olmasına neden olabilir ve daha önce de belirtildiği gibi, kırmızı biber kolajen oluşumunda rol oynayan harika bir C vitamini kaynağıdır. Kırmızı biber ayrıca kan akışını iyileştirdiği için, saç uzamasını teşvik eder ve saç dökülmesinin önlenmesinde faydalı olabilir.

7- Kırmızı biberin cilde faydaları

Kırmızı biberde bulunan C vitamini, insan sağlığı için çok önemli ve gerekli yapısal bir lif olan kolajenin oluşmasına yardımcı olur. Cildinizin sağlıklı kalması için kolajen gereklidir ve C vitaminindeki küçük eksiklikler bile cilt sorunlarına neden olabilir.³

Kırmızı biber, üç karotenoidin harika kaynaklarıdır; bunlar lutein, beta-kriptoksantin ve zeaksantindir. Cilt için mükemmel olmanın yanı sıra, bu karotenoidler, yüksek silikon içeriği nedeniyle eklem iltihabının (artrit) neden olduğu ciltteki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı biberin faydaları: Video

Özet olarak

Kırmızı biber size birçok yönden fayda sağlar. Kanser riskini azaltabilir ve demir eksikliği, iltihaplanma, şişkinlik ve hipertansiyonla mücadele edebilir. Kırmızı biber gözdeki retina fonksiyonunu destekler ve çeşitli göz hastalıklarını önler. Kırmızı biber ayrıca kilo vermeye yardımcı olur, sağlıklı sindirimi destekler, kolesterol seviyelerini düşürür ve kronik hastalık riskini azaltır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu