Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Etkili 12 Yiyecek

Hindistan cevizi suyu, yoğurt ve kuru erik gibi yiyecekler, idrar yoluyla vücuttan fazla sodyumun atılmasına yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmak için harika seçeneklerdir.

Ayrıca yeşil çay, nar, zerdeçal, pancar ve kakao; iltihabı azaltan, arterlerin (atar damarların) gevşemesini destekleyen, kan dolaşımını iyileştiren, yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olan antioksidanlar ve biyoaktif bileşikler açısından zengindir.

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon; yetersiz beslenme, fiziksel aktivite eksikliği veya hormonal değişiklikler gibi faktörlerin neden olduğu, baş ağrısı, mide bulantısı ve uyuşukluk gibi semptomlara yol açabilen kan basıncı artışıdır.

1. Nar

Nar; flavonoidler, kuersetin ve tanenler açısından zengin bir meyvedir, antioksidan özelliklere sahip bu bileşikler; iltihabı önler ve kan damarı gevşemesini teşvik ederek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Nasıl tüketilir?
Narın faydalarından yararlanmak için, meyveyi çiğ olarak; kahvaltıda, ara öğünlerde veya tatlılarla beraber tüketebilirsiniz. Aynı zamanda meyve sularına, çaylara, yoğurda veya salatalara katarak da tüketebilirsiniz.

Uyarılar:
Nar kabuğu ve sapının aşırı tüketimi zehirli olabilir. Mide bulantısı, kusma veya ölüme kadar gidebilen şiddetli zehirlenmelere neden olabilir. Nar, 2 yaşından küçük çocuklar için tüketime uygun değildir. Ayrıca hamile veya emziren kadınlar, gastrit problemi olan kişiler de nar tüketiminden kaçınmalıdır.

2. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu; atardamarları gevşetmeye yardımcı olan, idrar yoluyla fazla sodyumun atılımını artıran, kan dolaşımını iyileştiren ve yüksek tansiyonu düşüren bir mineral olan çok miktarda potasyum içerir.

Nasıl tüketilir?
Hindistan cevizi suyu yemeklerle birlikte tüketilmeli ve önerilen maksimum miktar olan, günde 3 bardaktan fazla içilmemelidir.

Uyarılar:
Diyabetli kişiler, kan şekerinde yükselmeyi önlemek için, bu içecekten günde sadece 1 bardak tüketmelidir. Böbrek sorunları olan kişiler, sadece bir doktor veya beslenme uzmanının rehberliğinde Hindistan cevizi suyunu tüketebilirler.

3. Yeşil çay

Yeşil çay; kateşinler ve flavonoidler gibi güçlü antioksidan etkiye sahip biyoaktif bileşikler açısından zengin bir içecektir. Bunun için, arter (atar damar) sağlığını destekler ve kan damarı gevşemesini iyileştirerek, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Nasıl tüketilir?
Yüksek tansiyonu olanlar için önerilen maksimum yeşil çay miktarı, yemeklerden önce veya sonra tüketilebilen, günde 3 fincan çaydır.

Uyarılar:
Bu çayın aşırı tüketimi; mide bulantısı, uykusuzluk, midede yanma, kusma ve kalp atış hızının değişmesine neden olabilir. Yeşil çay; tiroid, böbrek, karaciğer, kansızlık, gastrit, ülser ve uykusuzluk sorunu olanlar tarafından tüketilmemelidir. Aynı şekilde çocuklar, hamileler veya emziren kadınlar da bu çayı içmemelidir.

kabak çekirdeği

4. Kabak çekirdeği

Her 100 gr kabak çekirdeği, idrardaki fazla sodyumun atılmasına ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan, önemli bir mineral olan, yaklaşık 820 mg potasyum içerir.

Nasıl tüketilir?
Kabak çekirdeği; kavrulmuş, bütün veya ezilmiş olarak tüketilebilir ve ayrıca aperatif olarak kuruyemiş tarzında da yenebilir. Salatalara, meyve suyuna, yoğurda, çorbalara eklenebilir veya meyvelerle beraber tüketilebilir.

Uyarılar:
Kabak çekirdeğinin aşırı tüketimi ishale ve gaza neden olabilir. Ayrıca kabak çekirdeği kalori bakımından zengindir, bu nedenle tüketimi özellikle kilo vermek isteyenler tarafından ölçülü olmalıdır. Böbrek problemi olan kişiler, kabak çekirdeğini sadece doktor veya beslenme uzmanı rehberliğinde tüketmelidir.

5. Kakao

Kakao; vücuttaki nitrik oksit artışını uyaran, kan damarlarını gevşetmeye, kan dolaşımını iyileştirmeye ve basıncı düşürmeye yardımcı olan kateşinler, flavonoidler ve tanenler bakımından zengindir. Bu maddeler, antioksidan (hücre hasarı önleyici) ve antieniflamatuar (iltihap önleyici) etkiye sahip önemli biyoaktif bileşiklerdir.

Nasıl tüketilir?
Kakao; meyveden çekirdekleri çıkarılarak doğal olarak tüketilebilir. Ayrıca kakao tozu, bitter veya yarı tatlı çikolata olarak da tüketilebilir. Kakaonun faydalarından yararlanmak için; günde 40 gr bitteri veya yarı tatlı çikolatayı ya da 2 çay kaşığı kakao tozunu; meyve, süt veya yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Uyarılar:
Uyumakta güçlük çeken, gastrit, reflü veya ülser gibi sorunları olan kişiler, kakaodan uzak durmalıdır. Ek olarak, kafein bebeklerde erken doğum veya düşük doğum riskini artırabileceğinden, hamile kadınlar kakao tüketmemelidir.

6. Kuru erik

Kuru erik, potasyum açısından zengin bir meyvedir ve bu meyvenin her 100 gramında, 830 gram potasyum minerali bulunur. Bu mineral vücuttan fazla sodyumun atılmasına, yüksek tansiyonun düşürülmesine, felç veya aritmi (ritim bozuklukları) gibi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Nasıl tüketilir?
Bu meyvenin faydalarından yararlanmak için; kahvaltı, ara öğün, öğle veya akşam yemeği gibi öğünlerden birinde günde 1 adet kadar yiyebilirsiniz.

Uyarılar:
Kuru erik, taze meyve ile aynı miktarda şeker ve kalori içerir. Bu nedenle kilo verme sürecinde olan kişiler ve özellikle şeker hastaları tarafından tüketiminde ölçülü davranılmalıdır. Böbrek sorunları olan kişiler, sadece bir doktor veya beslenme uzmanının rehberliğinde kuru erik tüketmelidir. Ayrıca bu meyvenin aşırı tüketimi; ishale, karın şişkinliğine ve gaza neden olabilir.

7. Üzüm

Üzüm, özellikle mor üzüm, antioksidan ve antienflamatuvar (iltihap önleyici) etkiye sahip biyoaktif bileşikler olan; resveratrol, tanenler ve flavonoidler bakımından zengindir. Bu bileşikler, vücut işlevlerini iyileştirip kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur, kan dolaşımını kolaylaştırır ve yüksek tansiyonu düşürür.

Nasıl tüketilir?
Günde en fazla 10 adet üzümü kabuğuyla birlikte kuru veya tercihen doğal haliyle de tüketebilirsiniz. Ayrıca üzümü, doğal meyve sularına ekleyebilir, yoğurt, salata veya soslarla da tüketilebilirsiniz.

Uyarılar:
Üzüm, orta glisemik indeksli bir meyvedir. Glisemik indeks, bir besindeki karbonhidrat miktarının, kan şekerine (glikoz miktarına) olan etkisidir. Glisemik indeksli besinler, kan şekerini hızla yükseltebilir ya da düşürebilir. Bu nedenle şeker hastaları tarafından ölçülü tüketilmelidir. Meyvede iyi miktarda potasyum bulunduğundan, böbrek sorunları olan kişiler, üzümleri sadece bir doktor veya beslenme uzmanının rehberliğinde tüketmelidir.

8. Yoğurt

Özellikle az yağlı yoğurt, kalp kaslarınızın kasılmasına ve gevşemesine yardımcı olan, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı, önemli bir mineral olan kalsiyum açısından zengindir. Buna ek olarak, yoğurt ayrıca iyi miktarda potasyum içerir, bu mineral fazla sodyumun idrar yoluyla vücuttan atılmasına ve yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Nasıl tüketilir?
Yoğurt; tercihen doğal bir şekilde, yağsız ve şekersiz; kahvaltıda, sabah veya öğleden sonra, meyve veya balla birlikte tüketilebilir.

Uyarılar:
Normal yoğurt, laktoz intoleransı (sindirim sistemi reaksiyonu/alerji) olan kişiler için uygun değildir. Böbrek problemi olan kişiler, sadece doktor veya beslenme uzmanının tavsiyesi üzerine yoğurt tüketmelidir.

zerdeçal

9. Zerdeçal (Hint safranı)

Zerdeçal, güçlü antioksidan etkiye sahip bir madde olan kurkumin içerdiğinden, serbest radikallerle savaşan, kan damarı fonksiyonlarını iyileştiren, atardamarların gevşemesini teşvik eden ve kan basıncını düşüren bir bitkidir.

Nasıl tüketilir?
Bu bitkinin faydalarından yararlanmak için, çorbalara, yemeklere veya meyve sularına; taze veya toz halinde olabilen haliyle, günde 3 mg (bir çay veya tatlı kaşığı) kadar tüketilmesi önerilir. Ayrıca çeşitli bitki çaylarının içerisine zerdeçal tozu da koyulabilir.

Uyarılar:
Aşırı zerdeçal kullanımı, mide tahrişine veya mide bulantısına neden olabilir. Bu bitki, safra taşı olan veya antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyici) ilaçlar alan kişiler için önerilmez. Hamile veya emziren kadınlar, zerdeçal kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

10. Keten tohumu

Keten tohumu, kandaki kolesterol ve trigliserit (bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşeni) düzeylerini düşürmeye, damarlarda yağlı plakların oluşumunu önlemeye, arterlerin fonksiyonlarını iyileştirmeye, yüksek tansiyona yardımcı olan; antienflamatuar (iltihap önleyici) ve antioksidan etkiye sahip sağlıklı bir yağ olan, omega 3 açısından zengindir.

Nasıl tüketilir?
Keten tohumu, toz veya normal şeklinde tüketilebilir. Yoğurtlara, meyvelere veya kek, ekmek, salata gibi tariflere eklenebilen keten tohumunun, günde 1 yemek kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Uyarılar:
Aşırı keten tohumu tüketimi; gaz, karın şişkinliği ve ishale neden olabilir.

11. Zencefil

Zencefil, antioksidan ve antienflamatuvar (iltihap önleyici) özelliklere sahip biyoaktif bileşikler olan gingerol, zingeron ve kurkumin (curcumin) bakımından zengin bir köktür. Arterlerin gevşemesini destekler ve ayrıca kan dolaşımını iyileştirerek, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Nasıl tüketilir?
Önerilen günlük zencefil alımı, günde 5 gram kadardır. Çay ve meyve sularında, taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Zencefil ayrıca çorbalarda, yoğurtta, salatalarda ve güveçlerde baharat olarak kullanılabilir.

Uyarılar:
Aşırı zencefil tüketimi; mide ağrısına, kalp atış hızında değişikliklere ve ishale neden olabilir. Safra taşı, kanama bozukluğu olanlar veya antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyici) ilaç kullananlar bu bitkiyi tüketmemelidir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı için ilaç kullanan kişiler, sadece doktor kontrolünde zencefil tüketmelidir.

NOT: Ayrıca hamilelikte maksimum zencefil tüketimi, günde 1 gram ve üst üste maksimum 3 gün arayla olmalıdır. Ayrıca zencefil kanama riskini artırabileceğinden doğuma yakın tüketilmemelidir.

12. Pancar

Pancar, vücutta nitrik okside dönüşen, atardamarların gevşemesini ve kan dolaşımını iyileştiren ve böylece yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan nitratlar açısından zengindir.

Nasıl tüketilir?
Pancar çiğ veya pişmiş olarak; meyve sularında, salatalarda veya yemeklerde tüketilebilir.

Uyarılar:
Bu bitki kökü, bir oksalat kaynağı olduğundan, aşırı tüketildiğinde böbrek taşı oluşumuna neden olur. Böbrek taşı olan kişiler, aşırı pancar tüketiminden kaçınmalıdır.

NOT: Ayrıca pancar kan şekerini yükseltebilir, bu nedenle şeker hastalığı olan kişiler de bu kökü ölçülü tüketmelidir.


Kaynak:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu