reklam
Beslenme ve Diyet

Arı Poleni Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Arı poleni faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara ve sorunlara iyi gelmektedir? Nasıl kullanmak gerekir? Herhangi bir yan etkisi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Arı poleni nedir?

Arı poleni vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, lipitler ve protein içerir. Arıların vücutlarında toplanan polenden gelir. Arı poleni ayrıca arı tükürüğünü de içerebilir. Arı polenini doğal bal, bal peteği, arı zehri veya arı sütü ile karıştırmamak önemlidir. Bu ürünlerden bir veya daha fazlasını içeren karma ürünler olmasına rağmen bu ürünler arı poleni içermemektedir.

Arı poleni güvenli midir?

Arı poleni birçok sağlıklı yaşam mağazasında mevcuttur. Arı polenini diğer doğal besin takviyelerinin yanı sıra, bebek pişiği veya egzaması için kullanılan cilt yumuşatıcı ürünlerin içinde de bulabilirsiniz. Alkolizm, astım, alerji, sağlık bakımı veya mide problemleri için arı poleni kullanma önerileri de duyabilirsiniz, ancak bu koşullara yardımcı olduğuna dair elimizde kesin kanıt yoktur. Sağlık durumu için herhangi bir doğal ürün almadan önce doktorunuza danışmakta her zaman fayda vardır. Arı poleni ayrıca çoğu zaman atletik performansı artırmak, kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ve alerji ve astımı iyileştirmek için de birçok insan tarafından önerilmektedir.

Arı poleni faydaları nelerdir?

Arı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır. Toplayıcı bal arıları, bitkilerden polen toplar ve onu koloni için yiyecek olarak depolandığı ve kullanıldığı kovanına taşır. Arı poleni, bal, arı sütü veya petek gibi diğer arı ürünleriyle karıştırılmamalıdır.

Bu ürünler polen içermeyebilir veya başka maddeler içerebilir. Son zamanlarda arı poleni besinler, amino asitler, vitaminler, lipidler ve 250’den fazla aktif madde ile yüklü olduğu için sağlık camiasında ilgi görmüştür. Aslında, Almanya’daki Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini bir ilaç olarak kabul etmektedir. Birçok çalışma arı poleninin sağlık üzerindeki etkilerini incelemiştir ve umut verici sonuçlar elde etmiştir.

İşte bilim tarafından desteklenen arı poleninin çocuğa ve yetişkine faydaları:

1- 250’den fazla madde içerir

Arı poleni faydaları açısından her zaman ilgi görmüştür çünkü etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir.

Arı poleninin granülleri yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • Karbonhidrat: %40
 • Protein: %35
 • Su: %4-10
 • Yağlar: %5
 • Diğer maddeler: %5-15

İkinci kategori vitaminleri, mineralleri, antibiyotikleri ve antioksidanları içerir ve bunlar arı poleni faydalarından çoğundan sorumludur. Bununla birlikte, polenin besin içeriği toplanan bitki kaynağına ve mevsime bağlıdır. Örneğin, arı poleninin faydalarını inceleyen araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık %7 proteine sahip olduğunu, hurmalardan toplanan polenin ise %35’e yakın proteine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca ilkbaharda hasat edilen arı poleni, yazın toplanan polenlerden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir.

Özet: Arı poleninin içerdiği biyolojik maddeler; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar dahil 250’den fazladır. Kesin besin bileşimi, toplanan bitki kaynağına ve mevsime bağlıdır.

2- Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir

arı poleni nedir

Arı poleni faydaları arasında yüksek antioksidan içeriğe sahip olması da vardır. Arı poleni çeşitli antioksidanlar barındırır. Bunların arasında; flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon yer alır. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikal adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin verdiği hasar, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır.

Arı poleninin faydalarını inceleyen hayvanlar ve insanlar üzerindeki araştırmalar, arı poleninin barındırdığı antioksidanların kronik iltihabı azaltabileceğini, zararlı bakterileri ortadan kaldırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini, tümörlerin büyümesine ve yayılmasına karşı mücadele edebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği aynı zamanda bitki kaynağına da bağlıdır.

Özet: Arı poleni, hücreleri kanser ve tip 2 diyabet dahil kronik hastalıklarla bağlantılı serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilecek çok çeşitli antioksidanlar içerir.

3- Kalp hastalığı riskini düşürür

Arı poleni faydaları kardiyovasküler sağlığı da iyileştirir. Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hem yüksek kan lipitleri hem de yüksek kolesterol, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. İlginç bir şekilde arı poleni bu risk faktörlerini azaltabilir.

Örneğin, arı poleni faydalarını inceleyen hayvan çalışmaları, arı poleninin özütlerinin kötü kolesterol seviyelerini, özellikle yüksek kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir. Arterlerin tıkanmasının neden olduğu miyopluğu olan kişilerde arı poleni, kötü kolesterol seviyelerini düşürerek görüş alanlarını artırmaktadır. Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar, lipidlerin oksitlenmesini önleyebilir. Lipitler oksitlendiğinde bir araya toplanarak kan damarlarını kısıtlayabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Özet: Arı poleni, kötü kolesterol ve lipid oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini düşürmeye yardımcı olabilir.

4- Karaciğer fonksiyonunu artırabilir

Arı poleni faydaları karaciğer sağlığına da katkı sağlar. Karaciğeriniz, kanınızdaki toksinleri parçalayan ve uzaklaştıran hayati bir organdır. Hayvan çalışmaları, arı poleninin detoksifikasyon yeteneklerini artırabileceğini bulmuştur. Daha yaşlı hayvanlarda arı poleni, karaciğerin antioksidan savunmasını artırmış ve malondialdehit ve üre gibi daha fazla atık ürünü kandan uzaklaştırmıştır.

Arı poleni faydalarını inceleyen diğer hayvan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının karaciğeri aşırı dozda ilaç dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden kaynaklanan hasara karşı koruduğunu göstermektedir. Aynı zamanda karaciğerin iyileşmesini de destemektedir. Bununla birlikte, çok az insan çalışması arı poleninin karaciğer fonksiyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sağlık tavsiyeleri oluşturmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Özet: Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonunu artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5- Antienflamatuar özelliklere sahiptir

Arı poleni faydaları arasında antienflamatuar özellikler sergilemesi de vardır. Arı poleni geleneksel olarak iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmak için kullanılmıştır. Arı poleni faydalarını inceleyen bir hayvan araştırması, arı poleninin özütünün sıçan pençelerinin şişmesini %75 azalttığını göstermiştir. Aslında, antienflamatuar etkileri, fenilbutazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi birkaç nonsteroid antienflamatuar ilaçla da karşılaştırılmıştır.

Arı poleni, araşidonik asit gibi iltihaplı omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kersetin de dahil olmak üzere iltihaplanma ve şişmeyi azaltabilen çeşitli bileşikler içermektedir. Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü gibi iltihaplı hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılayabilir.

Özet: Hayvan üzerindeki çalışmalara göre, arı poleninin içerdiği antioksidanların güçlü antienflamatuvar özellikleri olabilir.

6- Bağışıklık sistemini güçlendirir

arı poleninin faydaları

Arı poleni bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan ve istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Mast hücreleri aktive olduğunda alerjik reaksiyonu tetikleyen kimyasallar salgılar.

Ayrıca, arı poleni faydalarını inceleyen birkaç test tüpü çalışması, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır. Arı poleninin özütünün, E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa gibi potansiyel olarak zararlı bakterileri ve ayrıca staph enfeksiyonlarına neden olanları öldürdüğü bulunmuştur.

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini ve birkaç zararlı bakteriyi öldürebileceğini göstermektedir.

7- Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

Arı poleni faydaları yara iyileşmesini de destekler. Arı poleni, vücudunuzdaki yaraların iyileşmesine yardımcı olabilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Örneğin, hayvan araştırmaları arı poleninin özütünün yanık yaralarını, yanık tedavisinde altın standart olan gümüş sülfadiazin olarak tedavi etmede benzer şekilde etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu bulmuştur.

Arı poleni faydalarını inceleyen bir başka hayvan çalışması, yanık üzerine arı poleni içeren bir merhem sürmenin, standart ilaçlara göre iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırdığını göstermiştir. Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, sıyrıklar, kesikler, çizikler ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir.

Özet: Arı poleni, yara iyileşmesini hızlandırabilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

8- Antikanser özelliklere sahip olabilir

Arı poleni faydaları arasındaki en önemli madde antikanser özelliklere sahip olmasıdır. Arı poleni, hücreler anormal şekilde çoğaldığında ortaya çıkan kanserleri tedavi etmek ve önlemek için faydalı olabilir. Test tüpü çalışmaları, prostat, kolon ve lösemik kanserlerinde tümör büyümesini engellemek ve apoptozu (hücrelerin programlanmış ölümü) uyarmak için arı poleninin ekstraktlarının yararlı olabileceğini bulmuştur. Cistus (Cistus incanus L.) ve beyaz söğütten (Salix alba L.) elde edilen arı poleni, antiöstrojen özelliklere sahip olabilir ve bu da meme, prostat ve rahim kanseri riskini azaltabilir. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da bazı çalışmalar, arı poleninin birkaç kanser riskini düşürebileceğini göstermektedir.

9- Menopoz belirtilerini azaltabilir

Arı poleni faydaları menopoz belirtilerini de azaltabilir. Kadınlarda adetin durması anlamına gelen menopoza sıklıkla sıcak basması, gece terlemeleri, duygu durum değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsız edici belirtiler eşlik eder. Araştırmalar, arı poleninin çeşitli menopoz semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, kadınların %71’i arı poleni alırken menopoz semptomlarının iyileştiğini hissetmiştir.

Arı poleni faydalarını inceleyen başka bir çalışmada, polen takviyesi alan kadınların %65’i daha az sıcak basması yaşamıştır. Bu kadınlar, daha iyi uyku, daha az sinirlilik, daha az eklem ağrısı ve daha iyi ruh hali ve enerjili hissettiklerini bildirmiştir. Dahası, üç aylık bir çalışma, arı poleni takviyesi alan kadınların önemli ölçüde daha az menopoz semptomu yaşadığını göstermiştir. Ek olarak, bu takviyeler kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olmuştur.

Özet: Araştırmalar, arı poleninin sıcak basmaları da dahil olmak üzere birçok menopoz rahatsızlığını hafifletebileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini de iyileştirebilir.

10- Metobalizmayı hızlandırabilir ve uzun ömrü teşvik edebilir

arı poleni

Arı poleni faydalarına dair bazı kanıtlar, arı poleninin vücudunuzun besin maddelerini kullanımını iyileştirebileceğini göstermektedir. Örneğin, demir eksikliği olan sıçanlar, diyetlerine polen eklendiğinde %66 daha fazla demir emmiştir. Bu artış muhtemelen polenin demir emilimini artıran C vitamini ve biyoflavonoidler içermesinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı fareler diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emdiler. Polen, bu tür emilmeye yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir.

Arı poleni faydalarını inceleyen diğer hayvan çalışmaları, arı poleninin kas büyümesini iyileştirebileceğini, metabolizmayı hızlandırabileceğini ve uzun ömürlülüğü artırabileceğini göstermiştir. Hayvan çalışmaları umut verici olsa da, bütün insanların aynı faydaları yaşayıp yaşamayacakları net değildir.

Özet: Hayvan çalışmaları, arı poleninin demir, kalsiyum ve fosfor gibi besin maddelerinin emilimini ve kullanımını artırabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırabilir ve uzun ömürlülüğü teşvik edebilir, ancak bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

11- Çoğu kişi için güvenlidir

Arı poleni granül veya ek formda olabilir ve çoğu insan için güvenlidir. Sağlıklı yaşam dükkanlarından kolayca bulabilirsiniz. Granüller, kahvaltı veya smoothie gibi en sevdiğiniz yiyeceklere eklenebilir. Bununla birlikte, polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden polen ürünlerinden kaçınmalıdır. Bu ürünler ayrıca warfarin gibi kan sulandırıcılarla olumsuz etkileşime girebilir. Hamile veya emziren kadınlar, bebekler için tamamen güvenli olduklarına dair kanıt bulunmadığından arı poleninden ve ürünlerinden kaçınmalıdır.

Özet: Arı poleni takviyelerinin tüketilmesi genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, hamile veya emziren kadınlar ve warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler bundan kaçınmalıdır.

Arı poleni zararları var mıdır?

Arı poleni faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları var mıdır? Nadir de olsa arı poleni kullanan bazı insanlarda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden anafilaksi dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Semptomlar kaşıntı, şişme, nefes darlığı, sersemlik ve şiddetli tüm vücut reaksiyonlarını içerebilir.

Bu reaksiyonlar, az miktarda arı poleniyle (yani, bir çay kaşığından az) meydana gelmiştir. Bu vaka raporlarının çoğu polene alerjisi olduğu bilinen kişileri içeriyordu. Polen alerjiniz varsa, arı poleni tüketmeden önce dikkatli olmanız ve doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Arı poleni nasıl tüketilmelidir?

Arı poleni granül olarak satılmaktadır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, arı poleni için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır.

Alternatif sağlık savunucuları, 1/4 çay kaşığı dozla, kademeli olarak günde 2 çorba kaşığına kadar yükselmeyi önermektedir ve kaşıntı, şişme, nefes darlığı, sersemlik ve şiddetli tüm vücut reaksiyonları dahil olmak üzere olumsuz bir reaksiyonun semptomlarını izlemenizi tavsiye eder.Çocuklar sadece birkaç granülle başlamalıdır.

Arı poleni tahılların, yoğurdun veya yulaf ezmesinin üzerine serpilebilir, ev yapımı granolaya eklenebilir veya smoothie’lere karıştırılabilir.

Arı poleni kiler, buzdolabı veya dondurucu gibi serin ve karanlık bir yerde saklanmalı ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

Sonuç olarak

Arı poleni faydaları bir hayli fazladır. Arı poleni birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir, bu da onu inanılmaz derecede sağlıklı kılar. Çalışmalar, arı polenini ve bileşiklerini, azalmış iltihaplanma, gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararlarıyla ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, arı polenini ve bileşenlerini çevreleyen kanıtların çoğu, test tüpü ve hayvan çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Sağlık yararlarını netleştirmek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, diyetinize harika bir katkı sağlar ve sağlıklı yaşam dükkanlarında veya yerel arıcınızdan kolayca satın alınabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.verywellhealth.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

2 Yorum

 1. Merhaba. Vücudum böbrek taşı oluşturuyor. Böyle bir durumda polen kullanmanın bir zararı olur mu?

  1. Arı poleni güvenli ve ölçülü bir çekilde kullanıldığında genellikle güvenlidir. Ancak olası bir alerjinizin varlığına dair yine de doktora danışmak isteyebilirsiniz. Böbrek taşıyla ilgili şuradaki yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir