Sağlıklı Yaşam

Ebegümeci Faydaları Nelerdir? Ebegümeci Ne İşe Yarar? Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci

Ebegümeci faydaları, birçok sağlık konusunda önemlidir; çünkü ebegümeci, çok çeşitli sağlık ve güzellik yararlarını destekleyen lif, kalsiyum, demir, bitki proteini ve antioksidan özellikleri olan değerli bir besindir. Canlı pembe rengi ve lezzetli keskin aroması ile smoothie’leri, yoğurtları, gecelik yulafları, dondurmaları, yulaf lapalarını, tatlıları, kekleri ve daha fazlasını lezzetlendirmek için mükemmel bir besindir.

Ebegümeci, tıbbi özellikleri nedeniyle Afrika’da yüzyıllardır ödül almış, yerel bir ilaç olarak yüksek tansiyon, kolesterol, boğaz ağrısı, sindirim sorunları, kanser, iltihaplanma, kalp ve sinir hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Artık tüm dünyada ve dolayısıyla ülkemizde de birçok insan ebegümeci faydalarını bilmekte ve bundan yararlanmaktadır.

Ebegümeci nedir, ne işe yarar?

Ebegümeci; iştahsızlık, soğuk algınlığı, kalp ve sinir hastalıkları, üst solunum yollarında ağrı ve şişlik (iltihap), sıvı tutulması, mide tahrişi ve dolaşım bozukluklarının tedavisinde kullanılan çok amaçlı bir bitkidir. Ebegümeci ayrıca balgamı çözmek için; dışkı ve idrar çıkışını kolaylaştırmak için de kullanılabilir. Ebegümeci çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği kadar çeşitli yiyeceklere ve içeceklere lezzet katmasıyla da bilinir.¹

Ebegümeci faydaları nelerdir?

1- Ebegümecinin bağırsak sağlığına faydaları

Dengeli bir sindirim sistemi, bağırsak sağlığınızı ve genel refahınızı desteklemek için hayati önem taşır ve ihtiyacımız olan tüm besinleri yiyeceğimizden almamızı sağlar. Etkili sindirim ve emilimi desteklemek için sağlıklı olan bakteri ve sindirim enzimi kaynağı gereklidir.

Ebegümeci, bağırsaktaki sindirim enzimlerinin normal işlevine katkıda bulunan bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir (%33) ve bu durum bağırsaklarımızdaki iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

2- Ebegümecinin bağışıklık sistemine faydaları

Bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyan karmaşık bir hücre, doku ve organ sistemidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek, dengeli beslenme ve demir de dahil olmak üzere belirli besinlerin yeterli alımını gerektirir.

Ebegümeci, zararlı mikroplara karşı etkili bağışıklık tepkileri oluşturmak için gerekli olan demir kaynağıdır. Demir ayrıca, vücutta oksijeni taşıyan ve bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olan, kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin normal oluşumuna da katkıda bulunur.²

3- Ebegümecinin cilde ve güzelliğe faydaları

Ebegümeci, kırmızı, mor ve mavi bitkilere zengin renklerini veren bir tür flavonoid olan polifenoller ve antosiyaninler dahil olmak üzere antioksidanlar açısından son derece zengindir. Ebegümecide bulunan antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bazı bitkilerde bulunan moleküllerdir.

Serbest radikaller, cilt kuruluğuna, ince çizgilere, kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olabilen kolajene zarar verebilir. Bu nedenle antioksidanlar açısından zengin bir beslenme düzeni, cildin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

ebegümeci çayının faydaları

4- Ebegümecinin yorgunluk ve halsizliğe faydaları

Yorgunluk, çok fazla enerji harcamanın neden olduğu, uyku ve dinlenme ile insanın rahatlamadığı zamandır. İnsanların büyük bir kısmı yorgunluk ve halsizlik hissinden mustariptir.

Sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni ve düzenli egzersiz yapmak yorgunluğa yardımcı olabilir, ancak bazı durumlarda yorgunluk demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Ebegümeci, vücuttaki yorgunluğu ve bitkinliği azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir mineral olan iyi bir demir kaynağıdır.

5- Ebegümecinin enerji artışına faydaları

Birçok insan, bir şeyleri başarmak için enerjisinin olmadığından şikâyet eder. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı bu insanlar aslında başarabileceği şeyleri ertelemeyi tercih eder. İşte bu noktada imdadınıza bu şahane bitki, ebegümeci yetişebilir.

Çünkü ebegümeci, vücutta normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunan iki mineral olan demir ve kalsiyum kaynağıdır. Günlük rutininize 1-2 çay kaşığı ebegümeci tozu eklemek, enerji seviyenizi yükseltmenin lezzetli bir yoludur.

6- Ebegümecinin bilişsel sağlığa faydaları

Bilişsel sağlık, düşünme, öğrenme ve hatırlama yeteneğidir ve bunlar beyin sağlığının önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, okul öncesi çocuklarda bilişsel gelişimin daha sonraki okul başarısı arasında anlamlı bir bağlantı bulmuştur.

Ayrıca, yetişkinlerde iyi bilişsel sağlık, yaşlandıkça bunama ve diğer sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olmak için önemlidir. Ebegümeci hem çocuklarda hem de yetişkinlerde normal bilişsel gelişim için gerekli olan temel minerallerden biri olan demir kaynağıdır.³

7- Ebegümecinin protein olarak faydaları

Ebegümeci, bitkisel bir protein kaynağıdır. Proteinler vücuttaki her hücrenin yapısı ve işlevi için gereklidir. Yediğimiz şeylerden yeterli protein almamızı sağlamak, tüm vücut doku ve organlarımızın büyümesi ve onarımıyla birlikte genel refahımız için önemlidir.

Protein ayrıca kas kütlesinin büyümesi ve korunması için de gereklidir. Ebegümeci normal kas fonksiyonu için gerekli olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır, bu da onu antrenman öncesi ve sonrası için ideal bir takviye haline getirir.

İlgili yazı: Bitkisel protein kaynakları nelerdir?

ebegümeci ne işe yarar

8- Ebegümecinin kilo vermek için faydaları

Ebegümecide antosiyaninler, flavonoidler, galoil, klorojenik asit, kersetin ve kafeik asit gibi diğer fenolik bileşikler olmak üzere birçok polifenoller vardır. Bu nedenle düzenli ebegümeci tüketimi kilo kaybını destekleyebilir ve obeziteyi önleyebilir.

Yine de sadece ebegümeci veya ebegümeci çayı tüketerek kilo vermek mümkün olmayabilir. Ancak, mevcut kilo verme yönteminize ve diyetinize ebegümeci ekleyerek kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili yazı: Yeşil çay zayıflatır mı?

9- Ebegümecinin yüksek tansiyona faydaları

Ebegümeci, kan damarlarının gevşemesini teşvik ettiği için hafif ve orta derecede yüksek tansiyonun önlenmesine ve kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bu etkinin, ebegümeci bileşiminde antioksidan özellikleri ve idrar söktürücü etkiyi garanti eden antosiyaninlerin varlığından kaynaklandığına inanılmaktadır.

Bazı bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ebegümeci tüketiminin, yüksek tansiyon ilaçlarına benzer bir etki gösterebileceğini düşündürmektedir.

Ebegümeci çayı faydaları nelerdir?

Ebegümeci çayının genel faydaları şunları içerir:

  1. Hafif ve orta derece yüksek tansiyonun önlenmesine katkıda bulunur.
  2. İyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerini dengeler.
  3. Kandaki şeker seviyelerinin yükselmesinin önüne geçer.
  4. Kilo vermek isteyenler için yardımcı bir takviyedir.
  5. Karaciğer sağlığını geliştirir ve karaciğer yağlanmasını önler.
  6. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.
  7. Çeşitli bakterilerin enfekte etmesini önleyebilir.
  8. İdrar yolu enfeksiyonları için kullanılabilir.

Ebegümecinin zararları var mıdır?

Ebegümeci tüketimi güvenli kabul edilir ve bugüne kadar hiçbir yan etki bildirilmemiştir. Ancak ebegümeci ilaçlarla etkileşime girip etkisini azaltabileceğinden hidroklorotiyazid ilacı ile alınmamalıdır. Ayrıca hamilelik, emzirme, 12 yaşından küçük çocuklar ve böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan ebegümeci tüketmemelidir

Hipertansiyon veya şeker hastalığı olan ve düzenli olarak ilaç kullanan kişiler de ebegümeci tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Çünkü doktor tavsiyesi ve talimatı olmadan ebegümeci tüketimi tansiyon ve şeker düşüklüğüne neden olabilir.

Ebegümeci faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu