Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir? 10 Etkili Çözüm

Gece öksürük krizine ne iyi gelir? sorusuna cevap olarak bazı doğal ilaçlar vardır ve bunlar geceleyin yaşadığınız öksürük krizine rahatlama sağlayabilir. Ancak, öksürüğü tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak istiyorsanız kaynakları ve markaları araştırmalısınız.

Ayrıca, bazı şifalı bitkiler ve takviyelerin ilaçlarla etkileşime görebileceğini ve bunun da istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinin farkında olmalısınız. Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan uzun sürerse, tıbbi yardım almak da oldukça önemlidir.

İşte madde madde öksürüğe iyi gelen şeyler:

1. Bal

Bazı araştırmalara göre bal, gece öksürük krizini hafifletebilir. Çocuklarda gece öksürüğü tedavileri üzerine yapılan bir araştırma, koyu bal ile öksürük ilacını karşılaştırmıştır. Araştırmacılar, balın öksürüğe karşı rahatlama sağladığını göstermiştir. Balın öksürük ilacına göre faydaları küçük olsa da özellikle küçük çocuklu ebeveynler balı birçok ilaçtan daha olumlu olarak değerlendiriyor.

Gece öksürük krizini tedavi etmek için 2 çay kaşığı balı ılık su veya bitki çayı ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı günde bir veya iki kez içebilirsiniz.

UYARI: 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir.

2. Zencefil

Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahip olarak, kuru öksürüğü, astıma bağlı öksürüğü veya alerjik öksürüğü yatıştırabilir. Zencefil ayrıca mide bulantısı ve karın ağrısını da hafifletebilir. Bilimsel bir çalışma, zencefildeki bazı antienflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceğini öne sürmektedir.

Bir fincan sıcak suya 20-40 gram taze zencefil dilimleri ekleyerek yatıştırıcı bir zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. İçmeden önce birkaç dakika demlenmesini beklemek önemlidir. Tadı iyileştirmek ve gece öksürük krizini daha da yatıştırmak için bal veya limon suyu da ekleyebilirsiniz.

UYARI: Bazı durumlarda zencefil çayının mide ağrısına veya mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayınız.

3. Sıvılar

Susuz kalmamak, alerjik, kuru ve her türlü öksürük sorunu olanlar veya soğuk algınlığı yaşayanlar için çok önemlidir. Bilimsel araştırmalar, oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürüğü, burun akıntısını ve hapşırmayı hafifletebileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip hastalıklarında olduğu gibi ek semptomları olan kişiler içeceklerini ısıtmaktan fayda görebilir. Çünkü aynı bilimsel çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı, titreme ve yorgunluk gibi bazı semptomları da hafiflettiğini göstermektedir.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunları içerir:

 • Bitkisel çaylar
 • Kafeinsiz siyah çay
 • Ilık su
 • Sıcak meyve suları

İlgili yazı: Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

4. Buhar

Geceleyin yaşadığınız öksürük krizini buhar soluyarak hafifletebilirsiniz. Sıcak bir duş veya banyo yaparken banyonun buharla dolmasına izin vererek buhardan istifade edebilirsiniz. Belirtiler geçene kadar buharda birkaç dakika kalmalısınız. Daha sonra soğumak ve sıvı kaybını önlemek için bir bardak su içebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir buhar kabı da yapabilirsiniz. Bunu yapmak için büyük bir kâseyi sıcak suyla doldurun. Okaliptüs veya biberiye gibi bitkiler veya uçucu yağlar ekleyin, çünkü bu burun tıkanıklığını da giderebilir. Bundan faydalanmak için kâsenin üzerine eğilerek ve başınızın üzerine bir havlu koyarak buharı hapsedebilirsiniz. Bu buharı 5 dakika kadar soluyabilirsiniz.

5. Hatmi kökü

Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Hatmi kökü, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir.

Küçük bir bilimsel çalışma, hatmi kökü içeren bitkisel öksürük şurubunu etkili bir şekilde soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürüğü rahatlatmış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hatmi kökü şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların yüzde 90’ı etkinliğini iyi veya çok iyi olarak değerlendirmiştir.

Hatmi kökü ayrıca kurutulmuş bitki veya poşet çay olarak da mevcuttur. Her ikisine de sıcak su ekleyerek hemen içebilir ya da önce soğumasını bekleyebilirsiniz. Hatmi kökü sıcak suda ne kadar uzun süre kalırsa, içecekte o kadar çok müsilaj olacaktır.

UYARI: Hatmi kökü kullanımında yan etki olarak mide rahatsızlığı yaşanabilir, ancak ekstra sıvı içerek buna karşı koymak mümkün olabilir.

6. Tuzlu su gargarası

Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı, ıslak ve balgamlı öksürüğün tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da geceleyin öksürük krizinin önüne geçmekte fayda sağlayacaktır.

Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya eriyene kadar karıştırın. Gargara yapmak için kullanmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boğazın arkasında bekletin. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın.

UYARI: Küçük çocuklara tuzlu su vermekten kaçının, çünkü doğru şekilde gargara yapamayabilirler ve tuzlu su yutmak tehlikeli olabilir.

7. Kekik

Kekiğin hem mutfak hem de tıbbi kullanımları vardır ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın kullanılan bir çaredir. Bilimsel bir çalışma, kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun, akut bronşitli kişilerde bir plasebo şurubundan daha etkili ve daha hızlı bir şekilde öksürüğü giderdiğini bulmuştur. Kekiğin içindeki antioksidanlar, bu muhteşem faydalarından sorumlu olabilir.

Öksürükleri kekik kullanarak tedavi etmek için bu bitkiyi içeren bir öksürük şurubu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. Ancak, süzmeden ve içmeden önce 10 dakika demlenmesi gerekmektedir.

8. Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü, öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflüyü tetikleyebilecek gıdalardan kaçınmak, bu durumu yönetmenin ve ona eşlik eden öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her bireyin kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Sorunlarına neyin neden olduğundan emin olmayan kişiler, diyetlerinden olası en yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırarak ve semptomlarını izleyerek bu işe başlayabilirler.

Asit reflüyü en sık tetikleyen yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • Alkol
 • Kafein
 • Çikolata
 • Turunçgiller
 • Kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • Sarımsak ve soğan
 • Nane
 • Baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • Domates ve domates bazlı ürünler

9. Kaygan karaağaç

Geceleyin öksürük krizine iyi gelen şeyler arasındaki kaygan karaağaç kabuğunu, yerli Amerikalılar öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için yıllardır kullanmışlardır. Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde müsilaj içerdiğinden dolayı hatmi köküne benzerdir.

1 çay kaşığı kurutulmuş kaygan karaağaç otunu bir bardak sıcak suya ekleyerek kaygan karaağaç çayı yapabilirsiniz. İçmeden önce en az 10 dakika demlenmesi gerekir. Kaygan karaağaç, sağlık mağazalarında da toz veya kapsül formunda mevcuttur ya da online olarak da satın alabilirsin iz.

UYARI: Kaygan karaağaçların, ilaçların emilimini engelleyebileceğine dikkat etmek önemlidir.

10. Probiyotikler

Probiyotikler doğrudan öksürüğü gidermez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlar veya alerjenlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Bir araştırmaya göre, bir tür probiyotik olan Lactobacillus adlı bir bakteriler, soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazı bir fayda sağlamaktadır. Lactobacillus ve diğer probiyotikleri içeren takviyeler sağlık mağazalarında ve eczanelerde mevcuttur.

Aşağıdaki gibi bazı yiyecekler doğal olarak probiyotikler açısından da zengindir:

 • Tarhana
 • Şalgam suyu
 • Kefir
 • Lahana turşusu

Bununla birlikte, gıdalardaki probiyotik birimlerin sayısı ve çeşitliliği büyük ölçüde değişebilir. Probiyotik açısından zengin besinler yemenin yanı sıra, doktorunuza danışarak probiyotik takviyeleri almak en iyisi olabilir.

Sonuç olarak

Yukarıda da görüldüğü üzere, gece öksürük krizine iyi gelen şeyler bir hayli fazladır. Bunların bazıları araştırmalarla desteklenirken, bazıları ise tamamen halk bilgisine ve tecrübesine dayanmaktadır. Bunları kullanırken, size ve damak zevkinize en uygun olanı seçmeli ve seçtiğiniz şeye karşı alerjiniz olmadığına dikkat etmelisiniz.

Öksürük nefes almanızı engelliyorsa, kanlıysa, ateş ve titreme eşlik ediyorsa ya da uzun süre geçmiyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora görünmek önemlidir.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir? (Video)


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/
 2. https://www.healthline.com/health/
 3. https://www.medicinenet.com/
 4. https://www.everydayhealth.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu