Sağlık Rehberi

Sol Memede Yanma ve Sızlama Neden Olur? 8 Önemli Neden

Yakınlarda birden fazla organ bulunduğundan, sol memede yanma ve sızlama gibi şikâyetler, altta yatan birçok sağlık sorununun belirtisi olabilir. Tetikleyici nedenlerden bazıları kolayca tedavi edilebilirken, bazıları için ise tıbbi müdahale gerekebilir.

1- Kalp krizi

Sol memede yanma ve sızlama hissetmenizin nedeni kalp krizi olabilir. Kalbimiz göğsümüzün ortasının biraz solunda yer alır. Genellikle, kalp ağrısı göğsün ortasında meydana gelir. Bu nedenle, göğsünüzde yanma veya sızlama gibi hisler varsa ciddiye almanız gerekebilir.

2- Plörezi

Plörezi, akciğeri çevreleyen katmanlı zarın çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmasıdır. Bu durumda nefes alırken batma hissi veya sol memede ağrı hissedebilirsiniz. Plörezi genellikle kendi kendine geçer. Yine de akciğer kanseri veya romatoid artrit gibi altta yatan bir sağlık durumuyla ilgili olabileceğinden, doktor kontrolü gereklidir.

3- Perikardit

Perikard, sıvıyla dolu ve kalbimizi korumak için çevreleyen ince, katmanlı bir zardır. Enfeksiyonlar ve belirli rahatsızlıklar bu zarın iltihaplanmasına yol açabilir ve bu durum perikardit denilen şeydir. Perikardit, sol memenin altında ve omuzlarda ağrıya, nefes darlığına ve hatta nefes alırken keskin bir ağrıya neden olabilir.

4- Prekordiyal Yakalanma Sendromu

Göğüs yaralanması, büyüme atağı ve kötü duruş, göğüs duvarının sinirlerini tahriş edebilir veya sıkıştırabilir. Sonuç olarak, kişi nefes alırken şiddetli ağrı, sol memede yanma ve sızlama vb. belirtiler yaşayabilir ve bunu kalp krizi sanabilir. Bu, daha büyük çocuklar ve genç yetişkinler arasında yaygın olan zararsız bir durumdur.

5- Kostokondrit

Bazen, sol meme bölgesindeki ağrı, kaburgalarınızı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasına, yani kostokondrite işaret eder. Kostokondrit için tanımlanabilir bir neden yoktur, ancak göğüs kafesi yaralanması, ağır kaldırma, enfeksiyon ve eklem iltihabı olası tetikleyiciler arasındadır.

6- Anjina

Anjina; kalbinize, oksijen açısından zengin kanın yeterince gitmediği durumdur. Anjinanız varsa, göğsünüzün ortasında veya sol meme tarafında ağrı ve sızlama hissedebilirsiniz. Bu durumda hissedilen rahatsızlık omuzlarınıza, kollarınıza, boynunuza ve çenenize yayılabilir.

7- Göğüs yaralanmaları

Göğsünüze gelen bir darbe nedeniyle kaburganızın ve göğsünüzün sol tarafı zedelenebilir veya çeşitli çatlaklar olabilir. Bunun sonucunda ise sol tarafta ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin, kırık bir kaburganın kenarları karaciğerinize veya dalağınıza zarar verebilir. Göğüs yaralanmasında derin nefes alıp verirken acı da hissedebilirsiniz.

8- Diğer nedenler

Pankreas iltihabı, gastrit, mide ekşimesi, dalak yaralanması vb. dahil olmak üzere başka birçok durum da sol memede yanma ve sızlamaya neden olabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu