Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal midir? Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Hamilelikte beyaz akıntı nedir?

Hamilelik deneyimine olumlu veya olumsuz birçok duygu eşlik eder. Aynı anda mutlu, ağlamaklı, heyecanlı ve endişeli hissedebilirsiniz. Ancak hamilelikle ilgili tek şey duygular değildir. Vücudunuz muazzam fiziksel değişiklikler yaşayacak ve bir anne adayı olarak bu değişiklikler zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir.

Şüphe uyandırabilecek böyle bir olaylardan birisi, hamilelikte vajinadan gelen beyaz akıntıdır ve hamilelikte beyaz akıntı gebe kadınların yaklaşık %43’ünde yaygın olarak görülür. Hamilelikte beyaz akıntı, adından da anlaşılacağı gibi kadınların hamilelikleri boyunca yaşadıkları bir akıntıdır. Hamilelikte bu tarz bir akıntı ince, kremsi, süt gibi ve sulu olabilir.

Hamilelik olsun veya olmasın, vajinal akıntı birçok kadının başına gelen yaygın bir fenomendir. Hamilelikte beyaz akıntıyı tartışmaya geçmeden önce, hamilelikte vajinal akıntı yazımızı okuyarak, hamilelikte akıntının ne demek olduğunu iyice öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte beyaz akıntı normal midir?

Kadınlarda vajinal akıntı oldukça yaygın bir durumdur. Aynı şekilde, hamilelikte beyaz akıntı da çoğu zaman normaldir ancak yine de diğer detaylara da dikkat etmeniz gerekir. Beyaz akıntı bazı durumlarda ise hamilelik belirtisi olarak da değerlendirilebilir.

Erken gebelik akıntısı ince, beyaz ve daha az kokuludur, bu açıklamadan farklı veya atipik bir şey fark ederseniz, doğum uzmanınıza bu konu hakkında bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Kendiniz ve çocuğunuz için herhangi bir hamilelik komplikasyonunu önlemek için vajinal akıntınızdaki renk, doku ve koku değişikliklerini kaydetmek için bir günlük tutabilirsiniz.

Hamilelikte beyaz akıntı için doktora gidilmeli mi?

Kadınlarda vajinal akıntıların çoğu normaldir. Ancak özellikle hamilelik sırasında herhangi alışılmadık bir belirtiyi ele almak önemlidir, çünkü böylelikle ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini kestirebilirsiniz.

Hamilelikte beyaz akıntı için dikkat edilmesi gereken bazı yaygın anormal belirtiler şunlardır:

Pembe veya kahverengi renkli bir akıntı, implantasyon kanamasının bir belirtisi olabilir. Hamilelik sırasında hafif vajinal akıntı çoğu zaman endişe nedeni olmasa da bir anne adayı olarak endişelendiğiniz her zaman doktora görünebilirsiniz.

Kadınlarda görülen beyaz akıntı bazen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeniyle olabileceğinden, cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yaptırmak da önemlidir. Ayrıca, anormal bir akıntı olası gebelik komplikasyonlarının da göstergesi olabilir.

Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birini yaşarsanız alarma geçmeli ve doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz, sorunu tam olarak tanımlayacak ve buna uygun tedaviyi önerecek doğru kişidir.

gebelikte beyaz akıntı

Bir gösteri olarak hamilelikte beyaz akıntı

Birçok hamile kadın, hamileliğinin son birkaç gününde bir ‘gösteri’ yaşar. Vajinal akıntınız olduğunu fark ettiğiniz bir yer de burasıdır, bu akıntı genellikle kremsi beyaz renktedir.

Bahsedilen beyaz akıntı, rahminizin boynunda (serviks) bulunan mukusun çıkmasıyla olur. Bu, vücudunuzun doğum için hazırlandığının bir işaretidir. Bazı kadınların doğuma girmeden önce bunun gibi birkaç gösterisi olur.

Böyle bir durumunuz varsa, aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz:

 • 37 haftadan daha az hamileyseniz
 • Akıntı parlak kırmızıysa ve vajinanızda kanama varsa

Hamilelikte beyaz akıntı nasıl geçer?

Hamilelikte alışıldık bir olay olmasına rağmen, hamile kadınlar sürekli akıntı varlığından dolayı huzursuz hissedebilirler. Vajinadaki nem ve buna bağlı ıslaklık, bir kadını oldukça sinirli yapabilir.
Bununla birlikte, rahatsız edici bir hâl aldığında hamilelikte beyaz akıntıdan kurtulmanın etkili yolları da vardır.

İşte rahatlama sağlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. Düzenli olarak banyo yapın:
  Her gün banyo yapmak ve iç çamaşırlarınızı değiştirmek, atabileceğiniz ilk adımdır. Taze bir banyo, cinsel organlarınızı anında temizleyebilir ve akıntıdan kurtulabilirsiniz. İç çamaşırlarınızda daha fazla vajinal akıntı birikmeden önce, başka bir banyo yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca, her gün banyo yapmak bakteri birikimini önleyebilir ve enfeksiyonları uzak tutabilir.
 2. Nefes alabilen pamuklu iç çamaşırları giyin:
  Hamile olsanız da olmasanız da iç çamaşırlarınızın kalitesi cinsel organlarınızın sağlığını etkileyebilir. İç çamaşırlarınız nefes almıyorsa, enfeksiyon geliştirme riskiniz yüksektir. Pamuk dolgulu iç çamaşırları idealdir, çünkü fazla akıntıyı emerler. Ek olarak, kot pantolonunuz veya taytınız gibi diğer kıyafetlerin de rahat olduğundan ve aşırı sıkı olmadığından emin olmalısınız.
 3. Vajinanızda herhangi bir ürün kullanmaktan kaçının:
  Kadın doğum uzmanınız tarafından tavsiye edilmedikçe vajinanız üzerinde herhangi bir kozmetik veya temizlik ürünü kullanmayın. Bu tür ürünler genital bölgenize daha fazla zarar verebilir veya iltihaplanmaya neden olabilir.
 4. İyi banyo hijyeni uygulayın:
  Hamilelik sırasında tuvalete yaptığınız ziyaretlerin artması muhtemeldir. Her idrar çıkışınızda vajinanızı temizlediğinizden emin olmalısınız.
 5. Sağlıklı yiyecekler tüketin:
  Vajinanız, yediğiniz gıda maddelerinin türünden de etkilenebilir. İltihaplanma veya sindirim sorunlarına neden olan yiyecekleri yemeyin. Yemek yeme isteğinize rağmen, akıntıyı önlemek için şeker alımınızı kontrol altında tutmanız önerilir. Enfeksiyon olasılığını önlemek için hangi gıdaların yenmeye uygun olduğu konusunda doktorunuzdan öneri isteyebilirsiniz.

Hamilelikte beyaz akıntının tıbbi tedavisi

Bazen, yukarıda verilen öneriler etkili değildir. Belirtileriniz şiddetliyse ve sağlığınızı etkileme olasılığı varsa, doğru bir hekime danışmanız ve hamilelikte beyaz akıntı için uygun ve doğru bir tedavi almanız önerilir. Hamilelikte akıntı için uygulanan tedavi her kadın için farklı olabilir. Bunun nedeni, vajinal akıntı tıbbi bir sorunsa eğer, tedavinin de bu sorunun nedeniyle bağlantılı olmasıdır.

Hamileliğin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyon geliştirdiyseniz, doğum uzmanınız size ilgili antibiyotikleri reçete edecektir. Öte yandan, akıntınız cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, doktorunuz semptomları hafifletmek için tedavi etmeyi hedefleyecektir. Doktorunuz, herhangi bir tedaviyi düşünmeden önce, öncelikle tıbbi durumunuzu değerlendirecek ve hamilelikte yaşanan akıntının nedenini belirleyecektir.

Hamilelikte beyaz akıntı: Video

Sonuç olarak

Hamilelikte beyaz akıntı olması çoğu zaman endişelenmek için bir neden olmamalıdır. Yine de bu süre zarfında çeşitli yeni belirtiler ve değişiklikler hissedeceğiniz için bunların ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu nedenle doktorunuza danışmanız ve bilgi almanız en doğru karardır, bu sayede içiniz de rahatlatacaktır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
White discharge during pregnancy: Should I be worried?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu