Sağlıklı Yaşam

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Kekik yağı nedir, nasıl yapılır?

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından ve dallarından elde edilir. Kekik, önce hava ile kurutulur ve yağı, buhar distilasyonu ile çıkarılır. Bu şekilde ortaya çıkan kekik yağının faydaları birçok insan tarafından ilgi görmüştür ve kekik yağı sindirim sorunları ve soğuk algınlığı gibi bir çok sorunun tedavisinde de kullanılmıştır.

Bu şahane uçucu yağın antibakteriyel, antifungal, antioksidan, antienflamatuar ve antikanser özellikleri vardır. Aynı zamanda saklama sırasında gıdaların bozulmasını önlemek için gıda koruyucu olarak da kullanılır.

İlgili yazı: Yüze ve cilde zeytinyağı sürmek sağlıklı mıdır?

Kekik yağı ne işe yarar?

Kekik yağı mantar, iltihap ve bakteri önleyici özelliklere sahiptir. Kekik yağı genellikle gıdalarda, kozmetik ürünlerde ve temizlik malzemelerinde koruyucu olarak kullanılır. Kekik yağı ayrıca ağız gargaralarının bir bileşeni olarak da kullanılabilir.

Kekik yağı faydaları nelerdir?

Kekik yağının faydaları genel olarak şu şekildedir:

1- Solunum sorunları tedavi eder

Kekik yağının antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri, bu bitkiyi pek çok solunum sorunu için etkili bir alternatif tedavi haline getirir. Kekik yağı, burun pasajından mukus ve balgam birikintilerinin temizlenmesine yardımcı olur ve göğüs tıkanıklığından kurtulma sağlar.

Kekiğin yatıştırıcı doğası, kuru ve tahriş olmuş boğazın tedavisinde önemli bir rol oynar. Ayrıca astım, bronşit, sinüs, baş ağrısı ve farenjit için güçlü bir çare olarak da kullanılabilir.

2- Kalp sağlığını teşvik eder

Bilimsel araştırmalar, kekik yağının damarlar üzerinde rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ezilmiş kekik yaprakları, kekik tozu veya kekik yağı ürünleri kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak kalp atış hızını ve kan akışını normal bir seviyeye çeker. Kekik yağı ayrıca yüksek kolesterolü düşürür ve kılcal damarlarda birikintilerin birikmesini önleyerek kalp sağlığını destekler.

3- Sindirim sistemine yardımcı olur

Kekik içeren ürünler midedeki zararlı gazları önler ve aynı zamanda mide enzimleriyle etkileşime girerek sindirimi artırır. Şişkinliği, karın ağrısını, ishali ve çeşitli bağırsak sorunlarını hafifletir. Kekik yağı gibi uçucu yağların içeriği karın kramplarını engellemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bağırsak sağlığını iyileştirmek için sabahın erken saatlerinde ılık su ile birlikte bir çay kaşığı kekik yağı içebilirsiniz.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Zengin bir antioksidan ve biyoaktif bileşen kaynağı olan kekik yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmek, mikroplarla savaşmak ve vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak için çeşitli faydalar sunar. Kekik yağı ayrıca ateş, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve diğer solunum anomalileri gibi çeşitli enfeksiyonların önlenmesinde son derece etkili olan güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri sergiler.

5- Ruh halini olumlu yönde etkiler

Kekik yağı yalnızca ruh halini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda stres seviyesini azaltarak psikolojik olarak rahatlama da sağlar. Huzursuzluk, endişe ve kaygıdan kaynaklanan ellerin ve ayakların titremesi gibi, kaygı semptomlarını hafifleten çeşitli bileşikler içerir. Kekik yağı, insana mutlu bir his veren serotonini düzenleyerek zihinsel istikrar sağlamada büyük önem taşır.

6- Ağız sağlığına fayda sağlar

Kekik yağının güçlü antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, onu ağız sağlığı için de harika bir seçim yapar. Çeşitli dişçilik ürünlerinde kullanılan kekik, karyofilen ve kamfen gibi antibakteriyel bileşiklere sahiptir. Bundan dolayı kekik, ağızdaki bakterilerden kurtulmaya da yardımcı olur ve diş enfeksiyonlarını tedavi etmede güçlüdür. Kekik bazlı ürünler ayrıca ağız kokusu, plak ve diş çürümesi ile de mücadele eder.

7- Göz sağlığına katkı sağlar

Kekik yağında çözünen bazı besinler, daha keskin ve daha iyi bir görüş sağlayan zengin bir A Vitamini kaynağıdır. Kekik özleri çok iyi bir karotenoid kaynağı olduğundan, göz sağlığını güçlü bir şekilde destekler ve korurlar. Kekik yağı, birçok kültürde bazı göz hastalıklarına karşı tedavi olarak da kullanılmaktadır. Ancak bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi şarttır.

8- Kemikler için iyidir

Kekik mükemmel bir K vitamini, demir, manganez ve kalsiyum kaynağıdır. Tüm bu mineraller ve vitaminler, kemik yoğunluğunun korunmasında ve kemik erimesi riskinin azaltılmasında çok önemli bir rol oynar. Kemik sağlığınızı korumak için günlük olarak minik dozlarda kekik yağı alabilirsiniz.

9- Kekik yağının cilde faydaları

Kekik yağı veya bu keskin bitki ile desteklenen kozmetik ürünler, C vitamini ve antioksidanlarla doludur. Kekik içeren ürünler akne, sivilce, kızarıklık, kesikler ve yara izleri gibi birçok cilt sorunu için doğal bir çare olarak kullanılır. Kekik yağı ve kekik içeren ürünler ayrıca güneş hasarını önler, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini tedavi eder ve sağlıklı, parlak, genç bir cildi destekler.

10- Kekik yağının saça faydaları

Kekik yağı, saç bakım ürünlerinin çoğunda önemli bir bileşen olarak kullanılır. Kekik bazlı şampuanlar ve saç serumları, içerdiği sayısız sağlıklı besin sayesinde saçların uzamasına yardımcı olur, kepek ve bitleri tedavi eder ve saç dökülmesini önler. Kekik yağının antibakteriyel özelliği kafa derisi enfeksiyonlarına bağlı kaşıntıyı da önler.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekik yağı, topikal (bölgesel) olarak uygulanmadan önce jojoba veya Hindistan cevizi yağı gibi bir yağ ile seyreltilmelidir. Kekik yağının kapsül formu farklı konsantrasyonlara sahiptir ve kapsül kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Cilt enfeksiyonları için kekik yağı

İhtiyacın olacak şeyler:

 • Kekik yağı
 • Zeytin yağı

İşlem:

 1. Bir çay kaşığı zeytinyağını bir damla kekik yağı ile karıştırın.
 2. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın.

Bu seyreltilmiş yağ, cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olur ve cildi rahatlatır.

Sporcu ayağı tedavisi için kekik yağı

İhtiyacın olacak şeyler:

 • Kekik yağı
 • Sıcak su
 • Deniz tuzu

İşlem:

 1. Ayağınızın sığacağı bir kaba iki yemek kaşığı deniz tuzu ve birkaç damla kekik yağı karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 20 dk bu suyun içinde bekletin.

Antibiyotik olarak kekik yağı

Bakteri veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için bir tıp uzmanının yazdığı kekik yağı kapsülüne ihtiyacınız olacaktır.

Temizlik maddesi olarak kekik yağı

İhtiyacın olacak şeyler:

 • Kekik yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Kabartma tozu
 • Sirke

İşlem:

 1. Tüm malzemeleri sıcak suda karıştırın.
 2. Daha sonra ise bu karışımı doğal bir temizleyici olarak kullanın.

Kekik yağının faydaları ve farklı kullanımları olmasına rağmen herkes için uygun olmayabilir. Kekik yağı, dikkat edilmesi gereken (aşağıda göreceksiniz) bazı yan etkilere neden olabilir.

Kekik yağı zararları var mıdır?

Kekik yağı faydaları nelerdir öğrendik, peki kekik yağının olası zararlarını biliyor muyuz?

Kekik yağı çok güçlüdür ve uygun şekilde seyreltilmezse cildi yakabilir. Aynı zamanda keskin bir tadı vardır; dolayısıyla zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağları ile seyreltilmelidir.

Alerjik reaksiyon nadir olsa da, kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Olası alerjik reaksiyon nedeniyle, cildinizde kullanmadan önce minik bir bölgede test yapmanızda fayda vardır.

Kekik yağının sağlığınıza olan faydaları ne kadar kulağa hoş gelse de, bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kullanmadan önce doktora danışmalısınız. Herhangi bir yan etki yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Diyabetli kişiler, kan şekeri seviyelerini düşürebileceğinden kekik yağı alımını izlemelidir.

Düzenli ilaç kullanan kişiler kekik yağı almadan önce muhakkak doktorlarına danışmalıdır.

Ayrıca, kekik yağı ne kadar etkileyici görünse de, bir hekim tarafından aksi belirtilmedikçe, kekik yağı genellikle hamile kadınlar için güvenli kabul edilmez.

Kekik yağı yüze sürülür mü?

Evet, kekik yağı yüze sürülür ancak Hindistan cevizi veya jojoba yağı ile seyreltmelisiniz. Bu şekilde cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kekik yağı saçları uzatır mı?

Saç uzamasını desteklemesi için kekik yağını Hindistan cevizi veya argan yağı ile karıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, kekik yağının saç uzamasını artırabileceğini belirten hiçbir araştırma yoktur.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
11 Benefits Of Oregano Oil | How To Use It & Side EffectsThyme Essential Oil: 5 Amazing Benefits Of This Medicinal Herb Based Products

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu