Ortopedi ve Travmatoloji

Sakroiliak Eklem Ağrısı Neden Olur? Sakroiliak Eklem Nedir?

Sakroiliak eklem

Sakroiliak eklemler, pelvisinizi ve alt omurganızı birbirine bağlar. Kuyruk kemiğinizin üstündeki ve alt omurunuzun altındaki kemikli yapı olan sakrumdan ve pelvisinizin üst kısmından (ilium) oluşurlar. Alt sırtınızın hem sağ hem de sol tarafında sakroiliak eklemler vardır.

Sakroiliak eklem ağrısı nedir?

Sakroiliak eklem ağrısı, bel ve kalçalarda hissedilen ve şiddetli olabilen bir eklem ağrısı türüdür. Ağrı, omurga ve kalça arasındaki eklemin hasar görmesi veya yaralanmasından kaynaklanır. Sakroiliak eklem ağrısı, fıtıklaşmış disk veya kalça problemi gibi diğer durumları taklit edebilir.

Sakroiliak eklem ağrısının kaynağını belirlemek için doğru bir teşhis önemlidir. Semptomları yönetmek için genellikle önce fizik tedavi, germe egzersizleri, ağrı kesici ilaçlar ve eklem enjeksiyonları kullanılır. Bazı durumlarda eklemi kaynaştırmak ve ağrılı hareketi durdurmak için ameliyat da önerilebilir.

Sakroiliak eklem ağrısı: Bilmeniz gerekenler

Sakroiliak eklemleri, eklemlerin normalden fazla hareket etmesine izin vermeyen çok güçlü bağlardan oluşur. Bu önemlidir çünkü sakroiliak eklemler stabilite (sabitleme) içindir. Omurga ve pelvisi birbirine bağlarlar, ağırlığı üst gövdeden alt gövdeye aktarırlar ve amortisör görevi görürler.

Eğer sakroiliak eklem çok hareketli hale gelirse, çok az hareket ederse, yıpranmaya başlarsa veya iltihaplanırsa ağrı oluşabilir. Sakroiliak eklem ağrısının diğer isimleri arasında sakroiliak eklem disfonksiyonu, sakroiliak eklem sendromu, sakroiliak eklem gerginliği veya sakroiliak eklem iltihabı (sakroiliit) bulunur.

Sakroiliak eklem ağrısı yeri genellikle alt sırttır. Bununla birlikte, insanlar kalça ve bacaklar da dahil olmak üzere bel altında da ağrı hissedebilirler. Sakroiliak eklem ağrısı, altta yatan nedene bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Birkaç hafta içinde iyileşen akut bir problem veya giderek kötüleşen kronik bir problem de olabilir. Ağrının yanı sıra uyuşma ve karıncalanma gibi başka semptomların da görülmesi yaygındır.

Birçok insan farkında olmasa da sakroiliak eklem sorunlarından etkilenmiştir. Sakroiliak eklem ağrısının yaygın nedenleri arasında hamilelik, yaralanma ve artrit bulunur. Pelvik yaralanma geçmişiniz varsa, lomber omurgada daha önce ameliyat geçirdiyseniz veya düzensiz bacak uzunluklarınız varsa bu eklemlerle ilgili ağrı geliştirme riskiniz daha yüksektir.

Aniden bel ağrısı, kalça veya bacaklarda ani güçsüzlük, uyuşma veya karıncalanma hissederseniz tıbbi yardım almanız önerilir. Bel ağrısıyle birlikte yüksek ateş de tıbbi yardım almak için başka bir nedendir. Tedavi edilmediği takdirde, sakroiliak eklem sorunları kronikleşerek sakatlık, depresyon ve uyku sorunlarına yol açabilir.

Sakroiliak eklem ağrısı: Nedenler

Sakroiliak eklem ağrısı, herhangi bir sakroiliak eklemindeki çok fazla veya çok az hareketten dolayı veya iki sakroiliak eklem arasındaki eşit olmayan hareketten kaynaklanabilir.
Buna neden olabilecek birkaç akut ve kronik sorun vardır, bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Ankilozan spondilit gibi otoimmün hastalıklar
 • Pelviste biyomekanik asimetri
 • Osteoartrit gibi dejeneratif hastalıklar
 • Spor sırasında veya düşmelerden kaynaklanan güçlü darbeler gibi yaralanmalar ve travmalar
 • Kas gerginliği
 • Sakroiliak ekleminin aşırı telafi ettiği lomber omurgadaki problemler
 • Bir veya her iki sakroiliak eklemin iltihabı olan sakroiliit
 • Hamilelik sırasında bağların gerilmesi

Sakroiliak eklem ağrısı: Risk faktörleri

Aşağıdakiler gibi bir dizi faktör sakroiliak eklem ağrısı geliştirme riskinizi artırır:

 • Yaşlanma, obezite ve eklem dejenerasyonu riskini artıran diğer faktörler
 • Lomber füzyon veya laminektomi gibi pelvik yaralanmalar veya lomber omurga cerrahisi geçmişi
 • Temas sporları veya düşme riski içeren sporlar yapmak
 • Aile üyelerinde daha önce benzer sorunların yaşanması (genetik yatkınlık)
 • Gebelik
 • Düzensiz bacak uzunluğu
 • Ameliyattan veya yaralanmadan sonra olduğu gibi uzun süre tek ayak üzerinde yürümek
 • Sağlıksız ayakkabılar giymek

Riskinizi azaltmak

Sakroiliak eklemler de dahil olmak üzere eklemlerinizi ve omurganızı daha sağlıklı tutmak için uygulayabileceğiniz birkaç strateji vardır:

 • Vücudunuzu güçlendirmek için düzenli fiziksel egzersiz yapmak
 • Sağlıklı, ideal kiloyu korumak
 • Stres yönetimi teknikleri uygulamak
 • Bölgedeki gerginliği önlemek için kaslarınızı germek
 • Uygun kaldırma teknikleri kullanmak ve uygun duruş sergilemek
 • Uygun şekilde oturan destekleyici ayakkabılar giymek

Sakroiliak eklem sorunları riskiniz konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bu sayede omurganızı ve kalçalarınızı korumak için hangi değişiklikleri yapabileceğinizi öğrenmek size iyi gelecektir.

Sakroiliak eklem ağrısı: Belirtiler

Evde uygulanan rahatlama yöntemlerine rağmen devam eden veya kötüleşen bel ağrınız veya diğer semptomlarınız varsa doktorunuzla iletişime geçmek akıllıca olacaktır. Ateş veya halsizlik, uyuşukluk veya karıncalanma ile birlikte ani bel ağrısı geliştirirseniz de derhal tıbbi yardım almanız önerilir. Bel veya kalçaları içeren önemli bir yaralanma yaşadıysanız da yine doktorunuza görünmeniz gerekir.

Sakroiliak eklem ağrısı tipik olarak alt sırtı etkiler. Kalça, kasık, uyluk, bacak ve ayaklara da ağrı yayılabilir. Çoğu durumda, ağrı sırtın bir tarafını veya bir bacağı etkiler, ancak her iki tarafı da etkikeyebilir. Bazı aktiviteler ve pozisyonlar, özellikle etkilenen tarafta uyumak ve uzun süre oturmak, ayakta durmak veya yürümek gibi aktiviteler ağrıyı kötüleştirebilir. Oturur pozisyondan kalkmak gibi geçiş hareketleri de zor olabilir.

Sakroiliak eklem ağrısının yaygın belirtileri

Ağrı, sakroiliak eklem sorununun en yaygın belirtisidir. Ağrı keskin ve şiddetli veya donuk ve sızılı olabilir.
Ağrı ile birlikte, sakroiliak eklem disfonksiyonunun diğer yaygın semptomları şunları içerir:

 • Uyumakta zorluk veya kesintili uyku
 • Bacak zayıflığı veya dengesizliği
 • Uyuşma
 • Karıncalanma veya iğne batma hissi

Sakroiliak eklem ağrısı: Tedavi

Sakroiliak eklem ağrısını tedavi etmek, altta yatan nedene ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Çoğu durumda, evde uygulanan önlemler ile tedavi başlar. Buna dinlenmek, buz veya ısı uygulamak ve ibuprofen gibi reçetesiz alınabilecek ilaçlar dahildir. Bölgeye masaj yapmak, ağrıyı azaltabilecek başka bir ev çaresidir.

Fizik tedavi de ağrıya yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist size germe egzersizleri de dahil olmak üzere özel sakroiliak eklem ağrısı egzersizlerini öğretebilir. Ayrıca çekirdek kaslarınızı nasıl güçlendireceğinizi ve bölgeyi korumak için nesneleri nasıl hareket ettirip kaldıracağınızı da fizyoterapistinizden öğrenebilirsiniz.

Yukarıdakiler gibi basit tedaviler başarısız olursa veya ağrı kişiyi çok fazla etkiliyorsa, eklem enjeksiyonları, sinir blokları veya cerrahi seçenekler tercih edilebilir. Eklem enjeksiyonları, eklemdeki iltihabı kontrol etmek için yılda dört defaya kadar kortikosteroid kullanmayı içerir. Sinir blokları ağrı sinyallerini durdurur. Sinir blokları başarılı olursa, ağrı sinyali veren siniri yok etmek için sinir ablasyonuna aday olabilirsiniz.

Ameliyat genellikle son çaredir. Ameliyatta amaç, ağrıyı olabildiğince hafifletmek ve omurgayı stabilize etmektir.

Sakroiliak eklem ağrısı: Komplikasyonlar

Sakroiliak eklem ağrısı genellikle evde uygulanan tedaviye yanıt verir. Bununla birlikte, zamanında tedavi almamak, kronik ağrı ve sakatlığa yol açabilir. Tedavi olmayan kişiler, kronik ağrı, depresyon ve uyku sorunları geliştirebilir.

Sakroiliak eklem disfonksiyonundan kaynaklanan komplikasyonları önlemenin en iyi yolu, doğru bir teşhis için doktorunuzu görmektir. Sakroiliak eklem disfonksiyonu diğer birçok bel problemine benzeyebileceğinden, deneyimli bir omurga uzmanı görmek önemlidir.

Sakroiliak eklem: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Sacroiliac (SI) Joint PainSacroiliitis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu