Ortopedi ve Travmatoloji

Sırtın Sağ Tarafında Ağrı Neden Olur? Sağ Üst Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırtın sağ tarafında ağrı

Sırtın sağ tarafında ağrı, sırtınızın üst kısmında boynunuz ile beliniz arasında herhangi bir yerde ortaya çıkan bir ağrı türüdür ve genellikle kürek kemiklerinin olduğu bölgede meydana gelir. Hissettiğiniz ağrı, sırtınızın çeşitli bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Sağ taraftaki sırt ağrısını bazen sırtın sağ üst tarafında ağrı olarak hissederken, bazen de ağrıyı sırtın sağ alt tarafında hissedebilirsiniz.

Sağ sırt ağrısı olmasının birçok olası nedeni vardır. Potansiyel nedenlerden bazıları ciddi değildir ve çeşitli önlemlerle giderilebilir. Ancak bazı durumlarda ise daha ciddi nedenlerden dolayı sağ sırt ağrısı, sırtın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı, sağ kaburga altında ve sırtta ağrı, sırtın sağ üst tarafında ağrı, sırtın sağ alt tarafında ağrı meydana gelebilir.

Sırtın sağ tarafında ağrı neden olur?

1- Kas gerginliği veya yaralanması

Sağ sırt ağrısı nedenleri arasında en çok görülen durum kaslar ile ilgili küçük sorunlardır. Örneğin, spor yaparken veya ağır nesneleri yanlış bir şekilde kaldırırken sağ sırt bölgesinde bulunan kaslara zarar verebilirsiniz. Bu kasları bu şekilde zorlamak ve germek, hafif bir ağrıya neden olabilir.

Böyle bir durumdan sağ sırt etkilenmiş ise bıçak saplanır gibi sağ sırt ağrısı da yaşayabilirsiniz. Bazen ise sağ üst taraftaki kaslar zarar görür ve burum, sağ üst sırt ağrısı nedenleri arasında yaygındır. Kas gerginliği ve hafif yaralanmaların tedavisi genellikle ağrı kesici ilaçlar, dinlenme, buz ve benzeri şeyler gibi basit uygulamalardır.

2- Omurga kırıkları

Omurga kırıkları, sırtın çeşitli bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Hissedilen ağrının şiddeti, hasarın büyüklüğüne göre değişir. Omurga kırığınız varsa, sırtın sağ tarafında batma şeklinde ağrı hissetmeniz de mümkündür. Omurga kırıkları, araba veya motor kazası, düşmek ve spor yaralanması gibi şeyleri içerebilecek yüksek enerjili travmalardan kaynaklanabilir.

Kırığın bulunduğu bölgeye bağlı olarak hissettiğiniz ağrı bölgesi değişebilir; örneğin sırtın sağ üstü etkilenmiş ise, sırtın sağ üst tarafında ağrı hissedebilirsiniz. Bu vakaların tedavisi genellikle acil olarak değerlendirilmelidir. Çünkü tedavi ertelenirse daha büyük hasarlar ortaya çıkabilir.

sağ sırt ağrısı

3- Osteoporoz (kemik erimesi)

Omurga kırıkları osteoporoz (kemik erimesi) nedeniyle de ortaya çıkabilir ve sağ alt sırt ağrısını veya sağ üst sırt ağrısını tetikleyebilir. Sağ sırt bölgenizdeki herhangi bir kemik osteoporozdan etkilenmişse, bıçak saplanır gibi sağ sırt ağrısı yaşamanız da mümkündür.

Osteoporoz, kemiklerin çok zayıfladığı ve kırılma olasılığının daha yüksek olduğu bir durumdur ve genellikle yaşı ilerlemiş insanlarda görülür. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi‘ne göre, vertebral kompresyon kırıkları olarak bilinen bu omurga yaralanmaları, her yıl dünyada yüzbinlerce kişiyi etkilemektedir.

4- Osteoartrit (kireçlenme)

Kireçlenme, normalde eklem oluşturmak için kemiklerin ucunu yastıklayan vücuttaki kıkırdak zarar gördüğünde veya yıprandığında ortaya çıkar. Omurgadaki osteoartrit (kireçlenme), omurların birleştiği eklemleri etkiler.

Bu hasarlı kemiklerin hareketi, daha fazla hasara ve kemik mahmuzları adı verilen büyümelerin oluşmasına neden olur. Bunlar sinirlere baskı yaparak sırtın sağ tarafında ağrı hissetmenize neden olabilir.

5- Stres

Bilimsel çalışmalar, sırtın üst kısmında stres ve ağrı arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Eğer stres hissediyorsanız, istemsiz bir şekilde kaslarınız gerilir ve sürekli stres altında olmak zamanla vücudunuzun herhangi bir yerinde rahatsızlığa neden olabilir.

Ayrıca stres, koltuk altı ağrısı da dahil olmak üzere birçok ağrı ile de ilişkili olabilmektedir. Bu rahatsızlık, sırtın sağ tarafında ağrı veya sırtın sağ üst tarafında ağrı da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir.

7- Omurga enfeksiyonu

Omurga enfeksiyonu da sağ sırt ağrısı ve sağ üst sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Çünkü, çeşitli nedenlerle omurgada enfeksiyon geliştirebilirsiniz ve bunun sonucu olarak ağrı hissedebilirsiniz.

Omurga enfeksiyonu için risk faktörleri arasında yetersiz beslenme, bağışıklık sistemi sorunları, HIV enfeksiyonu, kanser, diyabet ve obezite bulunur.

Omurga enfeksiyonunuz varsa, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye bağlı olarak sırtın sağ üst tarafında ağrı veya sağ alt sırt ağrısı yaşayabilirsiniz. Omurga enfeksiyonları için tedaviler genellikle çeşitli ilaçları içerir.

8- Bel fıtığı

Bel fıtığı, omurgalar arasında amortisör görevi gören disklerin bir nedenden dolayı (zorlama, düşme, ağır veya yanlış kaldırma, zorlanma) kayması ya da yırtılması sonucu meydana gelir. Bel fıtığı çoğu zaman herhangi bir semptom yapmaz, ancak semptomlar ortaya çıktığında çoğu zaman acı vericidir.

Bel fıtığı, sırtın sağ tarafında bıçak saplanır gibi ağrı oluşmasına da neden olabilir. Bel fıtığının çeşitli tıbbi yöntemlerle veya cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekebilir.

9- Akciğer sorunları

Akciğer sorunlarından dolayı sırtın sağ tarafında ağrı yaşıyorsanız, acı verici bir şekilde nefes alırken sırt ağrısı ve batma hissedebilirsiniz. Solunum hareketleri, göğüs kafesiyle ilgili olduğu için doğal olarak omurganızı etkiler. Akciğer sorunları çoğu zaman önemsiz olsa da bazı durumlarda daha ciddi bir soruna işaret edebilir.

Örneğin, kan pıhtılaşması veya pulmoner emboli gibi akciğerlerle ilgili bir sorununuz olduğunu gösterebilir. Akciğerle ilgili ciddi durumlarda sırt ağrısıyla beraber nefes alırken göğsün sağ veya sol tarafında batma da yaşayabilirsiniz.

sağ üst veya alt sırt ağrısı

Sırtın sağ tarafında ağrı için ne zaman doktora görünmeli?

Yaralanma veya kaza nedeniyle sırt ağrısı yaşıyorsanız tıbbi yardım almalısınız. Sırt ağrıları bir hafta sonra geçmezse yine doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Sırt ağrınıza kas güçsüzlüğü, mesane sorunları, karıncalanma veya uyuşma gibi diğer endişe verici semptomlar eşlik ederse, etkilenen kişi derhal tıbbi yardım almalısınız.

Sırtın sağ tarafında ağrı nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, sporla ilgili bir yaralanma veya araba kazası gibi son zamanlarda sırttaki herhangi bir yaralanma için sizden bilgi isteyecektir. Nedeni belirlemek için tıbbi geçmişinizi ve ağrının ne şekilde ortaya çıktığını da öğrenmek isteyecektir. Bazı durumlarda daha ileri testler de gerekebilir. Doktorunuz röntgen gibi görüntüleme prosedürlerine de ihtiyaç duyabilir.

Sırtın sağ tarafında ağrı nasıl geçer nasıl geçer?

 1. İlaç tedavisi:
  Doktorunuza veya eczacınıza danışarak ibuprofen gibi reçetesiz alınabilen ilaç kullanmak sağ sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu tür ilaçlar tablet olarak ağızdan alınabilir veya etkilenen bölgeye krem, jel, yama veya sprey olarak uygulanabilir.
 2. Sıcak ve soğuk kompres:
  Sıcak su şişesi kullanmak veya sıcak bir banyoda yatmak sırtın üst veya alt kısmındaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Buz paketleri de ayrıca sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak kişi bunları doğrudan cilde uygulamamalıdır. Bunun yerine, etkilenen bölgeye uygulamadan önce buz paketlerini ve sıcak paketleri bir havlu veya beze sarmalıdır.
 3. Dinlenme:
  Dinlenme sağ üst sırt ağrısını veya sağ alt sırt ağrısını hafifletebilse de çok uzun süre hareketsiz kalmamalısınız. Sırt ağrısıyla ilgilenen birçok doktor, genellikle aktif kalmanın sırt ağrısı olan insanlar için çok önemli olduğunu kabul eder.
 4. Esnetmeler ve egzersizler:
  Esneme hareketleri ve egzersizler sırt ağrısı oluşmasını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Tıp uzmanları, sırtınızı sağlıklı tutmak ve rahatsızlığı önlemek için sıklıkla yogayı önerirler. Yoga ayrıca ağrının geri gelmesini de durdurabilir.

Sırtın sağ tarafında ağrı önlenebilir mi?

Her zaman sağ üst veya sağ alt sırt ağrısını önlemek mümkün olmasa da riski azaltmak için aşağıdaki gibi teknikleri uygulayabilirsiniz:

 • Nesneleri doğru bir şekilde kaldırmak
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak
 • Tekrarlayan hareketler yaparken mola vermek
 • Düzenli olarak yürümek
 • Otururken veya ayaktayken dik durmak
 • Spor yaparken yaralanmayı engellemek için önlemler almak
 • Sırt ağrısına neden olan herhangi bir aktiviteyi durdurmak

Sonuç olarak

Kas gerginliği genellikle sağ sırt ağrısı nedenleri arasında en yaygın görülen şeydir, ancak ağrının arkasında daha ciddi bir neden de olabilir.

Sağ sırt ağrısının teşhisi ve tedavisi konusunda doktorunuz sporla veya işinizle ilgili bir olay veya araba kazası gibi son zamanlarda sırtınızda herhangi bir yaralanma olup olmadığını öğrenmek isteyecektir.

Nedeni belirlemek için tıbbi geçmişinizi ve ağrının nasıl ortaya çıktığını da soracaktır. Bazı durumlarda daha ileri teşhis yöntemleri de kullanılabilir. Ağrı ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, kişi çeşitli yöntemlerle (yukarıda anlattığımız gibi) kendi kendini tedavi etmeyi deneyebilir.

Sağ sırt ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Causes of upper right back pain and remediesWhat’s Causing My Upper Right Back Pain and How Do I Treat It?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu