İç Hastalıkları

Aynı Anda İshal ve Kusmak Neyin Belirtisidir? 4 Önemli Neden

Aynı anda ishal ve kusmak neyin belirtisidir?

Aynı anda ishal ve kusmak, mikrop kapmış yiyecek veya su tüketimi nedeniyle enfeksiyon ya da gıda zehirlenmesi belirtisi olabilir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımının bir sonucu olarak da aynı anda ishal ve kusma yaşayabilirsiniz. COVID-19 da solunum yolu hastalığı olmasına rağmen bazı insanlarda ishal ve kusma yapabilmektedir.

Sebebe bağlı olarak, aynı anda ishal ve kusmakla beraber ateş, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve halsizlik gibi başka semptomların da ortaya çıkması mümkündür. İshal ve kusmayla ilgili bazı nedenler ciddi olabileceğinden, en iyi tedaviye başlamak için nedenin tanımlanması önemlidir.

Aynı anda ishal ve kusma durumunda etkilenen kişinin istirahat etmesi, hafif beslenmesi ve bol sıvı alması önemlidir, çünkü bu şekilde dehidrasyonun önüne geçilebilir.

Aynı anda ishal ve kusmak neden olur?

1- Gastroenterit

Gastroenterit, kusma ve ishalin en yaygın nedenidir. Gastroenterit, mikrop kapmış su ve gıdaların tüketilmesi yoluyla vücuda girebilen virüs, bakteri veya parazitlerin neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Gastroenteritin diğer belirtileri arasında mide bulantısı, halsizlik ve yorgunluk vardır. Gastroenteritiniz varsa, sizin için sıkıntı oluşturuyorsa veya başka şikayetleriniz de varsa, doktorunuza görünmeniz gerekir.

Yapılması gerekenler:

Gastroenteritiniz varsa, bol sıvı almanız önemlidir, çünkü bol sıvı almak ishal nedeniyle aşırı sıvı ve mineral tuz kaybını önlemeye yardımcı olur. İshalin çok yoğun olduğu ve kusmanın sık olduğu durumlarda kişinin oral rehidrasyon tuzları veya ev yapımı serum kullanması gerekebilir. Ayrıca hafif beslenmek, sindirimi kolay şeyler tüketmek ve bağırsakları kısıtlayan ilaçların kullanılmaması önemlidir.

2- COVID-19

COVID-19, bir virüsün neden olduğu solunum yolu enfeksiyonudur. COVID-19 bazı insanlarda başta ishal ve bazı durumlarda kusma olmak üzere sindirim sistemiyle ilgili semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun nedeni, COVID-19 virüsünün bağırsak hücrelerinde çoğalarak semptomlara yol açabilmesidir.

Yapılması gerekenler:

COVID-19 şüphesi durumunda, enfeksiyonun doğrulanmasına izin veren testlerin yapılması ve kişinin Sağlık Bakanlığı‘nın önerdiği şekilde izolasyonda olması önemlidir. Ayrıca yeteri kadar dinlenmek, hafif beslenmek ve bol sıvı almak önemlidir. Solunum semptomlarınız da varsa, gerekirse doktorunuz daha spesifik tedaviler önerebilir.

3- Gıda zehirlenmesi

Mikroorganizmalar tarafından üretilen toksinleri içeren gıdaların tüketilmesi sonucu oluşan gıda zehirlenmesi, gıdanın tüketilmesinden birkaç saat sonra semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Gıda zehirlenmesinin ana semptomları arasında genel halsizlik, ishal, bulantı ve kusma hissi bulunur. Ayrıca, daha şiddetli vakalarda dehidratasyon da ortaya çıkabilir.

Yapılması gerekenler:

İyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesi için kişinin bol sıvı tüketmesi ve ev yapımı salin kullanması önemlidir. Ek olarak, toksinin vücuttan dışkı yoluyla atılması gerektiğinden, ishal ile mücadele için ilaç kullanılmaması tavsiye edilir. Bazen gerekirse doktorunuz tarafından reçete edilecek antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir.

4- İlaç yan etkisi

Bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler, bağırsak florasında değişikliklere neden oldukları için yan etki olarak aynı anda ishal ve kusmaya neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Bu durumlarda, ilacın değiştirilmesi veya askıya alınmasına ilişkin bir değerlendirme yapılabileceğinden, doktorunuzun yaşadığınız yan etki hakkında bilgilendirilmesi önemlidir.

Aynı anda kusma ve ishal nasıl geçer?

Aynı anda kusma ve ishal durumunda, hafif ve kolay sindirilebilir şeylerle beslenmek tavsiye edilir. Pişmiş yiyeceklerin tercih edilmesi de önemlidir. Ayrıca sindirim sürecini engellememek için yiyeceklerden normalden daha az miktarda tüketilmesi önerilir.

İshal ve kusma durumunda yiyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Havuçlu pişmiş pirinç
  • Hindi, tavuk veya pişmiş balık gibi beyaz etler
  • Elma, armut veya muz gibi meyveler
  • Pişmiş meyveler
  • Çorba, tavuk çorbası veya sebze kremaları

Not: Ayrıca, bağırsakta daha fazla tahrişe neden olabileceği ve aynı anda ishal ve kusmayı kötüleştirebileceği için lif veya yağ bakımından zengin çiğ gıdaların tüketiminden kaçınılması da önerilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Vômito e diarreia: principais causas e o que fazer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu