Sağlık Rehberi

Erkek Cinsel Organına Hangi Doktor Bakar?

Bu yazıda, erkek cinsel organı (penis) ile ilgili olası sorunları, bunları nasıl tanıyacağınızı ve erkek cinsel organı ile ilgili sorunlarla hangi doktorun ilgileneceğini öğreneceksiniz.

Penis sağlığı neden bu kadar önemlidir?

Bütün erkekler penis sağlığını düşünmelidir. Bir erkeğin sağlıklı bir cinsel hayat yaşaması için sağlıklı bir penise sahip olması gerekir. İdrarı çıkarmak ve vücudunuzdaki doğru sıvı dengesini korumak için de sağlıklı bir penise ihtiyacınız vardır. Cinsel ilişkide bulunmak ve bir kadını hamile bırakmak için de sağlıklı bir penis önemlidir.

Penisle ilgili herhangi bir sorun, her zaman penisle doğrudan ilişkili olmayabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi vücudun başka bir yerindeki tıbbi koşullar da penis sorunlarına neden olabilir. Bunların haricinde, örneğin halk arasında iktidarsızlık adı verilen bir problem de penise zayıf kan akışından kaynaklanabilir ve cinsel hayatı zora sokabilir.

Penisi etkileyebilecek sorunlar nelerdir?

Penisi etkileyebilecek birçok durum vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Erektil disfonksiyon:
  Erektil disfonksiyon (yani iktidarsızlık) sorunu olan erkekler penislerini cinsel ilişkiye girecek kadar dik (sert) tutamazlar. Erektil disfonksiyonun birçok nedeni vardır ve bunlar genellikle tedavi edilebilir bir durumdur.
 2. Priapizm:
  Bu, bir erkeğin penisinin dört saatten fazla dik kalmasıdır. Bu olursa, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Priapizm hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, uzun süreli erektik disfonksiyon sorunu ortaya çıkabilir ve peniste kalıcı hasar meydana gelebilir.
 3. Fimozis:
  Bu, penisin başını kaplayan ekstra derinin (sünnet derisi) çok sıkı olduğu zamandır. Bu durumda ereksiyon halinde bile penis dışarıya çıkamayabilir. Bu sorun sünnetli erkeklerde meydana gelmez. Fimozisi tedavi etmek için cerrahi kullanılabilir.
 4. Parafimozis:
  Bu durumda penis sünnet derisinden çıktığında geri içeri giremez, çünkü sıkışır. Böyle bir sorun olduğunda doktora gitmek önemlidir, çünkü penise kan akışı kesilebilir.
 5. Peyronie hastalığı:
  Bu durumda, penisin iç astarında sert yara dokusu topakları oluşur. Bu, penisin ereksiyon halindeyken bir tarafa bükülmesine neden olur. Doktorlar bu hastalığa neyin neden olduğundan emin değiller. Genellikle tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşir, ancak ağır vakalarda ameliyat gerekebilir.
 6. Cilt sorunları:
  Ciltteki sorunlar da penisi etkileyebilir ve penisle ilgili sıkıntılara neden olabilir. Penisi etkileyen cilt sorunlarının nedenleri arasında enfeksiyon, alerji ve kötü temizlik alışkanlıkları sayılabilir. Tedavi nedene göre yapılır. Bunu önlemek için penisi temizliğinize özen göstermelisiniz.
 7. Penis kırılması:
  Aslında penisin kemiği yoktur. Penis kırılması denilen şey, yırtılan penisin astarının bir parçasıdır. Bu olduğunda, bir patlama sesi duyabilirsiniz. Daha sonra ise penisinizin siyah ve maviye döndüğüne şahit olacaksınızdır. Penis kırığı tıbbi bir acil durumdur.

NOT:

Klamidya, bel soğukluğu ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da penisle ilgili sorunlara neden olabilir.

Peniste bir sorun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Peniste bir sorun olduğunu gösteren belirtiler aşağıdakileri içerir:

 • Penisinizde siyah ve mavi izler
 • Penisinizi dik tutma sorunları
 • Penisinizin ucundan sarı veya yeşil akıntı
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 • Tuvalete giderken veya orgazm olurken kanama
 • Penisinizde ağrılı, kaşıntılı döküntü
 • Penisinizde kabarcıklar, siğiller veya küçük kırmızı yumrular
 • Penisinizin kafasında ağrılı veya ağrısız yara
 • Orgazm şeklinizdeki değişiklikler
 • Penisiniz ereksiyon halindeyken ağrı
 • Penis ucunun şişmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Penisinizde bir bükülme

Oluşabilecek herhangi bir yeni semptom veya durumdan haberdar olmak için penisinizi düzenli olarak incelemek sağlıklı ve faydalıdır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Yukarıda listelenen sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, doktorunuzu görmelisiniz. Penis görüntüsünde, hissinde veya işlevinde bir değişiklik varsa da yine doktor kontrolü önemlidir. Çünkü, herhangi bir penis sorununun tedavisine erken başlanırsa tedavi daha başarılı olacaktır.

Erkek cinsel organına hangi doktor bakar?

Erkek cinsel organıyla, yani penisle ilgili bir sorununuz veya şüpheniz varsa, gitmeniz gereken doktor bir üroloji uzmanıdır. Üroloji uzmanı şikayetlerinizi dinleyecek, sizi muayene edecek, gerekirse bazı testler yapacak ve sorununuzla ilgili size uygun bir çözüm veya tıbbi tedavi sunacaktır.


Kaynak
Penis Health

2 Yorum

 1. slm bende uzun amandır penıs dıkleşmeden boşalıyorum tedavisi varmı acaba yaşım 54ismim nuri şimdiden tşkler

  1. Merhabalar Nuri bey,
   Sorununuz için bir üroloji doktoruna görünmelisiniz ve bundan utanmamalısınız, sizin için gerekli tedaviyi sağlayacağından kuşkunuz olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu