reklam
Beslenme ve Diyet

Kuşburnu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuşburnu faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl tüketmek gerekiyor? Zararları var mıdır? Kuşburnu yağı ve çayı faydalı mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kuşburnu faydaları var mıdır?

Kuşburnu doğal olarak C vitamini ile doludur. Bunlar yabani gül bitkisinin sahte meyveleridir ve yenilebilirler! Geleneksel olarak tıbbi özellikleri için uzun zamandan beri kullanılmışlardır ve günümüzde yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Kuşburnu ellagik asit, likopen ve fenollerin varlığı sayesinde sayısız fayda sağlar ve sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirir.

Kuşburnu faydaları nelerdir?

Kuşburnu faydaları bir hayli fazladır ve bu kadar popüler olmalarının nedeni, çok çeşitli sağlık koşullarının tedavisinde oldukça etkili olmalarıdır. Bu yararların ne olduğuna yakından bakalım.

İşte madde madde kuşburnu faydaları:

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kuşburnu faydalarının ilk maddesi kanseri önleme etkisidir. Bir araştırmaya göre, kuşburnu ekstresi meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltmıştır. Çalışmada, en yüksek kuşburnu özü konsantrasyonları, meme kanseri hücrelerinin yayılmasını yüzde 45’e kadar azaltmıştır. Kuşburnu özü ayrıca, meme kanseri hücrelerinin yayılma eğiliminde olduğu bir yer olan beyindeki kanserli büyümeyi de engellemiştir.

Bir başka Sırp çalışması ise kuşburnu çayının faydalarını araştırmıştır. Araştırmaya göre kuşburnu meyvesinde bulunan polifenoller, insandaki kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebilir. Bir İspanyol araştırmasına göre ise kuşburnu, kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabilecek fonksiyonel diyetlerde aktif bileşenler olabilir. Bu harika meyvenin ayrıca, kanser önleyici özelliklerine katkıda bulunan anti-enflamatuar etkisi de vardır.

Kuşburnu fenoller, askorbik asit (C vitamini), beta-karoten, tanenler ve pektinler gibi bazı biyoaktif bileşikler içerir – bunların tümü, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve bu sayede kanser riskini azaltır. Bir Japon çalışması, meyvenin iltihabı ve sonuçta ortaya çıkan kanser hücresi çoğalmasını baskılamadaki etkinliğine de vurgu yapmıştır. Kuşburnu içindeki tiliroside adı verilen bir majör flavonoid övgüye değer anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kuşburnu ayrıca, belirli tümör formlarının genişlemesini yavaşlattığı bilinen karotenoid adı verilen diğer aktif bileşikleri de içerir. Kuşburnu ekstresinin ayrıca baş ve boyun bölgesinde kanseri olan hastalarda radyoterapinin neden olabileceği epiteliti önlediği bulunmuştur. Kuşburnunun ayrıca bazı kanserlerin büyümesini durdurduğu ve hatta tersine çevirdiği gözlemlenmiştir. Kuşburnu, şaşırtıcı bir şekilde likopen (onları kırmızı rengini veren bileşik) içerir. Likopen, antikanser aktivitesiyle popülerdir.

Cilt sağlığına iyi gelir

Kuşburnu faydaları cildimiz için de harikalar yaratır. Kuşburnu meyvesinden elde edilen yağ, cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz ederek cilt sağlığını iyileştirir. C vitamini, gördüğümüz gibi, kolajen üretimini uyarır, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Meyve ayrıca cildin nem içeriğini iyileştiren A vitamini içerir. Kuşburnu yağı ayrıca güneşin UV hasarıyla da savaşır. Meyvede bulunan antioksidanlar cilt dokusunu ve tonunu iyileştirir ve pigmentasyonu tedavi etmeye yardımcı olur.

Kuşburnu yağındaki esansiyel yağ asitleri ayrıca yara izini önler ve cildin yenilenmesini teşvik eder. Ancak unutmayın, yağ doğrudan sivilceye uygulanmamalıdır. Kuşburnu meyvesinden elde edilen yağ ayrıca koyu lekelerden kurtulmak ve kuru veya kaşıntılı cildi tedavi etmek için de iyidir.

Bir Japon araştırmasına göre kuşburnu ağızdan alınırsa cilt beyazlatmak için kullanılabilir. Kuşburnu ayrıca ciddi bir cilt kanseri türü olan melanomu önlediği tespit edilen quercetin içerir. Tayland’da yapılan bir araştırma, cilt için kuşburnu tozu kullanmanın yaşlanmaya bağlı cilt koşullarını iyileştirebileceğini belirtiyor.

C vitamini kaynağıdır

kuşburnu çayı faydaları

Kuşburnu faydaları arasındaki en önemli madde yüksek miktarda C vitamini içermesidir. Kuşburnu C vitamini ile doludur. Bu arada, meyvenin bir portakalda bulunan C vitamininin 60 katı kadarını içerdiğini biliyor muydunuz? C vitamininin en önemli faydalarından biri, vücuttaki kolajen üretiminin potansiyel uyarılmasıdır. Kolajen, vücuttaki bağ dokusunu oluşturan bir proteindir. C vitamini ayrıca iltihabı tedavi eder ve bağışıklığı geliştirir.

Kas güçsüzlüğüne, eklem ağrılarına, kızarıklıklara iyi gelir. Kuşburnu içindeki C vitamini ayrıca kan damarlarının sağlığının korunmasına yardımcı olur. C vitaminin yüksek seviyeleri nedeniyle, Kızılderili kabileleri bile kuşburnu çayını solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanmıştır.

Kuşburnu içindeki C vitamini ayrıca vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olur. Demirin birçok faydası vardır, bunlardan en önemlisi kansızlığı önlemek ve kanınızı sağlıklı tutmaktır. C vitamini ayrıca soğuk algınlığı ve grip semptomlarının önlenmesine ve bu gibi hastalıkların süresinin kısaltılmasına yardımcı olabilir.

Romatoid artritin önlenmesine katkı sağlar

Kuşburnu faydalarından artrit hastaları da istifade edebilir. Bir çalışmada, kuşburnu çayı alan hastalar, artritik durumlarda daha fazla iyileşme göstermiştir. 2008’de yapılan başka bir çalışmada kuşburnu tozu, kalça, eklem ve dizlerdeki ağrıyı yaklaşık üçte bir oranında azaltmıştır. Bu çalışma, 300 osteoartrit hastası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kuşburnu ayrıca, uzmanlara göre balık yağının bitki versiyonu olan yağ asidi GOPO içerir ve GOPO, meyvenin anti-artritik özelliklerine katkıda bulunan faktörlerden biri olabilir.

Kuşburnu özü haplarının artritik ağrıyı yüzde 90’a kadar azalttığı da bulunmuştur. Aslında, LitoZin adı verilen popüler bir artritik ilaç, işlenmiş öğütülmüş kuşburnundan yapılır. Kuşburnu ile ilgili bir diğer önemli özellik (artritik semptomların tedavisi ile ilgili olarak), diğer bazı ilaçlar gibi ülserojenik etkilere sahip olmamasıdır.

Kolesterolü düşürür

Kuşburnu faydaları kolesterolü düşürmekte etkilidir. Kuşburnu özütünün düzenli olarak alınması, kolesterol seviyelerinin düşmesiyle ilişkilendirilmiştir. Kuşburnu özellikle obez hastalarda etkilidir. Altı hafta boyunca her gün kuşburnu çayı tüketen hastalar, toplam kolesterol seviyelerinde yüzde 5’e kadar önemli bir düşüş görmüştür. Bu düşüş, kalp hastalığı riskini yüzde 17 oranında azaltabilir. Kuşburnu, yan etkileri olabilecek anti-kolesterol ilaçlarına (statinler gibi) güvenli bir alternatif olarak da kullanılabilir.

Şeker hastalığına iyi gelir

Kuşburnu faydaları şeker hastalarına da iyi gelir. Bazı hayvan çalışmaları, düzenli olarak 40 gram kuşburnu tozu alımının kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve şeker hastalığı (diyabet) tedavisine yardımcı olabileceğini ima etmektedir. Çalışmalarda kuşburnu verilen fareler, kuşburnu verilmeyen farelere göre daha iyi glukoz toleransı göstermiştir. Bu durum, insanlarda da benzer bir olasılığa işaret ediyor olabilir.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir?

Kalp sağlığını iyileştirir

Kuşburnu faydaları kardiyovasküler sağlığa katkı sağlar. İsveç Deneysel Tıp Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen bir çalışmada, kuşburnu tozu alımının kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Kuşburnu içindeki flavonoidler ve antioksidanlar da vücudu kalp hastalıklarına karşı korur.

İltihabı tedavi eder

Kuşburnu faydaları iltihabı da tedavi edebilir. Bu, kuşburnunun osteoartrit üzerindeki olumlu etkileri hakkında gördüklerimize benzer olabilir. Bir Danimarka çalışmasına göre, düzenli kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve iltihaplanma artışıyla konsantrasyonda artan bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar kuşburnunun anti-enflamatuar özelliklerinin meyvenin kendisine değil, tohumuna atfedildiğini belirtmektedir. Kuşburnunun anti-enflamatuar özellikleri kıkırdak erozyonunu önlemeye de yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur

Kuşburnu faydaları sindirim sağlığımız konusunda da işe yaramaktadır. Michigan Üniversitesi tarafından bildirildiği gibi, kuşburnu meyvesinin kabuğu mide ağrısını önlemeye ve diğer sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kan basıncını düzenler

Kuşburnu faydaları yüksek kan basıncını düşürebilir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, kuşburnu alımı kan basıncı seviyelerinde önemli düşüşlere neden olabilir. Ancak kan basıncı kontrolü için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, kuşburnu almadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir.

Kan dolaşımını artırır

Kuşburnu faydaları arasında kan dolaşımını artırması da vardır. Kuşburnu çay olarak demlediğinde ve bu şekilde içildiğinde kan dolaşımını artırabilir.

Böbrek sağlığını iyileştirir

Kuşburnu faydaları böbreklerimiz için de etkilidir. Bazı çalışmalar kuşburnu meyvesinin böbrek sağlığına iyi geldiğini vurgulamaktadır. Örneğin, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, kuşburnu meyvesinin böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabileceği vurgulanmaktadır.

Kuşburnu nasıl tüketilir?

kuşburnu yağı faydaları

Genel sağlığınız için kuşburnu yağı kullanımlarından bahsedelim.

  • Kuşburnu reçeli

Bazı kişisel kayıtlara göre, kuşburnu reçeli artrit ağrısının tedavisine yardımcı olabilir. Şurup, C vitamini yanında D vitamini alımını da artırır. Yani, minimum güneşe maruz kalan biriyseniz, bu bir artı olabilir. Reçeli hazırlamak oldukça kolaydır.

2.2 kilo kuşburnu, 3 litre su ve 1 kilo yumuşak esmer şekere ihtiyacınız var. 2 litre suyu kaynatın. Kuşburnuları ezin ve kaynar suya ekleyin. Daha sonra ise yaklaşık 20 dakika demlenmesine izin verin. Kuşburnu ve sıvıyı bir süzgeç torbasına dökün ve suyunun damlamasına izin verin. Mümkün olduğunca çok sıvı çıkarmanız gerekir.

Kalan kuşburnu meyvesini 1 litre su ile tencereye geri koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra yaklaşık 20 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeç torbasıyla tekrar süzün. Son olarak süzülmüş kuşburnuna şeker ekleyip 5 dakika pişirin ve sterilize edilmiş şişelere dökün. Daha sonra ise afiyetle tüketin!

  • Kuşburnu tozu

Soğuk algınlığı ve diğer ilgili semptomları önlemek için kuşburnu tozunu kullanabilirsiniz. Kuşburnu meyvesini bu şekilde tüketmek için kuşburnu tozunu sabah kahvaltılık gevrek, yoğurt veya smoothie ile karıştırabilirsiniz.

  • Kuşburnu çayı

Kuşburnu çayının faydalarını duydunuz mu? Hayır ise, tıpkı meyve gibi çayın da antikanser ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri olduğunu bilmelisiniz. Oksidatif stresi azaltan antioksidanlar açısından zengindir ve daha birçok faydası vardır. Kuşburnu çayını ülkemizde bütün marketlerde bulabilirsiniz.

Kuşburnu zararları var mıdır?

Kuşburnu faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya kuşburnu zararları? Kuşburnunun yan etkilerinin çoğu aşırı C vitamini dozundan kaynaklanır ve bunu başarmak için, bir günde 100 gramdan fazla kuşburnu tüketmek gerekir. O zaman bile, aşırı dozda C vitamini öldürücü değildir. Yan etkilerden bazıları baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide krampları ve mide ekşimesini içerir. Ayrıca mide bulantısı ve yorgunluğa da neden olabilir.

  • Hamilelik ve emzirme

Hamile veya emziren kadınların kuşburnu tüketmesi hakkında güvenilir bir bilgi ve araştırma yoktur. Bu nedenle, yalnızca ölçülü olarak kullanılmalıdır veya sadece doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

  • Böbrek taşı

Çok miktarda C vitamini böbrek taşlarına neden olabilir. Bu nedenle, böbrek sorunları olan kişiler meyveyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı?

  • İlaç etkileşimleri

Kuşburnu, C vitamini içerdiği için östrojenlerle etkileşime girebilir. Kuşburnu ayrıca kanın pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılan bir ilaç olan warfarin ile de etkileşime girebilir.

Sonuç olarak

Yukarıda da göreceğiniz üzere, kuşburnu faydaları bir hayli fazladır ve güçlü besin maddelerine sahiptir. Aynı zamanda lezzetlidir ve onu günlük diyetinizin bir parçası yapmak çok kolay olacaktır! Kuşburnu meyvesini afiyetle yemenizde çoğu zaman hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca, kuşburnu reçelini de deneyebilir veya kuşburnu çayını da tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun!


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir