Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Dışkı Notları

Hamilelikte dışkı değişiklikleri normal midir?

Hamilelikte dışkı değişiklileri de dahil olmak üzere, gebelik döneminde vücudunuz pek çok değişikliğe uğrar, bu nedenle bazen kendinizi eskisinden çok daha farklı hissedebilirsiniz. Ancak bazı hamilelik sorunları beklenirken (karın şişmesi, sabah bulantısı ve huysuzluk gibi) dışkı alışkanlığınızdaki değişiklikler sürpriz olabilir.

Elbette, hamilelikte dışkı konuşulacak en heyecan verici konu değildir. Ancak bu süreçte ne bekleyeceğinizi bilmek, lüzumsuz endişeyi ortadan kaldırabilir ve kendinizi daha rahat hissettirebilir.

Dışkının siyah olması ne belirtisi?

Hamilelikte kabızlık

Hamilelikte dışkıyla ilgili bilmeniz gereken ilk şey: Birçok gebe kadın hamilelikte kabızlık yaşıyor. Sizin gibi birçok hamile kadının gebe olduğunu ve bunun ciddi bir durum olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Çünkü kabızlığın nedeni genellikle yediğiniz şeylerle ve değişen vücudunuzun yediğiniz şeylere verdiği tepkiyle ilgilidir.

Yeşil dışkı neden olur?

Çok az lif, hareketsizlik veya sizinle uyuşmayan yiyecekler tüketmek gibi farklı faktörler kabızlığa katkıda bulunur. Kabızlığın bir diğer nedeni ise hamilelik döneminde artan progesteron hormonundaki artıştır. Progesteron bağırsaktaki kas kasılmalarını yavaşlatır ve kas kasılmaları yavaşladığında bağırsaklarınız o kadar rahat veya kolay akmaz, bu durum da tam olarak kabızlığa neden olur. Kabızlık belirtileri arasında sert, kuru dışkı, şişkinlik ve ıkınma yer alır.

Hamileyken uğraşmak isteyeceğiniz en son şeylerden birkaçı ise muhtemelen kabızlıkla ilgili gaz veya mide ağrısı olabilir. İyi haber şu ki, kabızlıktan ve kabızlığa bağlı sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Örneğin; dışkıyı yumuşatmak ve böylece daha kolay geçmelerini sağlamak için bol miktarda sıvı, özellikle su içerek rahatlama bulabilirsiniz.

Ek olarak, beslenme düzeninize daha fazla lif ekleyebilirsiniz, kabızlığa çare olması açısından meyve ve sebzelerdeki liflerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, eczacınıza danışarak reçetesiz alabileceğiniz bir dışkı yumuşatıcı da şiddetli kabızlığa yardımcı olabilir. Kabızlık için, özellikle şiddetliyse ve geçmiyorsa, doktor kontrolü şarttır.

Hamilelikte dışkından kan gelmesi

Hamilelikte dışkınızdan kan gelmesi de muhtemeldir. Tuvaletten sonra makatınızı temizlerken tuvalet kağıdındaki kan sizi panik durumuna sokabilir, ancak bunun için her zaman endişelenmenize gerek yoktur. Dışkıda veya tuvalet kağıdında biraz kan görmek, özellikle kabızlık ile uğraşıyorsanız, başka bir yaygın hamilelik durumudur.

Dışkıdan kan gelmesi neyin belirtisidir?

Kabızlık sadece fiziksel olarak rahatsızlık vermez, aynı zamanda zorlanmaya da yol açabilir. Bu, küçük rektal yırtıklara/çatlaklara (fissürler) veya makattaki damarların şişmesine (hemoroid) neden olabilir. Her ikisi de gebelikte dışkıdan kan gelmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında dışkıdaki kanın rengi pembemsi veya parlak kırmızı olabilir.

Hemoroidler ve çatlaklar kendiliğinden iyileşebilir. Ancak yenilerinin ortaya çıkmasının önüne geçmek için kabızlığın önlenmesi gerekmektedir, bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Çatlaklar ve hemoroidler yaygın olsa da eğer sizi çok fazla rahatsız ediyorsa muhakkak bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Kanama bazen sindirim sistemindeki ciddi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu özellikle dışkı siyah renkte ise veya katran gibi göründüğünde geçerlidir.

Belirli yiyecekleri tüketmenin dışkınızın rengini değiştirebileceğini ve kırmızı veya siyah görünmesine neden olabileceğini unutmayın. Örneğin bu durum, kırmızı veya siyah gıda boyası içerenler gıdaları yedikten sonra olabilir.

Hamilelikte gevşek, sulu dışkı veya ishal

Hamilelik sırasında dalgalanan hormonlar gevşek veya sulanmış dışkı çıkışına neden olabilir. İshal, gebelik sırasında vücudunuz gevşeme hormonu üretirken ortaya çıkar. Bu hormon yalnızca hamilelik sırasında salınır ve bundan dolayı hamilelikte dışkı değişiklikleri ortaya çıkabilir.

Gevşeme hormonu, eklemlerinizi ve bağlarınızı gevşeterek vücudunuzu doğum için hazırlar. Sorun şu ki, gevşetici aynı zamanda rektumun etrafındaki eklemleri gevşeterek ishal ataklarına da neden olabilir. Genellikle hafif derecedeki ishal ciddi değildir, ancak yeteri kadar sıvı tüketmek ve dehidratasyon sorununu önlemek için önemlidir.

Günde üçten fazla gevşek dışkınız ya da ishaliniz varsa veya aşağıdaki gibi başka semptomlarınız varsa doktorunuza başvurmalısınız:

Gevşek dışkı veya ishali tedavi etmek için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışmalı ve size uygun olduğuna emin olmalısınız.

Hamilelikte farklı dışkı renkleri ve anlamları

İlginç bir şekilde, dışkınızın rengi hamilelik sırasında değişebilir. Normal dışkılar genellikle açık ve koyu kahverengidir, ancak hamilelikte dışkı yeşile de dönebilir. Yine de paniğe kapılmaya gerek yoktur. Çoğu zaman bu, lif alımındaki bir artışla veya daha spesifik olarak daha fazla yeşil yapraklı sebzeler yemekle tetiklenir. Hamilelik sırasında sağlıklı gıda alımınızı artırdıysanız bu sizin için daha iyidir ve bu durumda dışkınızın yeşil renkte olmasında bir sakınca yoktur.

Prenatal vitamin veya demir takviyesi alıyorsanız dışkınızın renginin yeşil veya kahverengi olması normaldir. Hamileyken reçeteli bir antibiyotik kullanıyorsanız, dışkınız yeşil olabilir. Bu gibi durumlarda aldığınız vitamin ve ilaçları, doktor kontrolünde bıraktıktan sonra dışkınız normal rengine dönecektir.

Ancak yeşil dışkı normal olmasına ve genellikle bir soruna işaret etmemesine rağmen, endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşabilirsiniz. Nadir olsa da bazen yeşil renkli dışkı bir enfeksiyon, safra kesesi taşları, gıda zehirlenmesi ve irritabl bağırsak sendromundan kaynaklanır.

Hamilelik sırasında da çok koyu renkli dışkı da oluşabilir. Siyah veya katran gibi dışkı fark ederseniz doktorunuza bildirmelisiniz. Gıda boyaları dışkıyı koyulaştırabilse de koyu renk dışkı sindirim sisteminizdeki kanamaya da işaret edebilir, doktor kontrolü bu yüzden önemlidir.

Hamilelikte dışkıda beyaz mukus bulunması dehidrasyona (susuzluğa) bağlı olabilir. Hamilelik sırasında içmeniz gereken su miktarı konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Hamilelik dönemi boyunca bol su içebilir ve gerekirse doktorunuza danışarak hidrasyon tuzları kullanabilirsiniz. Bu, dışkınızdaki mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Doğumda dışkı yapmak

Bebek sahibi olmak söz konusu olduğunda, hamilelikte dışkı değişimleri olduğu gibi, doğum sırasında da dışkı yapmanın çok çirkin ve anormal olmadığını bilmelisiniz ve bu sizin korkunuz olmamalıdır. Bilmeniz gereken gerçek şu ki, doğum sırasında dışkı yapmak yaygındır ve utanılacak veya endişelenecek bir şey değildir.

Dünyaya hayat getirmek için kullandığınız kaslar, dışkı hareketi sırasında kullandığınız kaslarla aynıdır. Bundan dolayı doğum sırasında dışkınızı tutamayabilirsiniz. Sadece doğum sırasında kaka yapan ilk anne olmayacağınızı ve sonuncusu da olmayacağınızı bilmeli ve bunun kendinize mesele yapmamalısınız.

Kendinizi daha iyi hissettirecekse, kaygınızı önceden doğum ekibinize bildirebilirsiniz. Böyle bir isteğiniz olursa, doğum ekibiniz bu olasılığa hazırlanır; dışkı yaptığınızda bir hemşire hızla kakanızı temizleyecektir, sanki hiç olmamış gibi.

Ancak yine de bu olasılık sizi endişelendiriyorsa, doğumdan önce kendinizi rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, hemşirenize veya doktorunuza fitil almanın güvenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Bunlar genellikle dakikalar içinde dışkı yapmanızı sağlayacaktır.

Doğumdan sonra ilk dışkı

Normal doğumdan sonra dışkı yaparken biraz ağrı ve benzeri şeyler için endişelenebilirsiniz. Doğum sırasında ve sonrasında aldığınız ağrı kesici ilaçlar kaslarınızı etkileyeceğinden ilk başlarda kabızlık da yaşayabilirsiniz.

Doğuma hazır olduğunuzda, bir dışkı yumuşatıcı almak, bol su ve meyve suyu içmek doğumdan sonra ilk dışkınızı kolaylaştırabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey kendinizi zorlamamaktır. Daha fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olabilecek hemoroid ve çatlaklardan kaçınmak için her şeyin doğal olarak gelişmesine izin vermelisiniz.

Sonuç olarak

Hamilelik sırasında dışkı konusu, konuşmak isteyeceğiniz bir şey olmayabilir, ancak hamilelikte dışkı sorunlarının olası olduğunu ve bunu birçok kadının yaşadığını unutmayın. Hamilelikte dışkı değişiklikleri genellikle değişen vücudunuz ve vücut tepkilerinizle ilgilidir.

Önemli olan şey, nelerle karşılaşabileceğinize dair gereken şeyleri bilmek ve kabul etmektir. Bunu yaparsanız, herhangi bir konuda değişiklik meydana geldiğinde tamamen hazırlıksız yakalanmazsınız.

Yine de herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşarak içinizi rahatlatabilirsiniz. Doktorunuz gereken açıklamaları yapacak ve sizi ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir.

Hamilelikte dışkı değişiklikleriyle ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Changes To Your Poop During Pregnancy (Everything You Need to Know)Your Poop May Change During Pregnancy — Here’s HowWhat to know about diarrhea during pregnancyDiarrhea During Pregnancy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu