reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Dışkı Değişiklikleri Neden Olur?

Hamilelikte dışkı değişiklikleri birçok kadının yaşadığı bir durumdur. Hamileliğin erken döneminde ve ilk üç aylık dönem boyunca, hormonal dalgalanmalar, hamilelikle ilgili gerginlik ve yeme alışkanlıklarındaki bir değişiklik, hepsi de dışkı değişikliğine katkıda bulunabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte dışkı değişiklikleri normal midir?

Hamilelikte dışkı ile beraber vücudunuz pek çok değişikliğe uğrar, bu nedenle bazen kendinizi eskisinden çok daha farklı hissedebilirsiniz. Ancak bazı hamilelik sorunları beklenirken (karın şişmesi, sabah bulantısı ve huysuzluk gibi) bağırsak aktivitenizdeki değişiklikler sürpriz olabilir. Elbette, hamilelikte dışkı konuşulacak en heyecan verici konu değil. Ancak ne bekleyeceğinizi bilmek, can sıkıntısı unsurunu ortadan kaldırabilir ve beklenmedik bir şey olduğunda endişeleri giderebilir.

Hamilelikte kabızlık

Hamilelikte dışkı ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey: Birçok gebe kadın hamilelikte kabızlık yaşıyor. Adil olmak gerekirse, hamile olsanız da olmasanız da kabızlık her an ortaya çıkabilir. Ancak bu birçok hamile kadını etkileyen bir şikayettir.

Çok az lif, hareketsizlik veya sizinle uyuşmayan yiyecekler yemek gibi farklı faktörler kabızlığa katkıda bulunur. Hamilelik sırasında kabızlık genellikle progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır.

Bu hormon bağırsaklardaki kas kasılmalarını yavaşlatır ve kas kasılmaları yavaşladığında bağırsaklarınız o kadar rahat veya kolay akmaz kabızlık meydana gelebilir. Kabızlık belirtileri arasında sert, kuru dışkı, şişkinlik ve ıkınma yer alır.

Ayrıca, hamileyken uğraşmak isteyeceğiniz en son şey muhtemelen gaz veya mide ağrısı olabilir. İyi haber şu ki, kabızlıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Dışkıyı yumuşatmak ve böylece daha kolay geçmelerini sağlamak için bol miktarda sıvı, özellikle su için.

Ek olarak, diyetinize daha fazla lif ekleyebilirsiniz. Gereken lifi taze meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Eczaneden alabileceğiniz bir dışkı yumuşatıcı da şiddetli kabızlığa yardımcı olabilir, ancak önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

Hamilelikte dışkından kan gelmesi

Silme işleminden sonra tuvalet kağıdındaki kan sizi panik durumuna sokabilir ancak bunun için her zaman endişelenmenize gerek yoktur. Dışkıda veya tuvalet kağıdında biraz kan görmek, özellikle kabızlık ile uğraşıyorsanız, başka bir yaygın hamilelik durumudur.

İlgili yazı: Dışkıdan kan gelmesi

Kabızlık sadece fiziksel olarak rahatsızlık vermez, aynı zamanda zorlanmaya da yol açabilir. Bu, küçük rektal yırtıklara (fissürler) veya şişmiş damarlara (hemoroid) neden olabilir. Her ikisi de gebelikte dışkıdan kan gelmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında dışkıdaki kanın rengi pembemsi veya parlak kırmızı olabilir.

Hemoroidler ve anal fissürler kendiliğinden iyileşebilir. Ancak yenilerinin ortaya çıkmasının önüne geçmek için kabızlığın önlenmesi gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Çatlaklar ve hemoroidler yaygın olsa da, bağırsak hareketleri sırasında her zaman doktorunuza kanamayı bildirmelisiniz. Kanama bazen sindirim sistemindeki sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu özellikle dışkı siyah veya veya katran gibi göründüğünde geçerlidir.

Belirli yiyecekleri yemenin dışkılarınızın rengini değiştirebileceğini ve bunların kırmızı görünmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu, kırmızı veya siyah gıda boyası içeren pancar veya diğer yiyecekleri yedikten sonra olabilir.

Hamilelikte gevşek, sulu dışkı veya ishal

gebelikte ishal

Hamilelik sırasında dalgalanan hormonlar gevşek veya sulu dışkıya neden olabilir. İshal, vücudunuz gevşeme hormonu üretirken ortaya çıkar. Bu hormon yalnızca hamilelik sırasında salınır ve hamilelikte dışkı değişiklikleri ortaya çıkabilir.

Eklemlerinizi ve bağlarınızı gevşeterek vücudunuzu doğum için hazırlar. Sorun şu ki, gevşetici aynı zamanda rektumun etrafındaki eklemleri gevşeterek ishal nöbetlerine de neden olabilir.

Çoğunlukla, hafif ishal ciddi değildir, ancak yeteri kadar sıvı tüketmek ve susuz kalmamak önemlidir.

Günde üçten fazla gevşek dışkınız ya da ishaliniz varsa veya aşağıdaki gibi başka semptomlarınız varsa doktorunuza başvurmalısınız:

Gevşek dışkı veya ishali tedavi etmek için reçetesiz satılan herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Hamilelikte farklı dışkı renkleri ve anlamları

İlginç bir şekilde, dışkınızın rengi hamilelik sırasında değişebilir. Normal dışkılar genellikle açık ve koyu kahverengidir, ancak hamilelikte dışkı yeşile de dönebilir.

Yine de, paniğe kapılmaya gerek yoktur. Çoğu zaman bu, lif alımındaki bir artışla veya daha spesifik olarak daha fazla sebze ve yeşil yapraklı sebzeler yemekle tetiklenir. Hamilelik sırasında sağlıklı gıda alımınızı artırdıysanız bu sizin için daha iyidir.

Prenatal vitamin veya demir taksviyesi alıyorsanız dışkınızın renginin yeşil veya kahverengi olması normaldir. Hamileyken reçeteli bir antibiyotik kullanıyorsanız, dışkınız yeşil olabilir. Bazı vitamin ve ilaçları almayı bıraktıktan sonra dışkınız normal rengine dönecektir.

Ancak yeşil dışkı normal olmasına ve genellikle bir soruna işaret etmemesine rağmen, endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bazen yeşil dışkı bir enfeksiyon, safra kesesi taşları, gıda zehirlenmesi ve irritabl bağırsak sendromundan kaynaklanır.

Hamilelik sırasında da çok koyu renkli dışkı oluşabilir. Siyah veya katran gibi dışkı fark ederseniz doktorunuza bildirmelisiniz. Gıda boyaları dışkıyı koyulaştırabilse de, koyu renk dışkı sindirim sisteminizdeki kanamaya da işaret edebilir.

Hamilelikte dışkıda beyaz mukus bulunması dehidrasyona (susuzluğa) bağlı olabilir. Hamilelik sırasında içmeniz gereken su miktarı konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Bol su içebilir ve gerekirse doktorunuza danışarak hidrasyon tuzları kullanabilirsiniz. Bu, mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Doğumda dışkı yapmak

doğumda dışkı

Aslında bebek sahibi olmak söz konusu olduğunda, hamilelikte dışkı değişimleri olduğu gibi, doğum sırasında da dışkı yapmanın çok çirkin ve anormal olmadığını bilmelisiniz ve bu sizin korkukunuz olmamalıdır.

Bilmeniz gereken gerçek şu ki, doğum sırasında dışkı yapmak yaygındır ve utanılacak veya endişelenecek bir şey değildir.

Dünyaya hayat getirmek için kullandığınız kaslar, bağırsak hareketi sırasında kullandığınız kaslarla aynıdır. Bundan dolayı doğum sırasında dışkınızı tutumayabilirsiniz. Sadece doğum sırasında kaka yapan ilk anne olmayacağınızı ve sonuncusu da olmayacağınızı bilin.

Kendinizi daha iyi hissettirecekse, doğum yapacağınız hastane bu olasılığa hazırlanır. Dışkı yaptığınızda bir hemşire hızla temizleyecektir, sanki hiç olmamış gibi.

Ancak yine de bunu kaygı yapıyorsanız, doğumdan önce kendinizi rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Hemşirenize veya doktorunuza fitil almanın güvenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Bunlar genellikle dakikalar içinde dışkı hareketini tetikler.

Doğumdan sonra ilk dışkı

Vajinal doğumdan sonra, doğumdan sonraki ilk bağırsak hareketi konusunda biraz endişeli olmak normaldir.

Biraz yırtılmanız varsa, doğumdan sonra ağrı ve benzeri şeyler için endişelenebilirsiniz. Doğum sırasında ve sonrasında aldığınız ağrı kesici ilaçlar kaslarınızı etkileyeceğinden başlangıçta kabızlığa neden olabilir.

Doğuma hazır olduğunuzda, bir dışkı yumuşatıcı almak, bol su ve meyve suyu içmek doğumdan sonra ilk dışkınızı kolaylaştırabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey zorlamamaktır.

Daha fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olabilecek hemoroid ve anal fissürlerden kaçınmak için her şeyin doğal olarak gelişmesine izin vermelisiniz.

Hamilelikte dışkı: Sonuç

Hamilelik sırasında dışkı konusu, konuşmak isteyeceğiniz bir şey olmayabilir, ama düşünmeniz gereken bir şeydir.

Hamilelik vücudunuzun her bölgesini etkileyebilir, bu nedenle bağırsaklarınızın da bazı değişikliklerden geçmesi normaldir. Her hamileliğin farklı olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

Önemli olan şey, ne bekleyeceğinizi bilmektir. Bu nedenle değişiklikler meydana geldiğinde, tamamen hazırlıksız yakalanmazsınız. Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşabilirsiniz. Endişenizi gidermek için yardımcı olacaklardır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-poop
  2. https://www.familyeducation.com/pooping-pregnancy-step-step-guide
  3. https://www.verywellfamily.com/can-constipation-or-diarrhea-cause-miscarriage-2371471
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324941
  5. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/pregnancy-diarrhea.aspx

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir