Sağlıklı Yaşam

Kara Mürver Faydaları Nelerdir? Kara Mürver Ne İşe Yarar?

Kara mürver C vitamini, B6 vitamini, demir, A vitamini, potasyum ve diğer besin maddeleri açısından zengindir. İçerdiği zengin besin değerinden dolayı kara mürver faydaları da bir hayli fazladır.

Kara mürver; meyve suyu, şurup, jöle veya sprey gibi birçok şekilde tüketilebilir. Doğal halinin dışında toz, sıvı ya da kapsül şeklinde satın alınarak da tüketilebilir.

Kara mürverin besin değeri

100 gramlık kara mürverin besin değeri aşağıdaki gibidir: [1]

 • Protein: 0.66g
 • Karbonhidrat: 18.4g
 • Lif: 18.4g
 • Kalsiyum: 38mg
 • Demir: 1.6 mg
 • C vitamini: 36 mg
 • A vitamini: 30mcg
 • Potasyum: 280 mg
 • Fosfor: 39 mg

Kara mürver ne işe yarar?

 • Soğuk algınlığı ve grip tedavisine yardımcı olur.
 • Kanser hastaları için yararlıdır.
 • Şeker hastalığının önlenmesinde etkilidir.
 • Cilt sağlığını korur ve gençleştirir.
 • Sindirim sorunlarına yardımcı olur.
 • Kalp ve damar sağlığını destekler.
 • Kilo vermek isteyenler için idealdir.

Kara mürver faydaları nelerdir?

Kara mürverin faydaları genel olarak şunları içerir: [2]

1- Doğal bir lif kaynağıdır

Kara mürver, zengin lif içeriğine sahiptir. Bir porsiyonda günlük ihtiyacınızın yüzde 40’ından fazlasını alabilirsiniz. Kara mürverdeki lif, kabızlığı gidermek, gazı rahatlatmak ve sindirim sağlığını iyileştirmek konularında oldukça etkilidir. Ayrıca, kara mürver tükettiğinizde diğer yiyeceklerden de daha fazla besin alırsınız.

2- Alerjilere karşı etkilidir

Alerjiniz varsa kara mürver kullanarak rahatlama bulabilirsiniz. Kara mürver sadece alerjilere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda karaciğeri temizler ve karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ancak kara mürveri ilk defa kullanıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Çünkü sizde olası bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

3- İdrar söktürücü özelliği vardır

İdrar yapmakta güçlük çeken insanlar, kara mürverin doğal idrar söktürücü özelliklerini rahatlatıcı bulmuşlardır. İdrar söktürücü özelliği için kara mürver kullanmak istiyorsanız; şurup şeklinde veya meyve suyu olarak içebilirsiniz. İçtikten kısa süre sonra, muhtemelen vücudunuzdaki fazla sıvının atıldığına şahit olacaksınızdır.

4- Cilt sağlığını destekler ve güzelleştirir

Kara mürverdeki biyoflavonoidler, vücudun en büyük organı olan parlak, sağlıklı cildi teşvik etmeye yardımcı olur. Kırışıklıklardan şikâyetçi olanlar, kara mürverin antioksidan özelliklerinden faydalanabilirler. Kara mürverdeki A vitamini de yine cildi korur ve güzelleştirir. Bu meyvedeki besinler aynı zamanda yaşlılık lekelerini de yok eder.

kara mürver faydaları

5- Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

Kara mürver, pankreastaki insülin ve glukoz seviyelerini düzenler. Bundan dolayı, şeker hastalığı olanlar bu meyveden gönül rahatlığıyla faydalanabilirler. Doğal bir ilaç olarak kara mürver, şeker hastalığı teşhisi konanların stabilize olmasına yardımcı olur ve hastalığı olmayanların ise bu hastalıktan korunmasına yardımcı olur.

6- Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Boğaz ağrısı, öksürük, ateş, bronşit ve diğer solunum sorunları dahil olmak üzere, soğuk algınlığı ve gribin tüm semptomları kara mürver suyu ile en aza indirilebilir. Bu meyve suyu, iltihaplanma ile savaşan ve vücudun balgamdan kurtulmasına yardımcı olmak için balgam söktürücü görevi gören biyoflavonoidler içerir.

7- Kalp sağlığını geliştirir ve iyileştirir

Kara mürverdeki doğal lifler kalp sağlığınız için de faydalar sağlar. Kara mürver, fazla kolesterolün atılmasına yardımcı olur ve vücudun sağlık için ihtiyaç duyduğu HDL (iyi) kolesterolün daha yüksek üretilmesini sağlar. Kara mürver damar sertliği ve diğer kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu da azaltmada etkilidir.

8- Kemik sağlığını korur

Kara mürverdeki antioksidan ve antienflamatuar bileşikler eklem ağrısını ve kemikle ilgili sorunları hafifletir. Şaşırtıcı bir şekilde, kara mürver, lupus gibi otoimmün hastalığı olan insanlara da yardımcı olabilir. Kara mürver kullanımı, kemik yoğunluğu kaybına neden olan kemik erimesi etkilerine karşı da etkili bir önlemdir.

9- Kilo vermeye yardımcı olur

Kara mürverdeki lif birçok sağlık sorununu giderirken kilo verme yolculuğunuzu da destekler. Kara mürver metabolizmayı hızlandırdığı için, birçok insan kara mürver çayı veya kara mürver içeren meyve suyu içmeyi tercih ediyor. Kara mürver, açlık sancılarıyla savaşmamanız için sizi tok hissettirme etkisine sahiptir ve düşük kalorilidir.

10- Kansere karşı mücadele eder

Kara mürverdeki antosiyaninler kanser önleyici özelliklere sahiptir; bu yüzden kara mürver kanserle savaşmanıza katkı sağlayabilir. Aslında, bazı bilimsel araştırmalar da kara mürverin kanseri önleyebileceğini, geciktirebileceğini veya tersine çevirebileceğini göstermiştir.

Kara mürverin faydaları: Video

Sonuç olarak

Kara mürver, zengin besin değerine sahip çok yönlü bir meyvedir. Bu meyveyi doğal olarak yiyebilir ya da şurubunu veya meyve suyunu içebilirsiniz. Kara mürver ölçülü bir şekilde tüketildiği sürece genellikle güvenlidir ve herhangi bir zararı yoktur. Ancak bu meyveyi ilk defa yiyorsanız, alerjiniz olmadığına emin olmak için ilk başta çok az miktarda tüketmeniz önerilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu