Sağlıklı Yaşam

Limon Şekeri Düşürür mü? Limon Şekeri Yükseltir mi?

Limonda şeker var mıdır?

Limonlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok besin açısından zengindir:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Magnezyum

Kabuğu soyulmuş ortalama boyutta bir limonda aşağıdakiler bulunur:

 • 29 kalori
 • 9 gram karbonhidrat
 • 2.8 gram diyet lifi
 • 0.3 gram yağ
 • 1.1 gram protein

Bu ve bunun gibi faydalara rağmen, şeker hastalığı (diyabet) sorunu olanların bazı yiyecekleri yine de dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir. Peki, limon şeker hastalarına nasıl etki eder? Limon şekeri düşürür mü yoksa yükseltir mi? Limonların şeker hastalarını nasıl etkileyebileceğini ve akılda tutulması gereken şeyleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Limonun sağlığa faydaları nelerdir?

Limonun faydaları bunlarla sınırlı olmamak koşuluyla aşağıdakileri içerir:

 1. Sindirime yardımcı olur:
  Limonlardaki asit, özellikle yaşlandıkça azalma eğiliminde olan mide asidi seviyelerinin desteklenmesinde yardımcı olabilir. Ancak yüksek miktarda limon tüketimi rahatsızlığa neden olabilir.
 2. Potasyum takviyesi sağlar:
  Vücudunuz potasyum olmadan çalışamaz. Sinir-kas iletişimi, besinlerin ve atıkların taşınması ve kan basıncının düzenlenmesi için potasyum gereklidir. Limon gibi meyve ve sebzeler önemli potasyum kaynaklarıdır.
 3. C vitamini sağlar:
  Limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir antioksidan olarak çalışan C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve hücrelerinizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olur.
 4. Ağız kokusunu giderir:
  Ağız kokusu veya kronik ağız kokusu, bazı insanlar için hoş olmayan bir sorun olabilir. Sabahları limonlu bir bardak su içmek ağız kuruluğundan kaynaklanan kötü nefes bakterilerini önlemeye yardımcı olur.
 5. Böbrek taşını önler:
  Limonlar, idrarı daha az asidik yapan ve hatta küçük böbrek taşlarını parçalayabilen sitrik asit içerir. Limonun bu özelliği, şiddetli böbrek taşı ağrısı (renal kolik) yaşayan insanlar için harika bir haberdir.
 6. Cildinizi güzelleştirir:
  Limon suyundaki antioksidanlar sadece lekeleri değil, kırışıklıkları da azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yara izlerine ve yaşlılık lekelerine de görünümlerini azaltmak için uygulanabilir.
 7. Enfeksiyonlarla savaşır:
  Ilık limon suyu, viral enfeksiyonları ve ardından gelen boğaz ağrılarını azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca limon, bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek enfeksiyonlara karşı harikalar yaratır.

Limon şekeri düşürür mü?

Evet, limon şekeri düşürebilir. Şeker hastalığınız varsa limon yemenizde veya limon suyu içmenizde bir sakınca yoktur. Aslında limonlar, şeker hastaları için bir süper gıda olarak kabul görmüştür.

Portakallar da aynı şekilde şeker hastaları için sağlıklı bir gıdadır ve limonun sağladığı aynı etkiyi sağlar. Portakal ve limonda yüksek miktarda karbonhidrat vardır, buna karşılık içerdikleri şeker miktarı oldukça azdır.

Glisemiks indeks ve limon

Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekeri düzeylerini nasıl etkilediğinin bir göstergesidir. Glisemik indeks denilen şey 0 ile 100 arasında bir ölçekte ölçülür. Bir gıdadaki glisemiks indeks ne kadar yüksekse, kan şekeri artışı o kadar yüksek olur.

Limon ve limon suyu, glisemik indeks değeri yüksek bir gıda ile birlikte tüketildiğinde, nişastanın şekere dönüşümünü yavaşlatarak tüketilen gıdanın glisemik indeksini düşürür.

Şeker hastaları için limon mu iyidir yoksa limon suyu mu?

Aslında limona kıyasla portakal ve greyfurt suyu daha çok tüketilse de limon suyunun tüketilmesinde de bir sakınca yoktur. Yine de limon suyu içmektense, limonun kendisini bir bütün olarak (kabuksuz) yemek daha iyidir.

Çünkü limonu yediğinizde, içinde bulunan liften de yararlanırsınız. Limonun içinde bulunan çözünür lif, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatır, bu da kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Limon, obezite ve şeker hastalığı

Obezitesi olan kişilerin şeker hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Çünkü obezitenin, vücudun kan şekerini kontrol etmek için insülini uygun şekilde kullanma yeteneği üzerinde ek bir baskı vardır. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, limon ve diğer turunçgillerin biyoaktif bileşenleri obezitenin önlenmesine ve tedavisine katkıda bulunabilir.

Limonun yan etkileri var mıdır?

Limonun sağlığa birçok faydası olmasına rağmen, aşağıdakiler gibi akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır:

 • Limon suyu asidiktir ve diş minesini aşındırabilir.
 • Limon mide ekşimesini tetikleyebilir.
 • Limon doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Limon kabuğu, fazla miktarda böbrek taşlarına yol açabilir.

Herhangi bir hafif olumsuz yan etki yaşıyorsanız, limon ve limon suyu tüketiminizi bırakmanız ve doktora görünmeniz gerekir.

Sonuç olarak

Limonda ve limon suyunda yüksek miktarda C vitamini ve çözünür lif bulunur, ayrıca limon düşük bir glisemik indekse sahiptir. Bu yüzden şeker hastalığınız olsun ya da olmasın, limonu ölçülü bir şekilde tüketmenizde bir sakınca yoktur. Daha fazla limon yemek gibi bir arzunuz varsa, bu konuda doktorunuza veya bir diyetisyene danışmanız gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Lemons and Diabetes: Should They Be Included in Your Diet?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu