reklam
Beslenme ve Diyet

Maydanoz Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Maydonozun kendisi de, çayı da oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı olmasının yanı sıra, ucuz da olduğu için herkes bu faydalardan istifade edebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Maydanoz çayı hakkında

Maydanoz çayı dışında da bu bitki, aşçılar tarafından garnitür olarak ve tuzlu yemeklerde lezzeti arttırmak için yaygın olarak kullanılır. Fakat bu çay ne işe yarar? Bu harika bitkinin çayı sağlığınıza bazı şaşırtıcı şekillerde fayda sağlar, ancak tüm avantajlar güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmez. Evde maydanozun çayını yapmayı öğrenirseniz, bu içeceğin tadını çıkarmak ve muhtemelen kendiniz için sağlık avantajları kazanmak mümkündür.

Maydanoz çayı nedir?

Maydanoz, bulunması kolay bir baharat bitkisidir. Bazı insanlar sodyum alımını azaltmak için yiyeceklerinde tuz yerine maydanoz yaprağı kullanırlar. Ya da bir yemeği süslemek için bir tabağa eklerler. Maydanoz, çoğu markette yaygın olarak bulunur ve hatta evde yetiştirilebilir.

Maydanoz çayı bitkisel bir çaydır. Bitkisel çayların çoğu kafein içermez ve bu önemli bir detaydır. Farklı maydanoz çeşitleri vardır: kıvırcık yaprak (Petroselinum crispum) ve düz yaprak (Petroselinum neapolitanum) veya İtalyan maydanozu. Bu harika bitki çayında kullanılan çeşit, lezzet tercihlerinize göre size kalmıştır.

Maydanoz çayı nasıl yapılır?

maydanoz çayı nasıl yapılır

Maydanoz çayının tadını çıkarmanın en hızlı yolu, maydanoz için çay poşeti kullanmaktır. İnternette ve birçok sağlık gıda mağazasında birçok marka bulabilirsiniz. İçinde maydanoz bulunan çay poşetleri kurutulmuş yapraklar kullanılarak üretilir, böylece serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz ve taze maydanozdan daha uzun süre dayanırlar.

Bununla birlikte, evde bu harika birki çayını yapmayı öğrenmek de çok kolaydır. Bitki ucuz olduğundan, evde kendi çayınızı yapmak da oldukça uygundur.

5 basit adımda maydanoz çayı aşağıdaki gibi yapılabilir:

 1. İstediğiniz maydanozu seçin. Saplardan yaprakları çıkarın. Her fincan çay için yaklaşık bir şeker kaşığı maydanoz hazırlayın. Yaprakları kabınızın altına veya bir demlik içine yerleştirin.
 2. Suyu kaynayana kadar ısıtın.
 3. Bardağı suyla doldurun ve maydanozu ekleyin.
 4. Yaprakların yaklaşık dört dakika demlenmesine izin verin.
 5. Maydanoz yapraklarını bir kaşıkla çıkarın. Bir pres kullanıyorsanız, pistonu üstüne yerleştirin ve yaprakları çaydan ayırmak için yavaşça aşağı doğru bastırın ve sonra afiyetle için!

Maydanoz çayının faydaları nelerdir?

maydanoz çayının faydaları

Bu bitkiyi tüketmenin birçok söylentili faydası vardır ve maydanoz çayı tükettiğinizde bu faydalardan bazılarından yararlanabilirsiniz. Örneğin, maydanozun kendisi genellikle nefesi tazelemek için kullanılır ve çayını içerken bu yararı kazanmanız muhtemeldir (ancak, çayın üzerine şeker eklemenin diş faydalarını azaltacağını unutmayın).

Birçok kadın ayrıca maydanozun adet kramplarını azaltmaya yardımcı olduğunu ve diğerleri de maydanoz tüketmenin fazla su ağırlığını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu çayın yararları hakkındaki tüm iddiaların bilimsel olarak incelenmediğini bilmek önemlidir.

Maydanoz çayının genel olarak kabul görmüş faydaları arasında şunlar vardır:

 • Böbrek taşını önlemeye yardımcı olur
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Cilt kuruluğunu ve çatlak cildi iyileştirir
 • Çürükleri onarır
 • Tümör gelişimini engeller
 • Böcek ısırıklarını rahatlatır
 • Sindirim problemlerinin çözülmesine katkı sağlar
 • Adet sorunları için birçok kadın tarafından kullanılır
 • Karaciğer hastalıklarını önlemeye yardım eder
 • Astım ve öksürük konusunda faydalıdır
 • Ödemlerin oluşmasına engel olur

Maydanozun kendisi de maydanoz çayı da K, C, A, E ve B vitaminleri bakımından zengindir. Maydanoz ayrıca lif, demir, bakır, kalsiyum ve potasyum sağlar. Ancak çay içerken maydanoz yemediğiniz için, liften faydalanamazsınız ve sadece çok az miktarda diğer vitamin ve mineralleri alırsınız.

Maydanoz çayının zararları var mıdır?

Maydanoz genellikle doktorlar tarafından güvenli olarak tanınmaktadır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda maydanoz tüketmek (genellikle yiyeceklerde yaygın olarak bulunan miktarlarda tüketeceğinizden daha fazla) tehlikeli olabilir.

Her gün sadece bir fincan maydanoz çayını içerseniz, bu bitkiyi çok fazla tüketmeniz olası değildir. Ancak maydanoz yağı veya öğütülmüş maydanoz tohumları ile çay yaparsanız, alımınız normalden çok daha yüksek olabilir.

Çok fazla maydanoz tüketen insanlar anemi, karaciğer hastalıkları veya böbrek problemleri yaşayabilir.

Diyabet, ödem, yüksek tansiyon veya böbrek hastalığınız varsa, maydanoz tüketmenin sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü durumunuzu kötüleştirebilecek yan etkilere neden olabilir. Ameliyat olmayı planlayan hastalara genellikle işlemlerinden iki hafta önce maydanoz çayı veya maydanozdan kaçınmaları önerilir.

Umarız maydonoz çayının nasıl yapıldığını, faydalarının ve olası zararlarının neler olduğunu anlamanıza katkı sağlamışızdır. Sağlıklı günler!


Kaynak ve ileri okuma:

 1. healthline.com
 2. verywellfit.com
 3. verywellhealth.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir