Sağlık Rehberi

Sağ Kolda Uyuşma Neden Olur? Ciddi midir?

Sağ kolda uyuşma

Birçok faktör sağ kolda uyuşma hissine yol açabilir. Sebebe bağlı olarak, başka belirtiler de olabilir. Örneğin, karıncalanma, halsizlik, ağrı ve daha fazlası sağ kolunuzdaki uyuşmaya eşlik edebilir. Semptomlar geçmezse, önlem için tıbbi olarak kontrol edilmeniz önerilir. Bunun nedeni, bazı ciddi durumların da sağ kolunuzu uyuşturabilmesidir.

Doktorunuz, sağ kolda uyuşmanın nedeni belirlemek için testler yapabilir ve durumunuzu değerlendirebilir. Doktorunuz ağrının nedenini belirleyerek hangi tedavinin doğru olduğuna karar verecektir. Ayrıca, herhangi bir sağlık endişesinden kaçınmak için amaca uygun bir yaşam tarzına bağlı kalmak da oldukça önemlidir.

Sağ kolda uyuşma neden olur?

Sağ kolunuzda uyuşma hissetmenizin en yaygın nedenleri şunlardır:

1- Kısıtlı kan akışı

Kan akışının yetersiz olması nedeniyle sağ kolunuz uyuşmuş olabilir. Örneğin, sağ kolunuz altında uyursanız, bunu durum kan akışını engelleyebilir. Bunun dışında şeker hastalığı, vaskülit ve daha fazlası gibi tıbbi durumlar da kan akışının kısıtlanmasına neden olabilir.

Doktorunuz, semptomları azaltmak için bu koşulları nasıl yöneteceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

2- Sinir hasarları

Beyniniz ve vücudunuz sinirler aracılığıyla iletişim kurar. Bu nedenle, siniriniz hasar görürse veya sinir sıkışması meydana gelirse sağ kolunuzda ve elinizde karıncalanma hissedebilirsiniz.

Median sinir üzerindeki baskı karpal tünel sendromuna yol açabilir. Bu duruma sahip kişiler sağ ellerinin uyuştuğunu, zayıfladığını ve hatta belki incindiğini hissederler. Bazen bu belirtiler kola yayılarak uyuşmaya neden olabilir. Fiziksel yaralanma, şeker hastalığı, otoimmün hastalıklar, vitamin eksiklikleri ve diğer faktörler de sinir hasarına neden olabilir.

3- İnme

Bir şey beyne giden kan akışını kısıtladığında meydana gelen inme nedeniyle kolunuz uyuşmuş hissedebilir. Bu durumda kollarınız zayıflayabilir, yüzünüz sarkabilir ve konuşma güçlüğü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, inme, uzuvda uyuşmaya da neden olabilir. Bunun yanı sıra kafa karışıklığı, görme sorunları, şiddetli baş ağrısı ve daha fazlasını yaşayabilirsiniz.

İnme için acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bu durumdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir.

4- Romatoid artrit

Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. En sık eklemlerde, ellerde ve ayaklarda iltihaplanmaya neden olur ve sağ kolda uyuşmaya da neden olabilir. Romatoid artrit için birincil tedavi doktorunuzun reçete edece ilaçlardır. Erken tedavi almak semptomları hafifletmeye ve hastalığın vücuda verdiği zararı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Ağrının izin verdiği ölçüde aktif bir yaşam tarzı benimsemek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bir fizik tedavi uzmanı, sizi güçlü ve esnek tutmak için size iyi gelecek bir egzersiz rutini geliştirmenize yardımcı olabilir.

5- Tenisçi dirseği

Tenisçi dirseği, dirseğin dış tarafında ağrıya, güçsüzlüğe, uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabilen şişmiş tendonları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Tenis oynayanlarda sık görülen bir yaralanma olduğu için bu ismi almıştır.

Tenisçi dirseği için ev ilaçları, dinlenme, buz torbası ve eczacınıza danışarak steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar almak yardımcı olabilir. Bu gibi önlemler semptomlarınızı gidermezse, dirsek kayışı kullanmayı veya fizik tedavi almayı deneyebilirsiniz. Bu konuda bir fizyoterapist size yardımcı olabilir.

Sağ kolda uyuşma kalp krizi belirtisi olabilir mi?

Sağ koldaki uyuşma, kalp krizi gibi ciddi durumları gösterebilir. Bir kalp krizinin uyarı işaretleri, bir veya iki kolda da rahatsızlık yapabilir.

Kalp krizi nedeniyle aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

Sizin veya herhangi birinin kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, hemen acil servise başvurmanız gerekir. Kalp krizini görmezden gelmek, ölüme bile varan korkunç sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, doktorunuza gidin ve yaşadığınız belirtileri onlara bildirin. Gerekli tedaviden sonra doktorunuz, daha iyi kardiyovasküler sağlık için yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar konusunda size rehberlik edecektir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
3 Reasons Your Right Arm is Numb — Is it a Heart Attack?WHY IS MY ARM NUMB? 7 POSSIBLE REASONS FOR ARM NUMBNESS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu