Sağlıklı Yaşam

Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir? 8 Süper Faydası ve Olası Zararları

Kuşburnu çayı

Kuşburnu çayı faydaları uzun zamandır bilinmektedir, bundan dolayı yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu tatlı ve keskin çay, tat alma tomurcuklarını cezbetmek için eşsiz bir tat karışımı sunar. Kuşburnu, güçlenmiş bağışıklık sistemi, kalp sağlığı, kilo kaybı ve cilt yaşlanması dahil olmak üzere çok sayıda fayda ile ilişkilendirilmiştir. Bu faydalarda ilgili aşağıda çok daha kapsamlı bilgiler bulacaksınız.

Kuşburnu ve kuşburnu çayı nedir?

Kuşburnu, yaz başında büyümeye başlar ve yaz sonu ve sonbahar başında hasat edilir. Çay yapmak için kullanılan iki ana çiçek türü vardır: Rosa rugosa ve Rosa canina. Kuşburnu, bu iki çiçeğin taç yapraklarının hemen altındaki yuvarlak kısmıdır ve kuşburnu çayı da bu yuvarlak kısmının kurutulup demlenmesiyle hazırlanan bitkisel bir çaydır. Kuşburnu çayı doğal olarak kafeinsizdir. Taze veya kuru kuşburnu ve poşet çay kullanılarak demlenebilir.

Kuşburnu çayının tadı nasıldır?

Kuşburnu çayları gül yaprakları içermez, ancak yine de ekşi bir tada sahip narin bir çiçek aromasına sahiptir. Demlenmiş kuşburnu çayı koyu kırmızı renkte görünür ve keskin ve tatlı bir aromaya sahiptir. Kuşburnu çayı, yeşil elma, olgun erik ve ebegümeci çayına benzer bir tada sahiptir. Ancak, ne kadar benzetme yapılırsa yapılsın, kuşburnu çayının kendine has şahane bir tadı vardır.

Kuşburnu ve kuşburnu çayı faydaları nelerdir?

1- Kuşburnu çayının antioksidan olarak faydaları

Kuşburnu, antioksidan özelliklere sahip olan yüksek düzeyde polifenoller, karotenoidler ve C ve E vitaminleri içerir. Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hücre hasarını koruyan veya azaltan maddelerdir.

Kuşburnu gibi antioksidan bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

2- Kuşburnu çayının bağışıklığa faydaları

Kuşburnunun en etkileyici faydalarından biri, yüksek seviyelerde C vitamini içermesidir. Kesin miktar bitkiye göre değişmekle birlikte, kuşburnunun tüm meyve ve sebzeler arasında en yüksek C vitamini seviyeleri arasında olduğu gösterilmiştir.

C vitamini, bağışıklık sisteminizde birçok önemli rol oynar. Kuşburnu, C vitaminine ek olarak, yüksek düzeyde polifenoller ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olan A ve E vitaminlerini içerir.

3- Kuşburnu çayının kalp sağlına faydaları

Yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle kuşburnu çayı kalp sağlığına fayda sağlayabilir. Çünkü bilimsel çalışmalar, C vitamini tüketimi ile kalp hastalığı riski arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Gözlemsel çalışmalar ise yetersiz C vitamini alımını kalp hastalığından ölme riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Kuşburnu ayrıca flavonoidler açısından da zengindir. Bu antioksidanların, yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) sorunu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğü ve kalbe kan akışını iyileştirdiği gösterilmiştir. [1]

4- Kuşburnu çayının kilo vermeye faydaları

Çeşitli bilimsel araştırmalar kuşburnu çayının kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu bilimsel araştırmalar, Rosa canina bitkisinden elde edilen kuşburnunun, yağ yakma özelliklerine sahip olabilen tilirosid adı verilen bir antioksidan bakımından zengin olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, obeziteye yatkın farelerde yapılan 8 haftalık bir çalışmada, %1 kuşburnu özü içeren yüksek yağlı bir diyet verilen fareler, verilmeyen hayvanlara göre önemli ölçüde daha az vücut ağırlığı ve mide yağı kazanmışlardır. [2]

5- Kuşburnu çayının şeker hastalığına faydaları

Fareler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, kuşburnu çayının anti-diyabetik (şeker hastalığı önleyici) bir etkiye sahip olduğunu, glikoz toleransını iyileştirdiğini ve vücut ağırlığını ve yağ kütlesini azalttığını gösteriyor.

Bu bilimsel çalışmalar, insanlar üzerinde tam olarak henüz denenmedi, ancak birçok insan kan şekerini yönetmeye yönelik bir niyetle kuşburnu alıyor. Kuşburnu çayının insanlar için bu yararı olup olmadığını kesin olarak bilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. [3]

6- Kuşburnu çayının eklem sağlığına faydaları

Araştırmalar kuşburnunun osteoartrit (kireçlenme) ağrısını azalttığını gösteriyor. Kuşburnunun bu faydası, antienflamatuvar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz alınabilen ilaçların aksine, kuşburnu tozu veya tozundan elde edilen çay tüketmek mide ülseri veya sindirim sisteminin kanama riskini artırmaz.

Kuşburnunun bu faydası, onu uzun vadeli ağrı yönetimi için tercih edilen bir seçenek haline getirebilir, ancak bunu kesin olarak belirlemek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır. [4, 5]

7- Kuşburnu çayının cilde faydaları

Kolajen vücudunuzda en çok bulunan proteindir ve cildinize esneklik kazandırmaktan sorumludur. C vitamini, kolajen sentezini teşvik etmeye ve cilt hücrelerini güneş hasarından korumaya hizmet eder, her ikisi de cildinizin daha sıkı ve genç kalmasına yardımcı olabilir.

Kuşburnu çayı bu vitamin açısından zengin olduğu için içilmesi cildinize fayda sağlayabilir. Ek olarak kuşburnu çayı, kolajen bozulmasını önlemeye yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkilere sahip olabilen karotenoid astaksantin içerir. [6]

8- Kuşburnu çayının sindirim sistemine faydaları

Tam olarak neden işe yaradığı belli olmasa da kuşburnu çayı, ishal de dahil olmak üzere sindirim sorunları için bir çare olabilir. Bağırsak sıkıntısı yaşamak sadece rahatsız edici değildir, aynı zamanda ishal tehlikeli seviyelerde dehidrasyona yol açabilir.

Bilimsel çalışmalar, kuşburnu özütünün, standart bir opioid anti-ishal ilacıyla karşılaştırılabilir bir şekilde ishal semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir. [7]

Kuşburnu çayı zararları nelerdir?

Hamilelik ve emzirme:

Kuşburnu çayının hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli araştırma yoktur. Hamile kadınlar, bitkisel çayları içmeden önce daima kadın doğum uzmanlarına danışmalıdır. Kuşburnu çayı içmeyi seçerseniz, olumsuz yan etkilerden kaçınmak için sadece küçük miktarlarda tüketin.

İlaçlarla etkileşimler:

Bitki çayları, tip 2 diyabet için olanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Ciddi bir tıbbi durumunuz varsa kuşburnu çayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Çok miktarda C vitamini almak da böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir. Böbrek rahatsızlığınız varsa kuşburnu çayı içmeden önce tıbbi yardım alın.

Alerjiler ve tahriş:

Kuşburnu çayı, kuşburnu bitkisine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kuşburnu alerjiniz varsa bu çayı içmekten kaçının. Nemlendirici cilt bakım ürünlerinde veya topikal yüz yıkamalarında kuşburnu kullanan kişiler, bitki tahrişe ve kızarıklığa neden olabileceğinden dikkatli olmalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Effects of rose hip intake on risk markers of type 2 diabetes and cardiovascular disease: a randomized, double-blind, cross-over investigation in obese persons2- Daily intake of rosehip extract decreases abdominal visceral fat in preobese subjects: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial3- Rose hip exerts antidiabetic effects via a mechanism involving downregulation of the hepatic lipogenic program4- Does the hip powder of Rosa canina (rosehip) reduce pain in osteoarthritis patients?--a meta-analysis of randomized controlled trials5- Rosehip - an evidence based herbal medicine for inflammation and arthritis6- The Roles of Vitamin C in Skin Health7- Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu