reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri yumurtalıkta sıvı dolu keselerdir. Sıklıkla görülürler ve çoğu zaman yumurtlama esnasında oluşurlar. Yumurtlama denilen şey, yumurtalık her ay bir yumurta bıraktığında gerçekleşir. Yumurtalık kistleri olan birçok kadının belirtileri yoktur. Kistler genellikle herhangi bir zarar vermez. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yumurtalık kisti nedir?

Bir yumurtalık kisti, bir kadının yumurtalığında gelişen sıvı dolu bir kesedir. Yumurtalık kistleri çok yaygındır ve genellikle herhangi bir semptom göstermezler. Çoğu durumda, zararsızdırlar ve genellikle tedaviye gerek kalmadan kaybolurlar. Bununla birlikte, kist büyükse veya semptomlara neden oluyorsa, muhtemelen cerrahi olarak çıkarılması gerekecektir.

Yumurtalık kisti ne kadar yaygındır?

Yumurtalık kistleri çok yaygındır. Hala aylık adet dönemi olan hemen hemen tüm kadınların ve menopoz döneminden geçen her 5 kadından 1’inde bir veya daha fazla yumurtalık kisti olacağı tahmin edilmektedir. Semptomlara neden olan yumurtalık kistleri, yaşamlarının bir noktasında her 25 kadından sadece 1’ini etkiler, yani çok daha az yaygındır.

Yumurtalık kisti çeşitleri

Adet döngüsünde yaygın olarak yumurtalık kistleri (fonksiyonel kistler olarak adlandırılır) oluşur. Genellikle iyi huyludurlar (kanserli değildirler).

En yaygın iki kist türü şunlardır:

 • Folikül kistleri: Normal bir adet döngüsünde, bir yumurtalık her ay bir yumurta bırakır. Yumurta, folikül adı verilen küçük bir kese içinde büyür. Yumurta olgunlaştığında, folikül yumurtayı serbest bırakmak için açılır. Folikül yumurtayı serbest bırakmak için açılmadığında folikül kistleri oluşur. Bu folikülün kiste dönüşmeye devam etmesine neden olur. Folikül kistlerinde genellikle semptom görülmez ve bir ila üç ay içinde geçer.
 • Corpus luteum kistleri: Folikül kırıldığında ve yumurtayı serbest bıraktığında, boş folikül kesesi corpus luteum adı verilen bir hücre kütlesine küçülür. Corpus luteum, sonraki adet döngüsü için bir sonraki yumurtayı hazırlamak için hormonlar yapar. Eğer folikül kesesi küçülmezse Corpus luteum kistleri oluşur. Bu durumda, kese, yumurta bırakıldıktan sonra tekrar kapanır ve daha sonra içeride sıvı birikir. Çoğu korpus luteum kisti birkaç hafta sonra kaybolur. Ancak, neredeyse dört inç genişliğe kadar büyüyebilirler. Ayrıca yumurtalığı kanlayabilir veya bükebilir ve ağrıya neden olabilirler. Yumurtlamaya neden olan bazı ilaçlar bu kistleri alma riskini artırabilir.

Diğer iyi huylu yumurtalık kistleri daha az görülür:

 • Endometriomalara endometriozis neden olur. Endometriozis, uterusun astarı rahim dışında büyüdüğünde ortaya çıkar.
 • Dermoidler embriyonik hücrelerden oluşurlar ve nadiren kötü huylu tümörlerdir. Genellikle semptomlara neden olmaz.
 • Kistadenomlar yumurtalık yüzeyinde oluşur ve sıvıyla doludur. Bazen büyüyebilirler.

Bazı kadınlarda, yumurtalıklar birçok küçük kist yapar. Buna polikistik over sendromu (PKOS) denir. PKOS, yumurtalıklar ve hamile kalma ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Malign (kanserli) kistler nadirdir. Bunlar yaşlı kadınlarda daha yaygındır. Kanserli kistler yumurtalık kanseridir. Bu nedenle yumurtalık kistleri doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Şunu unutmamak gerekir; çoğu yumurtalık kisti kanserli değildir.

Yumurtalık kisti nedenleri

Yumurtalık kistlerinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Hormonal problemler: Fonksiyonel kistler genellikle tedavi olmadan kendiliğinden geçer. Hormonal problemlerden veya yumurtlamanıza yardımcı olmak için kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir.
 • Endometriozis: Endometriozisli kadınlar, endometrioma adı verilen bir tür yumurtalık kisti geliştirebilir. Endometriozis dokusu yumurtalığa yapışabilir ve bir büyüme oluşturabilir. Bu kistler cinsel ilişki sırasında ve adet döneminde ağrılı olabilir.
 • Gebelik: Bir yumurtalık kisti normal olarak hamileliğin başlangıcında, plasenta oluşana kadar hamileliği desteklemeye yardımcı olur. Bazen kist, hamileliğin sonlarına kadar yumurtalıkta kalır ve çıkarılması gerekebilir.
 • Şiddetli pelvik enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar yumurtalıklara ve fallop tüplerine yayılabilir ve kistlerin oluşmasına neden olabilir.

Yumurtlık kisti belirtileri

yumurtalık kisti belirtileri

Genellikle, yumurtalık kistleri herhangi bir semptom göstermez. Aslında, rutin bir pelvik muayene sırasında doktorunuz tarafından bulunana kadar bir yumurtalık kisti olduğu bilinmeyebilir. Bazı durumlarda, aşağıdaki belirtilerin bir kısmı veya tamamı yaşanabilir:

 • Karın veya pelvik bölgede basınç, şişme ve ağrı
 • Bel ve uylukta donuk ağrı
 • Adet döneminde veya cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Anormal kanama
 • Kilo almak
 • Mesanenizi tamamen boşaltma sorunları
 • Mide bulantısı ya da kusma

Ne zaman doktora görünmeli?

Yumurtalık kisti patlama ihtimali olabileceği için aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya jinekoloğunuza başvurmalısınız. Bu belirtiler yumurtalık kanserinin de bir işareti olabilir:

 • Ateş ve kusma ile birlikte ağrı
 • Ani, şiddetli karın ağrısı
 • Solukluk, baş dönmesi veya halsizlik
 • Hızlı nefes alıp verme

Yumurtalık kisti teşhisi

Doktorunuz, kistin kanserli olup olmadığını belirlemek ve bir tedavi planı geliştirmeye yardımcı olmak için aşağıdaki testlerin herhangi birini veya tümünü yapabilir:

 • Ultrason: Ses dalgaları, doktorunuzun kistin veya tümörün boyutunu ve yerini belirlemesine yardımcı olabilecek ve sıvı dolu, katı veya karışık olup olmadığını gösteren yumurtalıkların bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılır.
 • Diğer görüntüleme testleri: Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve pozitron emisyon tomografisi, doktorunuzun yumurtalık tümörleri bulmak, yayılıp yayılmadığını ve ne kadar yayıldıklarını belirlemek için kullanabileceği oldukça ayrıntılı görüntüleme taramalarıdır.
 • Hormon seviyeleri: Doktorunuz luteinize edici hormon (LH), folikül uyarıcı hormon (FSH), estradiol ve testosteron gibi çeşitli hormonların seviyelerini kontrol etmek için bir kan testi yapabilir.
 • Laparoskopi: Bu, karın içine yerleştirilen ince, hafif uçlu bir cihaz kullanan cerrahi bir prosedürdür. Bu ameliyat sırasında, kistler veya tümörler tespit edilebilir ve kanseri test etmek için küçük bir doku parçası çıkarılabilir (biyopsi).
 • Kan testi: Büyümenin kanserli olma olasılığı varsa, doktorunuz CA-125 adı verilen bir protein aramak için kan testi yapabilir. Bu proteinin seviyeleri, yumurtalık kanseri olan bazı kadınlarda (ancak hepsinde değil) daha yüksek olma eğilimindedir. Bu test esas olarak yumurtalık kanseri için biraz daha yüksek risk altında olan 35 yaş üstü kadınlarda kullanılır.

Yumurtalık kisti tedavisi

yumurtalık kisti tedavisi

Gerekirse tedaviler yumurtalık kistinin büyüklüğüne ve yaşanan semptomlara bağlıdır. Yumurtalık kisti tedavileri aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Ağrı kesiciler
 • Alt karına uygulanan ılık banyo, ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi
 • Dolaşımı artırmak için dönüşümlü olarak soğuk işlem olarak kullanılan havlularla kaplı buz torbaları
 • Kombine hormonal kontrasepsiyon yöntemleri
 • Yorucu faaliyet sınırlamaları

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Postmenopozal iseniz veya kistiniz varsa doktorunuz aşağıdaki durumlarda kisti çıkarmak için ameliyat önerebilir:

 • Boyutu büyükse
 • Acıya neden olursa
 • Ultrasonda anormal görünürse
 • Birkaç adet döngüsünden sonra kaybolmazsa

Yumurtalık kisti için ameliyat türleri

Yumurtalık kistleri içim genel olarak üç cerrahi işlem yapılabilir, bunlar şunlardır:

 • Laparoskopi

Bu tip cerrahi, kist küçükse ve ultrasonda iyi huylu görünüyorsa yapılır. Göbeğin yakınında küçük bir kesi yapılacak ve karnın içine fiber optiklerle donatılmış küçük, esnek bir alet yerleştirilecektir. Alet, doktorunuzun kisti görüntülemesini ve çıkarmasını sağlar.

 • Laparotomi

Bu tip ameliyat, kist büyükse ve muhtemelen kanserli ise yapılır. Mide bölgesinde kisti çıkarmak için kesikler yapılır ve bunlar daha sonra kanser için test edilir. Kanserli ise, doktorun yumurtalıkları ve uterus gibi diğer dokuları çıkarması gerekebilir.

 • Robotik destekli

Yumurtalık çıkarmanın gerekli olduğu tespit edilirse, doktorunuz tarafından bu tip bir ameliyat önerilebilir. Bu minimal invaziv teknik, laparoskopik cerrahi gibi, karında küçük kesilerle ameliyatı yapmak için özel bir makine (robot) kullanılarak gerçekleştirilir. Robot olarak adlandırılmasına rağmen, makine kendi başına hareket etmez, ancak cerrahın ellerinin bir uzantısıdır.

Robotun, el hareketlerini kontrol ederler. Robotun kamera ve aydınlatma sistemi ayrıca cerrahınıza cerrahi alanın büyütülmüş, yüksek çözünürlüklü, üç boyutlu (3D) bir görünümünü sunar. Bu minimal invaziv teknik, hastalara daha az ameliyat sonrası ağrı, daha hızlı iyileşme süreleri, daha az kanama ve daha az yara izi gibi faydalar sağlar.

Ancak, minimal invaziv robotik cerrahi herkes için en iyi seçenek olmayabilir. Doktorunuz, minimal invaziv robotik cerrahi için iyi bir aday olup olmadığınız da dahil olmak üzere, yumurtalık kistlerinizi tedavi etmek için mevcut tüm seçenekleri açıklayabilir.

Yumurtalık kisti ve hamilelik

Yumurtalık kistleri genellikle bir kadının gebe kalma yeteneğini etkilemez. Kist daha büyük ve çıkarılması gerekse bile, bu genellikle bir kadının doğurganlığını koruyan laparoskopi kullanılarak yapılır.

Yumurtalık kisti önlenebilir mi?

Hayır, yumurtlamanız durmadığı sürece (menapoza girmediğiniz sürece) fonksiyonel yumurtalık kistlerini önlemek gibi bir şansınız olmaz. Sürekli yumurtalık kistleriniz oluyorsa, doktorunuz yumurtlamayı önlemek için hormonal doğum kontrol hapları önerebilir. Bu yeni kist oluşturma riskinizi önemli ölçüde azaltacaktır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. mayoclinic.org
 2. nhs.uk
 3. womenshealth.gov
 4. medicinenet.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir