Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yumurtalık İltihabı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavileri

Yumurtalık iltihabı nedir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Yumurtalık iltihabı belirtileri nelerdir? Ne zaman doktora görünmeli? Nasıl teşhis ve tedavi edilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Yumurtalık iltihabı belirtileri nelerdir?

Yumurtalık iltihabı, bir kadının yumurtalıklarının çeşitli nedenlerle mikrop kapmasıdır. Yumurtalıklarda iltihaplanma, yumurtalık bölgesinde bakteri ve virüs gibi harici bir etkenin çoğalmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Bazı durumlarda, lupus (kelebek hastalığı) ve hatta endometriozis (çikolata kisti) gibi otoimmün hastalıklar da yumurtalıkta iltihaba neden olarak bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yumurtalık iltihabının yaygın belirtileri şunları içerir:

 1. Karnın alt kısmında ağrı
 2. İdrar yaparken ağrı ve yanma
 3. Cinsel ilişkide ağrı
 4. Adet dönemi dışında vajinal kanama
 5. Yüksek ateş (38 derece üzeri)
 6. Mide bulantısı ve/veya kusma
 7. Hamile kalmakta zorluk

Yumurtalıkta iltihap oluşması sonucunda adet döngüsünde değişiklik ve adet döneminde üretilen hormonların oluşumunda düzensizlik olur. Ancak bu semptomlar endometriozis ve fallop tüplerinde iltihaplanma gibi diğer hastalıklarda da yaygındır ve rahim iltihabıyla kolayca karıştırılabilir. Bu yüzden, doğru nedeni belirlemek ve en uygun tedaviye başlamak için jinekoloğa danışmanız önemlidir.

Yumurtalık ağrısı neden olur?

Yumurtalık iltihabı neden olur?

Yumurtalıktaki iltihaplanmanın üç ana farklı nedeni vardır, bunlar aşağıdakileri içerir:

 1. Otoimmün inflamasyon:
  Bu iltihap türü, genellikle lupus gibi bir otoimmün hastalık nedeniyle olabilir, bu durumda bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara saldırır ve yumurtalık hücrelerini yok etmeye çalışır. Otoimmün inflamasyon en ciddi tiptir; kısırlığa ve hatta yumurtalık kaybına bile neden olabilir.
 2. Kronik inflamasyon:
  Bu iltihap türü genellikle rahmi kaplayan dokunun rahmin dışında büyüyerek yumurtalıkların ve bölgedeki diğer organların iltihaplanmasına neden olduğu zaman ortaya çıkan endometriozis ile ilgilidir. Daha ciddi kronik vakalarda ise yumurtalıkların ve hatta rahmin alınması gerekebilir.
 3. Akut inflamasyon:
  Akut inflamasyon genellikle klamidya veya bel soğukluğu bakterilerinden kaynaklanır, ancak bazı durumlarda kabakulak virüsü ile enfekte olduktan sonra da ortaya çıkabilir.

Yumurtalık iltihabı nasıl teşhis edilir?

Yumurtalık iltihabının teşhisi ve sınıflandırılmasının ayırt edilmesi için kan sayımı, eritrosit sedimantasyon, ultrason veya radyografi gibi laboratuvar ve görüntüleme testleri yapılır. Bu testler aynı zamanda hemen hemen aynı semptomlara neden olan dış gebelik gibi olasılıkları dışlamak için de kullanılır.

Yumurtalık iltihabı nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık iltihabı tedavisi, iltihabın türü ne olursa olsun, genellikle amoksisilin veya azitromisin gibi antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Bazen ise tedavi, jinekolog tarafından reçete edilen deksametazon veya prednizolon gibi hormonal antienflamatuvarların kullanılmasıyla yapılır. Yumurtalıktaki iltihaptan etkilenen kişide ağrı veya mide bulantısı varsa parasetamol ve metoklopramid gibi diğer ilaçlar da reçete edilebilir.

Ancak, iltihaptan etkilenen kişi başka zamanlarda tedavi görmüşse ve iltihap geri döndüyse veya yayıldıysa, doğrudan damara enjekte edilen ilaçlardan yararlanmak için hastaneye yatış gerekebilir. Daha ciddi vakalarda ise doktorlar, sorunu tedavi etmek için yumurtalıkların alınmasını da içerebilecek ameliyat önerebilir.

Yumurtalık iltihabı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
6 sintomas de inflamação no ovário e principais causas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu