Sağlıklı Yaşam

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Az Bilinen 10 Süper Faydası

Kudret narı

Kudret narı (Momordica charantia), balkabağı ve salatalık ile yakından ilişkili tropikal bir meyvedir ve kudret narı faydaları da bir hayli fazladır. Özellikle Asya mutfağında birçok şekilde tüketilir ve dünya çapında yetiştirilmektedir.

Çin çeşidi tipik olarak uzun, soluk yeşildir ve siğil benzeri yumrularla kaplıdır. Öte yandan, Hint çeşidi daha dardır ve kabuğunda pürüzlü, tırtıklı sivri uçları vardır. Keskin tadı ve belirgin görünümüne ek olarak, kudret narı, birçok etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Kudret narı ne işe yarar?

Halk arasında pek bilinmese de kudret narının insan sağlığına birçok yararı vardır. Kudret narı, balgam söktürücü, iltihap önleyici, antibiyotik, mantar önleyici, virüs önleyici ve parazit önleyici etkilerinin yanı sıra bir dizi besleyici mineral ve vitaminle dolu acı bir meyve çeşididir.

Kudret narı, bölgesel konumlarına göre koyu yeşil, açık yeşil veya turuncu olma eğilimindedir ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilir.

Kudret narı faydaları nelerdir?

1- Kudret narının şeker hastalığına faydaları

Kudret narı en çok hipoglisemik (şeker düşürücü) faydaları ile bilinir. Çünkü kudret narı, vücuttaki kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur ve bunu yaparken vücudun hormon seviyelerini daha iyi düzenler. Aslında, kudret narı özü, vücuttaki doğal hormonların çalışma şeklini taklit eden kimyasallar içerir.

Kudret narının hormon direncini azaltmaya, glokom (göz tansiyonu) veya katarakt gibi ilişkili göz bozukluklarını tedavi etmeye ve şeker hastalığından kaynaklanan kalp sorunlarını önlemeye yardımcı olduğunu kanıtlayan yüzlerce çalışma vardır. [1]

2- Kudret narının sivilceye faydaları

İster genç ister yetişkin olun, hiç kimse sivilce ile uğraşmaktan hoşlanmaz. Ancak iyi haber şu ki, kudret narı tüketmek yüzünüzdeki lekeleri ve sivilceleri gidermenin harika bir yoludur. Ayrıca, kudret narı sedef hastalığı, mantar hastalıkları ve daha fazlası gibi bazı derin cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Bazı insanlar ise yaşlanma belirtilerinin ciltte görünmesini önlemeye yardımcı olan, serbest radikal önleyici olması nedeniyle bu şahane meyveyi tercih eder. Özellikle kudret narı suyu, yüzünü güzelleştirmenin ve sivilcelerden kurtulmanın harika bir yoludur.

kudret narı faydaları

3- Kudret narının basura (hemoroid) faydaları

Hiç kimse hemoroid olarak da bilinen basurla uğraşmaktan hoşlanmaz. Ancak ne yazık ki, kendinize ne kadar iyi bakarsanız bakın, basur geliştirmeniz için birçok neden vardır. İyi haber şu ki, kudret narı, basuru hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilecek antienflamatuvar niteliklerle doludur.

Kudret narının kökünden yapılan bir macun, etkilenen deriye bölgenin iyileşmesini sağlamak için sürülebilir. Ayrıca, kudret narı uygulandığı bölgede iltihaplanma ve kanamayı azaltmaya da yardımcı olacaktır. Aynı sonuçlar için kudret narı suyunu da içebilirsiniz, ancak macun muhtemelen daha hızlı sonuç verecektir.

4- Kudret narının enfeksiyonlara karşı faydaları

Kudret narının birden fazla antiviral (virüs önleyici) ve antibakteriyel (bakteri önleyici) ajandan oluştuğunu kanıtlayan kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. [2] Bu araştırmalar, düzenli olarak kudret narı tüketiminin bazı enfeksiyonları önlemeye ve ortaya çıktıklarında tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Mide ülserine neden olabilen çok yaygın bir bakteri olan Helicobacter Pylori, çeşitli virüslerle birlikte düzenli olarak kudret narı tüketimi ile önlenebilir. Daha yakın tarihli araştırmalar ise kudret narının parazit önleyici olduğunu da kanıtlamıştır.

5- Kudret narının kabızlığa faydaları

Hiç kimse ara sıra veya kronik kabızlıkla uğraşmaktan hoşlanmaz. Dışkıyı boşaltamama hissi, dünyadaki en rahatsız edici ve yaygın sindirim sistemi sorunlarından biridir. Ancak kudret narı, kabızlık konusunda da imdadınıza yetişebilir. Çünkü Kudret narı, bağırsakların düzenli olarak çalışması için basit bir çözümdür yiyeceklerin daha verimli sindirilmesine yardımcı olan lif bakımından yüksektir.

Kudret narı, daha iyi sindirime ve daha az kabızlık nöbetine yol açan vücuttaki atıkların atılmasına da yardımcı olur. Kabızlıktan şikayetçiyseniz, ölçülü olarak kudret narı yiyebilir veya kudret narı suyunu afiyetle içebilirsiniz.

6- Kudret narının kansere karşı faydaları

Kudret narının kanser önleyici bir gıda olarak listelenip listelenmeyeceği konusunda bazı tartışmalar olmuştur. Ancak birçok çalışma düzenli olarak kudret narı tüketiminin lenfoma, cilt tümörleri, cilt kanserleri, meme kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere belirli kanserlerin yönetilmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Bahsi geçen bu çalışmalar, kudret narı özlerinin vücudu detoksifiye edebileceğini, sağlığı önemli ölçüde artırabileceğini ve genellikle hücre mutasyonlarından sorumlu olan serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. [3]

7- Kudret narının kilo vermeye faydaları

Kilo vermeye çalışıyorsanız, beslenme düzeninize kudret narı suyu ile başlamak iyi bir fikir olabilir. Çünkü kudret narı, sisteminizi zararlı serbest radikallerden ve daha fazlasından temizlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan karışımı içerir. Sisteminizi temizlemek, sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirmeye ve metabolizmanızı artırmaya yardımcı olur.

Bu nedenle kudret narı tüketerek kilo verme çabalarının etkilerini çok daha hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca, kudret narının kalorisi düşük ve lif oranı yüksektir ve bu şu demektir: Kudret narı tok kalmanıza yardımcı olarak kilo vermenize ekstra katkı sağlar.

kudret narı faydaları

8- Kudret narının bağışıklık sistemine faydaları

Kudret narında bulunan birçok antioksidan bağışıklık sisteminizi iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Antioksidanlar, birçok farklı hastalık türüne karşı daha büyük bir savunma oluşturmaya yardımcı olur. Bu antioksidanların düzenli tüketimi, vücudunuzu serbest radikallerden ve hücre metabolizması sırasında salınabilecek diğer zararlı bileşiklerden uzak tutacaktır.

Sonuç olarak, kudret narı tüketerek daha sağlam ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, kudret narının bağışıklığa olumlu etkisi, alerjenlerden daha az etkilenmenizi de sağlayacaktır.

9- Kudret narının solunum sistemine faydaları

Kudret narının detoksifikasyon (temizleyici) faydaları solunum sistemine kadar uzanır. Kudret narı, inflamasyonu ve insan sağlığına zararlı olan serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olurlar. Sonuç olarak, düzenli olarak kudret narı tüketen insanlar grip veya soğuk algınlığı gibi birçok yaygın solunum yolu hastalığından kaçınılabilir.

Ek olarak, sindirim ve bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse, astım veya mevsimsel alerjilere yakalanma riski o kadar az olur. Kudret narı bağışıklığı da güçlendirdiği için, kudret narı tüketenler pnömoni veya bronşit gibi ciddi hastalıklara yakalanmaya daha az eğilimli hale gelirler.

10- Kudret narının saça faydaları

Kudret narının bedensel etkilerinin çoğu içsel olsa da bazı dışsal faydaları da vardır. Örneğin; kudret narı cildinizi canlandırmaya yardımcı olurken aynı zamanda saç sağlığınıza da iyi gelebilir. Yoğurtla kudret narını karıştırarak bu karışımı saçınıza macun halinde uygulamak, daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca kudret narı saçınızdaki kepeği önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir. Haftada iki kez kırık uçlarınıza kudret narı suyu sürerek saç kırıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kudret narı zararları nelerdir?

Kudret narı ölçülü olarak tüketildiği sürece genellikle güvenlidir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Bununla birlikte, yüksek miktarda kudret narı tüketmek veya kudret narı takviyeleri almak, çeşitli olumsuz etkilerle ilişkilendirilebilir.

Kudret narı özellikle ishal, kusma ve mide ağrısı ile ilişkilendirilmiştir. [4] Ayrıca, sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmadığından hamile kadınlar için önerilmez.

Kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle, kan şekerini düşürücü ilaçlar alıyorsanız, kudret narı almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir ilaç alıyorsanız, kudret narı almadan önce yine doktorunuza danışmalısınız.

Özet olarak

Kudret narı, benzersiz bir görünüm ve lezzete sahip besleyici bir meyvedir. Sadece birkaç önemli besin açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekeri kontrolü ve kolesterol kontrolü de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararı ile bağlantılıdır.

Hamile olan, emziren veya belirli ilaçları (özellikle kan şekerini düşüren ilaçları) kullanan kişilerin, kudret narı tüketmeden önce muhakkak doktoruna danışmaları gerekir. [5]

Kudret narı faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Health Benefits of Bitter Melon2- Health Benefits of Bitter Melon3- Health Benefits of Bitter Melon4- Assessment of effects on health due to consumption of bitter bottle gourd (Lagenaria siceraria) juice5- 6 Benefits of Bitter Melon (Bitter Gourd) and Its Extract

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu