Sağlıklı Yaşam

Patates Suyunun Faydaları: Patates Suyunun Cilde, Saça ve Sağlığa Faydaları

Patates suyunun faydaları nelerdir? Patates suyu cilde ve saça yarar sağlar mı? Patates suyu hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Patates suyunu nasıl kullanmak gerekir? Patates suyunun zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda öğrenebilirsiniz.

Patates suyunun faydaları var mıdır?

Patates suyunun faydaları elbette vardır ve bu faydaların hepsi genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Bunlardan bazıları araştırmalarla destekleniyor ve bazıları da on yıllardır körü körüne takip ediliyor. Bunun için, bizde bilimsel kaynaklara dayanan yararlarını aşağıda başlıklar halinde sıraladık.

Patates suyunun faydaları nelerdir?

İşte madde madde patates suyunun faydaları:

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Patates suyunun faydaları arasındaki ilk madde bağışıklık sistemimizi güçlendirmesidir. Patates, soğuk algınlığı ve enfeksiyonla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli miktarda C vitamini içerir. Düzenli olarak bir bardak patates suyu içmek hastalıkları önler ve bağışıklığınızı geliştirir.

2- Artriti (eklem iltihabı) rahatlatır

Patates suyunun faydaları arasındaki ikinci madde, artriti rahatlatmasıdır. Patates suyunun şişme, iltihaplanma veya kızarıklıkla ilişkili çoğu ağrı türünü hafifletmeye yardımcı olan harika antienflamatuvar etkileri vardır.

Patates suyu içmenin artriti (romatoid artrit gibi) ve artrit ile ilişkili diğer eklem ve sırt ağrılarını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Patatesle ilgili bir diğer alternatif tedavi ise, ağrıyı ve sızıyı ortadan kaldırmak için cilde sıkıştırılmış patatesleri doğrudan eklemlere uygulamak veya dilimlenmiş patatesleri eklemlere bantlamaktır.

3- Ülseri iyileştirir

Patates suyunun faydaları mide ülseri gibi ülser problemlerinde de de harikalar yaratır! Patates suyu sindirim sistemini koruyucu etkilere sahiptir ve bu yüzden ülser tedavisine de yardımcı olabilir. Her gün bir bardak patates suyu içmek mide ülseri gelişimini durdurmak için önleyici bir tedbirdir. Aynı zamanda antibakteriyel ve probiyotik bir içecek olarak da vücudunuza hizmet eder.

4- Karaciğer ve safra kesesini detoksifiye eder

Patates suyu, karaciğeri ve safra kesesini temizlemenin en ucuz yollarından biridir. Japonlar bu suyu hepatiti tedavi etmek için de kullanırlar. Her gün uyanır uyanmaz veya kahvaltıdan 30 dakika önce bir bardak patates suyu içerek detoks etkisini test edebilirsiniz ve patates suyunun faydalarını inceleyebilirsiniz.

5- Kolesterolü düşürür

Patatesin suyunun faydaları aynı zamanda kolesterolü de düşürür. Patates, lif ve A, B-kompleksi ve C vitaminleri gibi temel besinleri içerir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Tortusunu süzmeden bir bardak patates suyu içmek, genel sağlığınız ve kolesterol seviyeniz için oldukça faydalı olabilir.

6- Migrene iyi gelir

Çiğ patateslerin ve suyunun yüzyıllardır Avrupa geleneksel tıbbında kullanıldığı bilinmektedir. Ağrıyı, stresi ve hatta migreni hafifletmek için alnınıza ve şakaklarınıza bir dilim patates koyabilir veya patates suyu sürebilirsiniz. Henüz bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir araştırma olmasa da dünyanın her yerinden insanlardan olumlu geri bildirimler alınmıştır.

7- Kabızlığı iyileştirir

Patates suyunun faydaları kabızlığa da iyi gelir. Patates, kabızlığı tedavi etmek ve sindirim sistemimizi temizlemek için son derece yararlı olan besin içermeyen önemli miktarda lif içerir. Tortusuyla birlikte bir bardak patates suyu içmek, sindirim kanalını temizlemeye ve kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

8- Yara iyileşmesini hızlandırır

Patates, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan ve yara iyileşmesini destekleyen bir besin olan C vitamini açısından zengindir. Herhangi bir yaranız varsa, patates suyu içmek yara iyileşmesini ve doku iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

9- Kan dolaşımını iyileştirir

Patates suyunun faydaları, içindeki niasin ile de yakından bağlantılıdır. Patates suyu, B vitamini kompleksinin bir bileşeni olan bol miktarda niasin içerir. Bu vitamin sadece enerji seviyemizi artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oksijenin ve gerekli besinlerin vücudun farklı organlarına verilmesini sağlar.

10- Kanser riskini azaltır

patates suyunun cilde faydaları
Patates suyunun çeşitli faydaları bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

2016’da yapılan bir araştırma, patates suyu tüketiminin kanser önleyici özellikler sergilediğini bulmuştur. Patatesler, tümör önleyici özelliklere sahip olan glikoalkaloidler adı verilen kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle, düzenli olarak patates suyu içerek kanserle ilgili patates suyunun faydalarından istifade edebilirsiniz.

11- Siyatikle ilgili sinir ağrısını rahatlatabilir

Siyatik, alt sırt bölgesinden başlayan ve bacaklara yayılan dayanılmaz bir ağrıdır. Çeşitli ev ilaçları siyatik tedavisinde çok işe yarar ve patates suyunun da bunun için en etkili ilaçlardan biri olduğu söylenir. Çünkü patates suyu sinir tahrişini azaltır ve bacakların hareketine yardımcı olur. Ağrıyı gidermek için günde en az iki kez yarım bardak çiğ patates suyu içebilirsiniz.

12- Gut hastalığını giderebilir

Gut, ürik asit fazlalığının birikmesine bağlı olarak eklemlerde oluşan iltihaplanma ve şişlikten kaynaklanan bir artrit türüdür. Patates suyunun antienflamatuvar özellikleri vardır ve eklemlerdeki fazla ürik asidi nötralize eder ve azaltır. Bu, patates suyunu artrit ile ilişkili gut ve ağrı için en iyi doğal tedavilerden biri yapar.

13- Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir

Patates suyu, kalbi arter tıkanıklığından ve kalp durmasından koruyan ve dolayısıyla kalp sağlığını destekleyen antioksidan ve antienflamatuvar özellikler içerir. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalıklar açısından risk altındaysanız, düzenli olarak patates suyunu afiyetle içebilirsiniz.

14- Kilo vermenize yardımcı olabilir

İnsanlar yanlış bir şekilde patates tüketmenin kilo almaya yol açacağını varsayarlar. Ancak bazı araştırmalar patateslerin aslında kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu, özellikle patates suyu için geçerlidir. Diyetinizdeki bazı karbonhidratları patates suyu porsiyonlarıyla değiştirmek bile kilo vermenize yardımcı olabilir. Özellikle yemeklerden sonra patates suyu içmek, açlık hormonlarını (grelin ve leptin) baskılayarak aşırı yemeyi önler ve kilo kaybına neden olabilir.

Patates suyunun cilde faydaları nelerdir?

Patates suyunun faydaları henüz bitmedi! Evet, yanlış duymadınız patatesin sağlığa faydaları olduğu kadar, cilde de faydaları vardır.

İşte madde madde patates suyunun cilde faydaları:

1- Cildinizi nemlendirir

Patates suyu yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu cildinizi nemlendirmek için çok faydalıdır. Daha derin sıvı alımı için patates suyunu yoğurtla karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika sonra durulayın ve cildinizin daha parlak, daha sıkı ve nemlendiğini fark edeceksiniz.

2- Cildinizi temiz ve kusursuz hale getirir

Cilt konusunda patates suyunun faydaları arasında cildimize güzelleştirmesi de vardır. Yüze patates veya patates suyu sürmek yüzdeki lekelerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu eski bir kullanım olmasına rağmen, bugün hala işe yarayabilir.

3- Yaşlanma karşıtı etkileri olabilir

Patates suyu yaşlanmayı önlemeye ve yüzdeki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Patates suyunu lor ile karıştırın ve kırışıklıkların başlangıcını azaltmak ve geciktirmek için düzenli olarak yüzünüze uygulayın. Kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yüzünüze genç bir ışıltı vermek için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze patates suyu sürebilirsiniz.

4- Egzamayı giderebilir

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gibi diğer semptomların yanı sıra, esas olarak aşırı cilt kuruluğu ile karakterize bir cilt rahatsızlığıdır. Seboreik dermatit gibi egzama türlerini tedavi etmek için en iyi bitkisel ilaçlardan biri patates suyudur. Her gün bir bardak patates suyu içebilir veya etkilenen bölgelere topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ancak şu bir gerçektir ki; bu iddiayı destekleyen hiçbir bilimsel araştırma yoktur.

5- Ciltteki lekeleri giderir

Koyu cilt lekeleri ve ciltteki herhangi bir lekeyi gidermek için patates suyunu temiz bir pamuk topuyla doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Daha sonra patates suyunun kurumasını bekleyin ve ardından yıkayın. Bunu birkaç gün yapabilir ve farkı görebilirsiniz.

Patates suyunun saça faydaları nelerdir?

patates suyunun saça faydaları
Patates suyunun faydaları saçlarınız için de harikalar yaratır.

Patates suyunun faydaları devam ediyor! Saçınıza patates suyu sürmek saçın genel sağlığını iyileştirir ve kepek, kuruluk ve kafa derisindeki kaşıntı gibi durumları tedavi eder. Bunun için tek yapmanız gereken 2 çiğ patatesin suyunu alıp 1 yemek kaşığı bal ve bir yumurtanın sarısını eklemektir. Bu karışımı saç köklerinize sürün ve ardından bir saat sonra saçınızı şampuanla durulayın. Birkaç kullanımdan sonra harika sonuçlar fark edeceksiniz; saçınız daha hızlı, daha kalın ve daha güçlü uzayacak!

Patates suyu nasıl hazırlanır?

Patates suyu hazırlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Patatesleri iyice yıkayın ve temizleyin,
 2. Patatesleri soyun ve rendeleyin.
 3. Rendelenmiş patatesleri keten bir beze koyun ve suyunu sıkın.
 4. Ayrıca patatesleri doğrayabilir, parçaları bir meyve sıkacağına koyabilir ve suyunu süzebilirsiniz.
 5. Daha sonra bu suyu hemen için. Ayrıca buzdolabında bir süre soğumaya bırakabilir ve ardından içebilirsiniz.

Patates suyu saklanabilir mi?

Gerekenden fazla patates suyu yapmadığınızdan emin olun, sadece hemen tüketebildiğiniz kadar yapın. Çünkü; patates suyu, ancak yapıldıktan sonra 20 dakika içinde tüketilirse en faydalıdır. Ancak yine de saklamak istiyorsanız, patates suyunuzu hava geçirmez bir cam kavanozda yaklaşık 1 ila 2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Patates suyunun zararları var mıdır?

Patates suyunun faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları? Evet, aşağıdakiler gibi, patates suyunu kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

 1. Patates suyu fazla tüketilirse mide ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kusmaya neden olabilir.
 2. Patates suyu yüksek oranda şeker içerir, bu nedenle şeker hastalığı olan insanlar patates suyunu içerken dikkatli olmalıdır.
 3. Hamile ve emziren kadınlar patates suyu içmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Şimdi tüm faydaları ve yan etkileri hakkında konuştuğumuza göre, hadi bunu özetlemek için doğrudan alt satıra geçelim.

Sonuç olarak

Bazılarınız patatesleri besleyici bir sebze olarak görüyor. Bazılarınız çiğ patates suyunu ilk kez duyuyor olabilir, bazılarınız için ise adından söz edildiğinde bile iğrenç olabilir.

Sonuç olarak ve yukarıda da gördüğünüz gibi patates suyunun faydaları harikadır. Bu yüzden belki de negatif fikirlerden kurtulmanın, tadını almanın ve tüm doğru nedenlerle bu suyu içmeye başlamanın zamanı gelmiştir.

Tahmin edebileceğinizden daha fazla fayda sağlayan ve sağlığınıza bilinen hiçbir zararı olmayan bir şey olarak, patates suyu kaçırılmayacak kadar iyidir.

Patates suyunun faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
19 Benefits Of Potato Juice For Your Skin And HealthCan Rubbing Potatoes on Your Face Improve Skin Health?

Bir Yorum

 1. Şimdi soru şu:
  Tarifte çiğ patates suyundan bahsediliyor. Fakat video’yu izliyorum haşlanmış patates suyundan bahsediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu