Göğüs Hastalıkları

Göğsün Sağ Tarafında Ağrı Neden Olur? Sağ Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğsün sağ tarafında ağrı olması ne demektir?

Göğsün sağ tarafında ağrı genellikle çok fazla stres, kas gerginliği veya asit reflü gibi ciddi olmayan durumlardan kaynaklanan geçici bir semptomdur. Bununla birlikte, göğüs ağrısı ister sağ ister sol tarafta olsun, bu durumun sindirim sistemi, akciğerler ve hatta kalp sorunları da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri olabilir ve bunların teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Sağ göğüs ağrısı sık sık oluyorsa, bıçak saplanır gibi ise, çok şiddetliyse, zamanla kötüleşiyorsa veya kol ve yüzde karıncalanma hissi, nefes almada zorluk veya bayılma gibi başka semptomlarla birlikte gelişiyorsa doktora görünmek önemlidir. Çünkü bu gibi durumlar, hayatı tehdit eden bir sorunun işareti olabilir.

Göğsün sağ tarafında ağrı: Nedenler

Göğsün sağ tarafında ağrı olmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

1. Stres ve kaygı

Aşırı stres ve anksiyete, panik atağa yol açabilen ve ani göğüs ağrısı da dahil olmak üzere kalp krizine çok benzer semptomlara neden olan iki durumdur. Stres ve kaygı durumunda genellikle göğsün tam ortasında ağrı hissedilse de bazı insanlar sağ göğüs ağrısı da yaşayabilirler.

Göğsün sağ tarafında ağrıya ek olarak, yetersiz nefes alma, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve terleme gibi başka yaygın semptomlar da yaşanabilir. Anksiyete çok şiddetliyse eğer, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da ortaya çıkabilir.

Kalp krizinden farklı olarak, çok stresli bir durumdan sonra panik atak daha yaygındır ve bu durumda göğüs ağrısı birkaç dakika içinde kaybolma eğilimindedir.

Yapılması gerekenler:

Stres ve kaygının neden olduğu rahatsızlığı gidermenin en iyi yolu sakinleşmeye çalışmak, nefes almanın düzenli hale gelmesine ve kasların daha az gergin olmasına izin vermektir. Yapabileceğiniz başka bir şey de sessiz bir yere gidip bir fincan kediotu veya papatya çayı içmektir. Ağrı hala güçlüyse veya kalp krizinden şüpheleniyorsanız, hastaneye gitmeli veya tıbbi yardım almalısınız.

2. Kas gerginliği

Kas gerginliği, sağ göğüs ağrısının yaygın bir nedenidir ve genellikle göğüs kaslarını daha yoğun kullanan kişilerde bir veya iki gün sonra meydana gelir. Kasların bu şekilde artan kullanımı, örneğin spor salonunda egzersiz yapmaktan dolayı olabilir veya bir tavanı boyamak gibi bir işten de kaynaklanabilir.

Ayrıca göğüs bölgesinde kas liflerinde oluşan lezyonlar da birkaç gün sonra göğsün sağ tarafında ağrıya neden olabilir. Bu durumlarda, diğer yaygın semptomlar arasında etkilenen kasa dokunurken ağrıda artış, hafif şişlik ve kolları hareket ettirmede güçlük bulunur.

Yapılması gerekenler:

Kas gerginliğinden etkilenen bölgeye günde üç ila dört kez 15 ila 20 dakika buz uygulamak ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca antienflamatuvar losyonla bölgeye hafif bir masaj yapabilirsiniz. Göğsün sağ tarafında ağrı hissi üç gün içinde düzelmezse, farklı tedavi gerekebileceğinden bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

3. Asit reflü

Mide ekşimesi veya mide yanması olarak da bilinen asit reflü, birçok insanı etkileyen yaygın bir durumdur ve midede bulunan asidin yemek borusuna çıkmasıdır. Bu rahatsızlık bazen göğse doğru yayılan ağrı şeklinde hissedildiği için göğsün sağ tarafında ağrıya neden olabilir.

Asit reflü hastalığına genellikle sık geğirme ihtiyacı, ağızda ekşi tat, boğazda yumru varmış gibi hissetme ve kuru öksürük gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Yapılması gerekenler:

Yer çekimine bağlı olarak, asit reflü semptomları, bir seferde çok fazla yemekten ve yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gibi basit diyet değişiklikleriyle giderilebilir. Ancak mide asidini bloke edecek ilaçların gerekli olabileceği durumlar da vardır. Bu nedenle, yemek değişiklikleriyle geçmiyorsa ve başka şikayetleriniz de varsa doktora görünmeniz gerekebilir.

4. Kostokondrit

Kostokondrit de göğsün sağ tarafında ağrı yapabilecek durumlardan biridir. Kostokondrit daha az yaygın bir sorundur ancak göğüste, genellikle göğsün ortasında yoğun ağrıya neden olabilir. Ancak bazı durumlarda etkilenen bölge değişebilir ve sol veya sağ göğüs ağrısı olarak ortaya çıkabilir.

Bu durum, göğüs kemiğini kaburgalara bağlayan kıkırdaklar, göğüste güçlü bir baskı, yoğun öksürük dönemleri veya kötü duruşa maruz kaldıktan sonra iltihaplandığında ortaya çıkar. Kostokondrit orta göğüs bölgesinde hassasiyete ve derin bir nefes aldığınızda veya öksürdüğünüzde daha da kötüleşen ağrıya neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Kostokondrit, özel bir tedavi gerektirmeden birkaç gün sonra iyileşme eğilimi gösteren geçici bir sorundur. Bununla birlikte, bölgeye 15 ila 20 dakika, günde üç ila dört kez germe egzersizleri ve buz uygulamak, iltihabı azaltabilir ve rahatsızlığı giderebilir. Bazı durumlarda iltihap önleyici ilaçlar da yardımcı olabilir.

5. Safra kesesi veya karaciğer sorunları

Safra kesesi ve karaciğer, karın boşluğunun vücudun sağ tarafında bulunan iki organıdır ve bu nedenle iltihaplandıklarında veya değişikliklere maruz kaldıklarında göğüste ağrıya neden olabilirler. Ağrının karın bölgesinde olması daha yaygın olmakla birlikte bazı durumlarda sol veya sağ göğüs ağrısına da neden olabilir.

Safra kesesi veya karaciğer ile ilgili bir sorun olduğunda göğüs ağrısının yanı sıra başka semptomlar da olabilir. Bu semptomlar arasında kusma, iştahsızlık, genel rahatsızlık hissi ve sarılık bulunur.

Yapılması gerekenler:

Safra kesesi iltihabından veya karaciğer probleminden şüpheleniyorsanız, teşhisi doğrulamak ve gereken tedaviye başlamak için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Safra kesesi iltihabı, özellikle safra kesesi bir taşla tıkanmışsa oldukça ciddidir. Bu durumlarda ağrı çok kuvvetlidir ve yüksek ateş ve kusma da meydana gelebilir. Böyle bir durumda ilk fırsatta hastaneye gitmelisiniz.

6. Akciğer sorunları

Akciğerlerdeki çeşitli problemler özellikle nefes alırken göğüs bölgesinde batma ve ağrıya neden olabilir. Ağrıya ek olarak öksürük, nefes darlığı, yetersiz nefes alma ve ateş de olabilir. Akciğer sorunları, kazalardan sonra veya kronik kalp hastalığı veya akciğer hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

Yapılması gerekenler:

Akciğerlerden kaynaklanan göğsün sağ tarafında ağrı nedenleri arasında, plörezi, zatürre, pnömotoraks ve hatta pulmoner emboli gibi ciddi sorunlar vardır. Akciğer sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzun önerisiyle hastaneye gidip göğüs röntgeni gibi muayeneler yaptırmanız gerekir. Doktorunuz bu şekilde nedenini belirledikten sonra uygun tedaviye başlayabilir.

7. Kalp sorunları

Kalp sorunları da göğsün sağ tarafında ağrı yapabilir. Göğüs ağrınız olduğunda, temel endişelerden biri bunun bir kalp probleminin bir işareti olabileceğidir. Ancak bu yaygın değildir. Bununla birlikte, kalp problemleri, özellikle kalp kası iltihaplıysa, göğüs bölgesinde ağrıya neden olabilir.

Kalp sorunları genellikle yaşlılarda, başka kronik sorunları olanlarda veya ciddi enfeksiyonlar nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda daha yaygındır. Kalp ağrısı genellikle çok şiddetlidir ve kalbin sıkışıyormuş gibi hissedilmesine neden olur. Ek olarak, çarpıntı, öksürük, nefes almada zorluk ve bayılma gibi başka semptomlar da ortaya çıkabilir.

Yapılması gerekenler:

Ağrının bir kalp probleminden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilk fırsatta hastaneye gitmeniz ve muayene olmanız önemlidir. Böylece nedeni teşhis edilebilir ve doktorunuz tarafından uygun görülen tedaviye başlanabilir.

Göğsün sağ tarafında ağrı: Diğer nedenler

8. Peptik ülser hastalığı veya gastrit

Hem peptik ülser hastalığı hem de gastrit (mide zarının iltihabı), solda daha sık olmasına rağmen göğsün sağ tarafında hissedilen ağrıya neden olabilir. Ağrı başlangıçta yemek yeme ile biraz iyileşebilir ancak daha sonra muhtemelen tekrar ortaya çıkacaktır.

Şiddetli gastrit sorunu olan bazı kişiler, bu deneyimi kalp kriziyle karşılaştırabilir; çünkü bu aynı zamanda sağ veya sol kolda ağrıya veya kürek kemikleri bölgesinde bıçak saplanır gibi keskin bir ağrıya neden olabilir.

9. Omurga sorunları

Omurilik hastalığı veya omur sıkışması gibi bazı durumlar, göğsün sağ tarafında hissedilen doğrudan veya yansıyan ağrıya neden olabilir. Bazen meme kanseri veya akciğer kanserinin omurgaya yayılması da ilk olarak göğsün sağ tarafında ağrı olarak fark edilir.

10. Zona hastalığı

Zona, suçiçeği virüsünün yeniden aktif hale gelmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Su çiçeğine neden olan virüs göğsün sağ tarafını besleyen sinir köklerinde tekrar aktif olduysa, sağ göğüs bölgesinde ağrı oluşabilir.

Zonada genellikle sinir köklerinin dağılımında bir döküntü oluşur ve bu durum tanı koymaya da yardımcı olur. Ancak ağrı döküntüden birkaç gün önce olabilir ve bu ilk başta doktorların tanı koymasını zorlaştırır.

11. Yemek borusu tıkanması

Yemek borusunda sıkışan yabancı bir cisim, bazen sağ göğüs ağrısının gözden kaçabilecek olası bir nedenidir. Bu, yemek ve yutulan başka bir nesnenin yemek borusunda sıkışması durumudur

Yemek borusundaki yabancı cisimler yutma güçlüğüne ve hatta bazen yemek borusunun yırtılmasına bile neden olabilir. Bu yüzden böyle bir şüphede doktor kontrolü şarttır.

Göğsün sağ tarafında ağrı: Doktor kontrolü

Çoğu zaman, göğsün sağ tarafında ağrı ve sızı gibi semptomlar kısa bir süre sonra kaybolur ve bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bir doktor tarafından muayene edilmek, doğru nedeni belirlemenin tek yoludur.

Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda doktora veya hastaneye gitmek en iyisidir:

 • Ağrı çok şiddetliyse veya zamanla kötüleşirse
 • Ağrı 15 dakikadan fazla sürüyorsa
 • Nefes almada güçlük, yüksek ateş veya bayılma gibi diğer belirtiler ortaya çıkıyorsa

Ayrıca yaşlılar ve özellikle solunum sistemi veya kalpte kronik sorunları olanlar da doktor tarafından muayene edilmelidir. Çünkü göğüs bölgesinde ağrı olması, mevcut durumun kötüleştiğini gösterebilir ve tedavinin tekrar ayarlanması gerekebilir.

Göğsün sağ tarafında ağrı: Teşhis

Sağ göğüs ağrısıyla ilişkili ve diğer faktörlere bağlı olarak, doktorunuzun isteyebileceği birkaç test olabilir. Ancak yapacakları ilk şey; hava yolu, solunum ve dolaşım sisteminizin stabil olduğundan emin olmaktır. Öyle görünüyorsa, doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirecek ve ardından fizik muayene yapacaktır.

Ağrınızın nedenini belirlemek için doktorunuz aşağıdaki gibi sorular da soracaktır:

 • Ağrınız tam olarak ne zaman başladı?
 • Ağrı tam olarak nerede ve nasıl başladı?
 • Daha önce hiç bu tür bir ağrı yaşadınız mı?
 • Ağrınızı nasıl tarif edersiniz?
 • Ağrı bir anda mı ortaya çıktı yoksa yavaş yavaş mı?
 • Ağrıyı kötüleştiren veya iyileştiren herhangi bir şey var mı?
 • Ağrı yemek yemekle kötüleşiyor mu?
 • Ağrı sırtınız veya çeneniz gibi yerlere yayılıyor mu?
 • Başka hangi belirtilere sahipsiniz?
 • Başka hangi tıbbi durumlarınız var?
 • Sigara kullanıyor musunuz veya hiç kullandınız mı?
 • Ailenizde herhangi bir tıbbi sorun var mı?

Zona gibi bazı durumlar fizik muayene sırasında teşhis edilebilir, diğerleri daha yoğun bir araştırma gerektirir. Bu yüzden teşhis için aşağıdaki prosedürlere de ihtiyaç duyulabilir:

Göğsün sağ tarafında ağrı: Tedavi

Sağ göğüs ağrısının tedavisi ağrıyı tetikleyen nedene bağlıdır. Pıhtılaşma sorunları için kan sulandırıcı ilaçlar, anksiyete veya panik ataklar için rahatlatıcı başka ilaçlar verilebilir. Bu nedenle, herhangi bir göğüs ağrısı durumunda öncelikle tetikleyici nedenin tespit edilmesi gereklidir. Daha sonra ise doktorunuz sizin için en uygun tedavi planını başlatacaktır.

Özet olarak

Göğsün sağ tarafında ağrı olmasının potansiyel nedenleri bir hayli fazladır ve kalp, sindirim, solunum veya kas-iskelet sistemi problemlerini içerebilir. Ağrı, göğüs boşluğunun kendisindeki, üst karındaki veya hatta vücudun başka yerlerindeki sinirlerdeki sorunlardan kaynaklanabilir.

Sağ göğüs ağrısının teşhisi, fizik muayeneyi ve tıbbi geçmişinizin ve semptomlarınızın gözden geçirilmesini içerecektir. Bulgulara dayanarak, kan ve görüntüleme testleri de dahil olmak üzere diğer testler ve prosedürler istenebilir.

Göğüs ağrısının kalp hastalığıyla ilişkili olması sol taraftaki göğüs ağrısı kadar olası değildir, ancak bu daha az ciddi olduğu anlamına gelmez. Ağrınız şiddetliyse, nefes darlığı çekiyorsanız veya yaşadığınız şeyin hayati tehlike oluşturabileceğinden emin değilseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Sağ göğüs ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Right Side Chest Pain: 7 Causes and What to Do2- What Are the Causes of Right Side Chest Pain?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu