Ortopedi ve Travmatoloji

Sol Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur? Sol Kürek Kemiği Altında Ağrı Sebepleri

Sol kürek kemiği ağrısı ciddi midir?

Hem sağ hem de sol kürek kemiği ağrısı birçok insanın başına gelen bir durumdur. Omzunuzun arkasını oluşturan üçgen kemik olan kürek kemiğinizin altında, yakınında, sağında veya solunda ağrı olması, kol hareketlerini sınırlayabilir ve günlük aktiviteleri engelleyebilir. Bu ağrı, omurga ve kürek kemiği arasında olduğu zaman yanma veya sızı gibi hissedilirken, omuzda veya sırtın üst kısmında daha hassas veya ağrılı olabilir.

Sol kürek kemiği ağrısı neden olur?

1- Yanlış duruş

Yanlış duruşla uzun süre oturma, omurganızın sonunda, kürek kemiğinizin altında ağrıya neden olan yapısal değişikliklere uğramasına neden olabilir.

Sırtınızı kamburlaştırmak, başınızı eğmek veya sürekli bir tarafa yük vererek oturmak kaslarınızı zayıflatabilir ve omurga disklerine, kaslara ve bağlara baskı uygulayabilir. Bu rutin dengesizlik sol tarafı eklendiğinde, sol kürek kemiği veya sol kürek kemiği altında ağrı yapabilir. Ayrıca, uzun süreli yanlış duruş kürek kemiğinde yanma hissine de neden olabilir.

2- Yanlış kaldırma tekniği

Uygun teknik olmadan başınızın üzerine ağırlık kaldırmak, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yaralanmaya açık hale getirebilir. Çok ağır bir nesneyi kaldırırsanız veya nesne, omurga yanlış hizalanmış haldeyken vücuttan uzak tutulursa, sırtınızın üst kısmına aşırı basınç uygulayabilirsiniz.

Çok ağır olan nesneleri yukarı kaldırmak, kasları veya bağları gerebilir, omuz eklemini veya omurgayı potansiyel olarak yaralayabilir, bu da sol kürek kemik ağrısını, eklem ağrısını veya yakınındaki bir ağrıyı tetikleyebilir.

3- Aşırı kullanım

Tavan boyamak, bir arkadaşınızın mobilyaları taşımasına yardım etmek veya bir spora katılmak, sırtınızın üst kısmına ve omuzlarınıza alışkın olduklarından daha fazla yük çıkarabilecek aktivitelere örnektir.

Aşırı kullanım aktiviteleri kas gerilmelerine ve bağ burkulmalarına yol açabilir, bu da kürek kemiğinde ve arasında olduğu gibi sırtın üst kısmında ağrı hissedilmesine neden olabilir.

Diğer bir örnek, kürek kemiği ile torasik omurga arasındaki bursanın aşırı kullanım veya yaralanma nedeniyle iltihaplı ve ağrılı hale geldiği, kürek kemiği sendromu olarak da adlandırılan skapulotorasik bursittir.

4- Boyun fıtığı

Servikal omurgada fıtıklaşmış bir disk, bir diskin dış tabakası yırtıldığında ve iç tabaka dışarıya sızmaya başladığında oluşur. Fıtıklaşmış bir disk, yani boyun fıtığı hem sol kürek kemiğinde veya bu bölgenin yakınlarında ağrıya neden olabilir.

Boyun fıtığı durumunda ağrı, omuza, kola, ele veya yakındaki bir sinir köküne yayabilir. Alt servikal omurgadaki fıtıklaşmış bir diskin, ağrıyı hem sağ hem de sol sol kürek kemiği bölgesine veya yakınına yayma olasılığı daha yüksektir.

5- Çıkık kaburga

Daha az yaygın olmakla birlikte, tekrarlayan zorlamadan dolayı kürek kemiği yerinden çıkabilir veya yapılan bazı aktivitelerden sonra yanlış hizalanabilir. Kürek kemiğinizin yakınında keskin bir ağrı varsa, bu durum kaburga çıkmasından ve bazen derin bir nefes almak bile zor bir hale gelebilir.

6- Kalp rahatsızlıkları

Bazı kalp rahatsızlıkları da sol kürek kemiğinde ve sol kürek kemiğinde veya sol kürek kemiği altında ağrı sebepleri arasındadır.

Örneğin, aort diseksiyonu, kalbin en büyük atardamarının yırtılması durumunda ortaya çıkan ve kürek kemiğinin altında veya yakınında hareket edebilen şiddetli ağrıya neden olur. Bu durum ciddi, hayatı tehdit eden bir durumdur.

Not: Kalp krizi, özellikle kadınlarda üst sırt veya omuzda hissedilen ağrı olarak da ortaya çıkabilir.

7- Kompresyon kırığı

Bir kompresyon kırığı, bir omurga kemiğinin zayıflaması ve sıkışmasıdır. Bu durumda ağrı dinlenirken veya dokununca geçme eğilimindedir. Kompresyon kırıklarına en yaygın olarak yaşlı yetişkinlerde kemik erimesi (osteoporoz) veya düşük kemik yoğunluğu (osteopeni) neden olur.

8- Akciğer sorunları

Bazı akciğer rahatsızlıkları da sol kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Kürek kemiğinde veya altında ağrıya neden olan akciğer rahatsızlıkları örnekleri arasında; akciğerlerin üst kısmında büyüyen kanser, bacaklardan akciğerlere giden pıhtılar ve iflas etmiş bir akciğer bulunur. Bu akciğer rahatsızlıkları, nefes alırken sırtta ağrı şikâyetine veya nefes darlığına neden olabilir.

9- Karınla nedenler

Karında oluşan ve sol kürek kemiği ağrısına neden olabilecek bazı durumlar vardır. Kürek kemiğinde veya çevresinde ağrıya neden olabilecek karın bölgesi ile ilgili sorunlar arasında; ameliyat, mide ülseri veya peptik ülser, pankreatit (pankreas iltihabı) ve karaciğer hastalığı bulunur.

Sol kürek kemiği ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Aşırı kullanmak ve bir tarafa doğru sürekli yüklenmek gibi zararsız nedenler haricinde kürek kemiğindeki ağrıyı açıklayamayan kişiler, doktorlarını görmelidir.

Kadınlar, bir kalp krizi belirtisi olabileceğinden, sol kürek kemiğinde herhangi bir ağrıya karşı özellikle dikkatli olmalı ve doktor kontrolünü aksatmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda da yine ilk fırsatta doktora görünmek gerekir:

Sol kürek kemiği ağrısı nedenleri nasıl teşhis edilir?

Kürek kemiği bölgesindeki ağrının sebebini bulmak için doktorunuzun fiziki muayene etmesi gerekecektir. Normal tanı, ağrının basit bir nedeni varsa, ilk muayenede tespit edilecektir.

Doktorunuz basit nedenleri ekarte ettiğinde, bazı farklı değerlendirmeler için aşağıdaki testleri yapabilir:

 • Elektrokardiyogram veya stres testi gibi kalp testleri
 • Endoskopi gibi karın testleri
 • Karaciğer fonksiyonunu test eden kan çalışması
 • Manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme prosedürleri

Kürek kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Eğer kürek kemiği ağrınız kendi başına aldığınız önlemlerle geçmiyorsa, öncelikle aile hekiminize görünmeniz önerilir. Eğer aile hekiminizin yapabileceği bir şey yoksa, muhtemelen sizi bir ortopedi uzmanına yönlendirecektir.

Sol kürek kemiği ağrısı nasıl geçer?

Sol kürek kemiği ağrısı tedavisi büyük ölçüde ağrının kesin nedenine bağlıdır. Aşırı kullanım, zorlanma veya zayıf uyku durumları gibi basit nedenler için, kendi başınıza uygulayabileceğiniz tedaviler vardır.

Kürek kemiği ağrısına iyi gelen şeyler şunlardır:

 • Dinlenme
 • Buz
 • Reçetesiz satın alınabilen ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar
 • İlaçlı losyonlar ve merhemler
 • Germe egzersizleri
 • Masajlar

Altta yatan bir bozukluğun olduğu yerde tedavi, altta yatan nedeni tedavi etmeye dayanır. Örneğin kanser durumunda, radyasyon tedavisi, kemoterapi veya diğer tedaviler gerekebilir. Kalp rahatsızlıkları, kalp problemlerini hedef alan ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Etkilenen kişi sol kürek kemiği ağrısının nedenini bildiğinde, tedavi muhtemelen daha etkili olacaktır. Ancak tedavi işe yaramıyorsa, insanlar tedavilerinin değişmesi veya ayarlanması gerekip gerekmediğini belirlemek için doktorlarına danışmalıdır.

Sol kürek kemiği ağrısı önlenebilir mi?

Hissettiğiniz ağrı, aşırı kulanım veya yanlış kullanımla ilgili sorunlar gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa, aşağıdaki adımlarla ağrınızı yönetebilirsiniz:

 • Potansiyel düşme risklerinden kaçınmak
 • Arabada emniyet kemeri takmak
 • Ağrınıza iyi gelen yeni egzersiz rutini geliştirmek
 • Uyku pozisyonlarını değiştirmek
 • Besinler açısından zengin yemekler tüketmek
 • Ilımlı egzersiz yapmak
 • Germe egzersizleri

Sol kürek kemiği ağrısıyla ilgili video

Sonuç olarak

Sol kürek kemiği ağrısı durumunda, ağrının nedeni ciddi değilse, bir kişinin minimum tıbbi müdahale ile tam bir iyileşme yaşama olasılığı çok yüksektir. Bu gibi durumlarda ağrı birkaç gün içinde kendi kendine geçecektir.

Ağrının altta yatan bir nedene bağlı olduğu durumlarda, tedavinin uzunluğu ve iyileşme süresi büyük ölçüde değişecektir. Nedeni bilmek önemlidir, böylece altta yatan sorunları ele almak için etkili bir tedavi planı oluşturulabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

2 Yorum

 1. Merhaba, annemin belinde fıtık vardı yaklaşık 2 sene önce teşhis konmuştu. Bugünlerde sağ kürek kemiğinden sağ kola yayılan dayanılmaz bir ağrı çektiğini söylüyor. Fizik tedaviden randevu aldık ama 12 gün sonra. Fıtık temelli Ağrı için ne yapabiliriz? Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhabalar, maalesef bizim bu konuda sizi yönlendirmemiz doğru/etik ve sağlıklı değildir. Eğer sizi endişelendirecek kadar ciddi bir probleminiz varsa, acil servise gitmeniz akıllıca olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu