İç Hastalıkları

Makattan Kan Gelmesi Neden Olur? Makattan Taze Kan Gelmesi

Makattan kan gelmesi neden olur? Makattan taze kan gelmesi ciddi bir durum mudur? Makattan peçeteye kan gelmesi ne anlama gelir? Ne zaman doktor kontrolü gereklidir? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Makattan kan gelmesi: Önemli bilgiler

Makattan kan gelmesi, kanın anüs bölgenizden geçişini gösteren ve bazen de ciddi olabilen bir durumdur. Kanama, makat da dahil olmak üzere sindirim sisteminin herhangi bir bölümünden kaynaklanabilir.

Örneğin, makattan taze kan gelmesi, bazen dışkılama esnasında çok zorladığınızın bir işareti olabilir. Çok zorlandığınız durumlarda makattan peçeteye kan gelmesi de fark edilebilir. Makattaki kana bazen halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid de neden olabilir.

Tipik olarak, üst sisteminden kaynaklanan kanama, melena olarak bilinen siyah veya katranlı dışkı olarak kendini gösterir. Siyah renk, kanın sindirim sisteminden geçerken meydana gelen kimyasal değişiklikler nedeniyle oluşur.

Demir takviyeleri ve bizmut içeren mide ekşimesi ilaçları gibi bazı reçetesiz ilaçlar da dışkıyı siyaha çevirebilir. Anüsten parlak kırmızı, taze kanın geçişi hematokezya olarak bilinir ve genellikle makata daha yakın bölgelerden gelen kanamalardan kaynaklanır.

Makat kanamasının yaygın nedenleri basur, anal çatlaklar ve divertiküloz olarak bilinen durumlardır. Makattan kan gelmesinin şiddeti, nedene bağlı olarak bireyler arasında değişir. Çoğu zaman, insanlar hafif olan, basur gibi küçük sorunlardan kaynaklanan ve kendi kendine düzelen makat kanaması veya diğer adıyla rektal kanama yaşarlar.

Şiddetli kanaması olan kişiler, tek bir dışkı hareketinden sonra çok miktarda kan görebilir ve bu, devam ettiği taktirde önemli kan kaybına neden olabilir. Kan kaybının belirtileri arasında baş dönmesi, bayılma ve nefes almada zorluk bulunur.

Makattan kan gelmesi bazen hafif nedenlerden kaynaklanırken, uzun süreli kanama ile karakterize olan ağır koşullardan da kaynaklanabilir. Bu durumlarda şok gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Çünkü nadir olsa da bazen makat kanaması, sindirim sistemindeki kanserlerden de oluşabilir.

Tedavi edilmediği takdirde, şiddetli makat kanaması yaşamı tehdit edebilecek düzeyde kan kaybına neden olabilir. Soluk cilt, solgunluk, nefes almada zorluk, şiddetli karın ağrısı, siyah madde veya kan kusmak ve bilinç düzeyinde değişiklik gibi ciddi semptomlar için derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

Makattan kan gelmesi: Semptomlar

Makat kanaması, çoğu zaman sindirim sisteminden kaynaklanan bir hastalığın belirtisidir. Başka bir dizi farklı durum da kanamaya neden olabilir. Kanamanın birçok nedeni, ülser veya basur gibi tedavi edilebilen veya kontrol edilebilen durumlarla ilgilidir.

Bazı kanama nedenleriyse hayatı tehdit edici olabilir. Neden ne ise, makat kanamasına eşlik edebilecek semptomlar da değişebilir.

Yaygın görülen belirtiler

Makattan kan gelmesine eşlik edebilecek yaygın semptomlar şunları içerir:

Ciddi belirtiler

Bazı durumlarda makat kanaması, aşağıdakiler gibi ciddi veya yaşamı tehdit edebilecek durumlardan kaynaklanabilir.

Makattan kan gelmesi: Nedenler

makattan peçeteye kan gelmesi

Makat kanaması, özellikle alt sindirim sistemiyle ilgili organlar olmak üzere sindirim sisteminin herhangi bir durumunun sonucu olabilir.

Makatın kendisi basur veya çatlak nedeniyle kanama yapabilir. Makattan kan gelmesinin diğer yaygın nedenleri arasında bağırsak enfeksiyonu veya bağırsak kan damarlarının zayıflaması yer alır.

Makat kanamasının yaygın nedenleri

Makat kanamasının yaygın nedenleri aşağıdakileri içerir:

Makat kanamasının ciddi nedenleri

Makat kanamasının ciddiye alınması gereken nedenleri şunları içerir:

 • Sindirim sistemi kanserleri
 • Delikli peptik ülser
 • Bağırsak delinmesi

Makattan kan gelmesi: Risk faktörleri

Bir dizi faktör makat kanaması geliştirme riskini artırır ancak risk faktörleri olan herkes makat kanaması geliştirecek diye bir kural yoktur.

Makat kanaması için risk faktörleri şunları içerir:

 • Makat üzerindeki basıncı artıran ve kanamalı basurlara neden olabilen karın gazı
 • Ağır alkol kullanımı veya alkol bağımlılığı yüzünden yemek borusu damarının şişmesi
 • Makatı aşındırabilen, ıkınmaya ve kuru sert dışkıya neden olabilen kabızlık
 • Ailede ülseratif kolit ve kanamaya neden olduğu bilinen Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları öyküsü
 • Bağırsak kan damarlarının zayıflamasına neden olabilecek ileri yaş

Makattan kan gelmesi: Tedavi

Makat kanaması tedavisi, doktorunuzdan tıbbi yardım istemekle başlar. Kanamanın kaynağını belirlemek için endoskopi, kolonoskopi veya anjiyografi gibi tanı prosedürleri yapılabilir.

Endoskopide sindirim sisteminize kameralı esnek bir tüp yerleştirilir. Bu tüp ağız yoluyla veya kolonoskopi ya da sigmoidoskopi durumunda anüs yoluyla yerleştirilebilir. Kanamanın kaynağını bulmak için başka bir teknik, kan sızıntısı alanını göstermek için damara bir boyanın sokulduğu anjiyografidir.

Çoğu durumda, kaynak bulunduktan sonra, aynı araçlar ve teknikler kanamayı durdurmak için kullanılabilir. Bu işlemler kanamayı durdurmazsa ameliyat gerekebilir.

Şiddetli kanama durumlarında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka önlemler de kullanılabilir:

 • Kan nakilleri
 • Mide içeriğinin boşaltılması
 • Damar yoluyla sıvı değişimi

Kanamaya altta yatan başka bir hastalık neden olmuşsa, bu durumun tedavisi daha fazla kanamayı önlemeye yardımcı olabilir.

Sebebe bağlı olarak, tedavi; antibiyotikler, antasitler veya gaz önleyici ilaçlar olabilir. Daha ciddi nedenlerde ise, örneğin kanamaya bir kanser neden oluyorsa radyasyon tedavisi ve kemoterapi gerekli olabilir.

Makattan kan gelmesi: Komplikasyonlar

Makat kanamasının potansiyel komplikasyonları şunları içerir:

 • Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı)
 • Kan nakli ihtiyacı
 • Kanserin yayılması
 • Enfeksiyonun yayılması
 • Şok

Not: Doktorunuzun size uygun gördüğü tedavi planını takip ederek komplikasyon riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Makattan kan gelmesine hangi bölüm bakar?

Makattan kan gelmesine genel cerrahi bölümü bakmaktadır. Genel cerrahi doktorunu size sorular soracak, fiziksel muayene yapacak, gerekirse çeşitli testler isteyecek ve bu sayede size en uygun tedaviyi başlatacaktır.

Makattan kan gelmesi: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Rectal Bleeding

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu