reklam
İç Hastalıkları

Sağ Karın Ağrısı Neden Olur?

Sağ karın ağrısı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman endişelenmek gerekir? Doktora görünmeli miyiz? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sağ karın ağrısı ne demektir?

Sağ karın bölgesinde birçok neden ağrıya neden olabilir. Bu nedenlerden bazıları ciddidir ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir. Karın, göğüs ve pelvis arasındaki vücut alanıdır. Tüm sindirim organlarını içerir ve özellikle karnın sağ alt kısmı kolonun, sağ böbreğin ve apandisin bir kısmını içerir.

İlgili yazı: Karın ağrısı hakkında her şey

Karnın sağ alt tarafında ağrı asla normal değildir, bu nedenle ciddi semptomlarınız olduğunda kontrol ettirmek çok önemlidir. Farklı semptomların varlığı, nedeni belirlemenize veya acil bakıma ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Sağ karın bölgesindeki ağrının nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Sağ karın ağrısı neden olur?

İşte madde madde sağ karın ağrısı nedenleri:

1- Gaz/hazımsızlık

Sağ karın ağrısına gaz sıkışması veya hazımsızlık neden olabilir. Hazımsızlık yaşıyorsanız (buna şişkinlik, mide ekşimesi veya diğer benzer semptomlar eşlik edebilir), iki haftadan fazla sürmediği sürece genellikle endişelenmenize gerek yoktur. Hazımsızlık, mide bölgesinde rahatsızlık veya karnın sağ alt tarafında ağrı ve gaz hissedilmesinin olası bir nedenidir. Ancak genellikle birkaç saat içinde geçecektir ve endişelenecek ciddi bir durum yoktur. (Kaynak)

2- Böbrek taşkarı

Sağ karın ağrısının daha ciddi bir nedeni böbrek taşları olabilir. Böbrek taşı, tuzların ve minerallerin boyut olarak değişebilen sert topaklar halinde birikmesiyle ortaya çıkar. Boyutu küçük olan böbrek taşları kolay bir şekilde idrar yolundan geçecektir, ancak daha büyük taşlar sıkışarak ciddi ağrıya neden olabilir. Medical News Today‘e göre, ağrının yanı sıra, bir kişi idrarda kan, idrar yapmak için diren bir dürtüyle birlikte ağrı, ve mide bulantısı veya kusma yaşayabilir.

İlgili yazı: Böbrek taşları hakkında her şey

3- Fıtık

Fıtık, iç organlardan birinin vücudun zayıf bir bölgesinden dışarıya doğru çıkmasıyla meydana gelen bir durumdur. Karında birçok fıtık türü meydana gelir, bu nedenle bazı fıtık türleri sağ karın ağrısı ile ilişkili olabilir. Karın ağrısıyla birlikte yaşayabileceğiniz diğer semptomlar, şişkinlik veya kabızlık hissi, bölgede şişme ve kaldırırken, gülerken, ağlarken, öksürürken veya ıkınırken hissedilen ağrıdır.

4- Böbrek enfeksiyonu

karnın sağ alt tarafında ağrı

Bakteriler rahim, mesane veya idrar yolundan yayılırsa böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Böbreklerden biri veya her ikisi de etkilenebilir ve karın ağrısı bir semptom olsa da, bir birey daha tipik olarak yanlarında, sırtında veya kasıklarında ağrı hisseder. Sağ karın ağrısı rahatsızlığınızın böbrek enfeksiyonundan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve ayrıca ateş, titreme, mide bulantısı veya kusma, idrara çıkma sıklığında artış veya idrara çıkma dürtüsünde artış, bulanık, ağrılı veya kanlı idrara çıkışı varsa derhal tıbbi yardım istemelisiniz.

5- İnflamatuar bağırsak hastalığı

İnflamatuar bağırsak hastalığı, iki ayrı durum için genel bir terimdir. Bunlar Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olarak bilinen hastalıklardır. Hastalık Kontrol Merkezleri‘ne göre inflamatuar bağırsak hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik inflamasyonu ile karakterizedir ve uzun süreli inflamasyon, gastrointestinal sistemde kalıcı hasara neden olabilir. İnflamatuar bağırsak hastalığı karnın sağ alt tarafında ağrı problemine de neden olabilir. Sağ karın ağrısına şiddetli ishal, kilo kaybı, yorgunluk, dışkıda kan, ateş veya iştah azalması eşlik ediyorsa, inflamatuar bağırsak hastalığından muzdarip olabilirsiniz.

İlgili yazı: İnflamatuar bağırsak hastalığı nedir?

6- Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen irritabl bağırsak sendromu,, kalın bağırsağı hedef alan yaygın bir hastalıktır. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı‘na göre, huzursuz bağırsak sendromu sağ karın ağrısıyla birlikte, şişkinliğe, kramplara, ishale ve kabızlığa veya her ikisine birden neden olabilir. Etkilenenler karnın sağ alt tarafında ağrı ve gaz da hissedebilirler. Huzursuz bağırsak sendromuna neyin neden olduğu hala net olarak bilinmemektedir.

İlgili yazı: Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

7- Pelvik inflamatuar hastalık

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri‘ne göre, pelvik inflamatuar hastalık, bir kadının üreme organlarının enfeksiyonudur ve genellikle klamidya ve bel soğukluğu (gonore) gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanır. Bununla birlikte, pelvik inflamatuar hastalık cinsel yolla bulaşmayan diğer enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bu hastalığınız varsa, sağ karın ağrısına ek olarak karşılaşabileceğiniz diğer semptomlar ateş, kokulu vajinal akıntı, idrara çıkma sırasında yanma veya cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamadır.

8- Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri yumurtalıkta sıvı dolu keselerdir ve kadınlarda yumurtlamanın çok yaygın bir parçasıdır. Yumurtalık kisti olan birçok kadın semptom yaşamaz. Kadın sağlığı konusunda yetkin bir site olan Womenshealth.gov, “kistler zararsızdır ve kendiliğinden kaybolur” diyor. Sağ yumurtalıkta bulunan kist sağ karın ağrısına veya karnın sağ alt tarafında ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, büyük kistlerin yırtıldığı ve şiddetli ağrıya yol açtığı bazı durumlar vardır. Bu durumda doktorunuza görünmeniz önemlidir.

İlgili yazı: Yumurtalık kisti nedir?

9- Apandisit

Apandisit genellikle sağ karın ağrısına neden olur, ancak ilginç bir şekilde, karın ağrısı sağ alt karın bölgesine geçmeden önce sol tarafta veya göbek deliğinin çevresinde başlayabilir. Apandisit ile ilgili tehlike, iltihaplı, enfekte bir apandis yırtılırsa vücuda bakteri yayabilir ve sepsise neden olabilir. Sepsis ciddi hastalığa neden olur ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle kalıcı karın ağrısı yaşıyorsanız ve apandisit şüphesi yaşıyorsanız doktora görünmeniz ve muayene olmanız önemlidir.

10- Dış gebelik

sağ alt karın ağrısı

Ektopik gebelik olarak da bilinen dış gebelik, karnın sağ alt tarafında ağrı problemine neden olabilir. Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim dışına, genellikle bir fallop tüpüne yerleşmesiyle oluşur. Dış gebelikten muzdarip kadınlar genellikle henüz hamile olduklarını bilmezler ve bu durum acil ameliyat gerektirir. Bunun nedeni, ektopik bir gebelik bir fallop tüpünün yırtılmasına neden olursa, sonucun şiddetli iç kanama, şok ve muhtemelen ölüm olabileceği gerçeğidir.

11- Testis torsiyonu

Testis torsiyonu , bir erkeğin testisinin büküldüğü ve kan akışını kaybettiği ciddi bir durumdur ve Clevland Clinic’e göre bu durum acil tedavi gerektirir. Altı saat içinde kan testise geri dönmezse, testisin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Karın ağrısı, ateş, mide bulantısı, kusma veya bunlarla birlikte skrotumda şişme yaşarsanız, bu semptomlar testis torsiyonuna işaret edebilir ve böyle bir durum acil tedavi gerektirir.

İlgili yazı: Testis torsiyonu hakkında her şey

12- Kasık fıtığı

Kasık fıtığı, bağırsağın bir kısmı kasık kanalındaki (kasık yakınındaki bir geçit) karın duvarındaki zayıf bir noktadan dışa şiştiğinde ortaya çıkar. Harvard Health‘e göre kasık fıtıkları erkeklerde kadınlara göre 10 kata kadar daha yaygındır. Kasık fıtığında ilk başta herhangi bir belirti yaşamayabilirsiniz, ancak şiddetli sağ karın ağrısı veya kasıkta bir şişkinlikle birlikte ağrı fark ederseniz ve bunun bir kasık fıtığı olduğundan şüphelenirseniz, doktorunuza görünmelisiniz.

Sağ karın ağrısı nasıl geçer?

Ağrınız endişe verici olsa da, sağ alt karın bölgesindeki ağrı, özellikle de gazın neden olduğu durumlarda, genellikle kendi kendine geçer. Ağrınız kötüleşirse veya devam ederse bir doktordan yardım almalısınız.

Tıbbi tedavi

Sağ karın ağrısı veya karnın sağ alt tarafında ağrı için gerekli olabilecek tıbbi tedaviler şunları içerebilir:

  • Görüntüleme ve kan testleri: Doktorlar, karın ağrınızın nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak için görüntüleme veya başka testler isteyebilir.
  • Endoskopi: Doktorlar sindirim sisteminizin içine bakmak için özel bir kamera kullanabilir.
  • İntrevenöz sıvılar: Susuz kaldıysanız veya sıvıları tutamıyorsanız, size bir intrevenöz aracılığıyla sıvılar verilecektir. Seviyeniz düşükse, potasyum gibi belirli elektrolitleri de alabilirsiniz.
  • İlaç tedavisi: Size ağrı kesici ilaçlar, bulantı önleyici ilaçlar veya antibiyotikler önerilebilir. Sağ karın ağrısının bazı nedenleri ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.
  • Cerrahi: Karın ağrısının belirli ve ciddi nedenleri, tedavi için hızlı cerrahi müdahale gerektirebilir.

Sağ karın ağrısına ne iyi gelir?

karnın sağ alt tarafında ağrı ve gaz

Aşağıdaki önlemlerle karın ağrınızı evde tedavi etmeye başlayabilirsiniz:

  • Dinlenme: Bazı karın ağrısı türleri geçicidir ve eğer dinlenirseniz ve bir süre rahatlarsanız kendi kendine düzelir.
  • Hidrasyon: Şiddetli sağ karın ağrısı ile yemek ve içmek normalden daha zor olabilir. Yeterince sıvı aldığınızdan emin olmak için su alımınızı dikkatlice izlemelisiniz.
  • Yemek: Mideniz ağrıyorsa büyük bir öğün yemeniz tavsiye edilmez. Kendinizi daha iyi hissedene kadar küçük porsiyonlarda kolayca sindirilebilen yiyecekleri yavaşça tüketmelisiniz.

Sonuç olarak

Kendi kendine geçen hafif sağ karın ağrısı herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, herhangi bir inatçı, şiddetli, bıçak gibi veya ani ağrınız varsa, ne zaman yaşamı tehdit eden bir durum olabileceğini asla bilemeyeceğiniz için bir doktora muhakkak görünmelisiniz.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak
considerable.combuoyhealth.comgutcare.com.sg

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir